Niemcy. Emerytury dla kobiet aż o jedną czwartą niższe

Badania przeprowadzone przez naukowców z Niemiec i Holandii pokazują duże dysproporcje w emeryturach kobiet i mężczyzn. Do 35. roku życia wszystko zapowiada się dobrze i różnica w prawie do przyszłej emerytury jest niewidoczna. Dopiero później okazuje się, że kobiety otrzymują mniejsze świadczenia.

Kobiety w Niemczech otrzymują emerytury średnio o 26 procent niższe niż mężczyźni – wynika z analizy przeprowadzonej przez naukowców Uniwersytetu w Mannheimie i Uniwersytetu w Tilburgu w Holandii. Zespół badaczy wykorzystał dane 1,8 mln pracowników, zgromadzone w latach 1993-2014 przez niemiecki Instytut Badań nad Rynkiem Pracy (IAB). 

140 euro miesięcznie dla kobiet mniej państwowej emerytury 

Głównym powodem różnicy wysokości świadczeń jest fakt, że to najczęściej kobiety, poświęcając się wychowaniu dzieci, redukują swoje etaty i mają tym samym mniejsze prawa do świadczeń.

Kobieta, która w wieku 67 lat przechodzi w Niemczech na emeryturę, otrzymuje co miesiąc ok. 140 euro mniej państwowej emerytury niż mężczyzna – wyjaśniają autorzy analizy Alexandra Niessen-Ruenzi i Christoph Schneider. Po 15 latach brakuje kobietom ok. 25 tys. euro.

Do 35. roku życia wszystko zapowiada się dobrze – stwierdzają autorzy analizy. Różnica w uprawnieniach do świadczeń tytułem przyszłej emerytury jest niewidoczna.

Wychodzi ona na jaw dopiero po przekroczeniu tej granicy wiekowej, bo wtedy najczęściej pary zakładają rodzinę, a po urodzeniu dzieci to przeważnie kobiety redukują wymiar czasu pracy. Od tego momentu mężczyźni zapewniają sobie więcej punktów, które zostają później przeliczone na wyższe świadczenia.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Więcej o:
Komentarze (32)
Niemcy. Emerytury dla kobiet aż o jedną czwartą niższe
Zaloguj się
 • wranek

  Oceniono 20 razy 12

  To nie jest całą prawda.
  Kobiety pracujace w kopalniach i na budowach dostaja emerytury jak górnicy i budowlańcy.

 • wlkp88

  Oceniono 15 razy 11

  67 Lat w Niemczech na emeryture w Polsce Niełop mundurowy 40 lat o 27 lat wczesniej Bogate Państwo PPolskie albo biedni ludzie finansuja LENI

 • grajag

  Oceniono 8 razy 8

  Pracowite Niemki pracują 7 lat dłużej niż.........Polki. Ale żyć wszyscy (mężczyżni też) by chcieli na poziomie Niemców. O wydajności pracy już nie wspomnę.

 • pener1986

  Oceniono 8 razy 6

  Jak rozumiem, to fakt, iż kobiety w Niemczech żyją o jakieś 5 lat dłużej niż mężczyźni nie ma wpływu na wysokość świadczeń emerytalnych?

 • b9b9b9

  Oceniono 9 razy 5

  Kobiety w GER mają o 1/4 mniejsze emerytury. Dalej: dostają mniej o 140 euro.
  To jak, mężczyźni dostają 560 euro emerytury, a kobiety - o 140 mniej, czyli - 420 euro??? W Niemczech???
  Kogoś tu poye...o!!!
  Co do "powodów" tej brutalnej, nierównościowej, nieliberalnej, nieeuropejskiej i niepostępowej złej polityki: nic, tylko trzeba wydać europejski, liberalny dekret, żeby to mężczyźni rodzili połowę dzieci (parytety!!!).

 • stray

  Oceniono 14 razy 4

  Wniosek prosty: ludzie pracujący krócej, otrzymują niższą emeryturę.

 • gerardpolak2

  Oceniono 3 razy 3

  a u nas idioci zmniejszyli wiek emerytalny, kobiety pracują krócej i jest pełno świętych krów niepłacących składek ......... i wszyscy chcą jeszcze aby emerytury były wysokie......he he he "pisowskie cuda"...... na razie jest fajnie bo jest koniunktura... ale co będzie gdy sie pogorszy?..... będzie bida.... i to duża...

 • nieotake

  Oceniono 5 razy 3

  Nie z nami te brunnery!
  Na naszej wyspie wolności, tolerancji i solidurności taka jawna dyskryminacja jest wogle nie do pomyślenia!
  We Wolsce Ludowej - jak zapewnia ukochany przy wódce za pińcetpluska tow. Wolskezbaw Balbina Zawsze Dziewica Kłamczyńskij - wszystkie suwereny, i te kumate, zapobiegliwe i pracowite, i te zapijaczone nieuki i nieroby będą miały u nasz równo.
  Czyli - jak w każdej komunie - gòwno.
  Bo nam się to po prostu należy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX