Coraz droższy prąd w Niemczech. To cena ochrony klimatu

Niemcy chcą zamknąć elektrownie atomowe oraz węglowe. To dobre dla środowiska, ale nietanie.

Ceny prądu dla gospodarstw domowych w Niemczech osiągnęły w tym roku rekordowy poziom. Po raz pierwszy 1 kWh kosztuje średnio ponad 30 centów - dokładnie 30,85 centów. To o jeden cent więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku - wynika z najnowszego raportu Federalnej Agencji ds. Sieci, do którego dotarła agencja dpa. Wzrost ceny prądu o prawie 3,3 procent był najwyższym od lat.

Niemcy: drożeje prąd

Powodem podwyżek był, zdaniem Agencji, wzrost kosztów dystrybucji energii, które stanowią niemal jedną czwartą sumy na rachunku za prąd.

Niemieccy eksperci ds. energii ostrzegają, że w następnych latach prąd będzie nadal drożał. Spodziewa się tego choćby największy niemiecki producent koncern RWE. Dyrektor finansowy firmy Markus Krebber ostrzegł niedawno, że planowane przez Niemcy zamknięcie elektrownii jądrowych, a także wycofanie się z energetyki węglowej, może doprowadzić do niedoborów energii.

>>>Czytaj też: Niemcy mają plan klimatyczny. Obywatele muszą się liczyć z tym, że podrożeje m.in. benzyna i gaz

Niemcy planują zamknąć ostatnią elektrownię węglową najpóźniej w 2038 roku, być może uda się to już w 2035. Do 2030 roku ich ogólna moc ma zostać zredukowana do 17 gigawatów, z 42,5 GW obecnie. Niemcy planują równocześnie zamknięcie wszystkich elektrowni atomowych i to już do 2022 roku. W przyszłości chcą czerpać energię wyłącznie z elektrowni wiatrowych, wodnych, paneli słonecznych i elektrowni gazowych.

Gaz także droższy

Po raz pierwszy od 2014 roku zdrożał także gaz dla gospodarstw domowych. Średnia cena kWh wzrosła o prawie 4,5 procent do poziomu 6,34 centów.

Zobacz także: Niemcy. Ślady plastiku w organizmach dzieci. "Mogą być powodem wielu chorób cywilizacyjnych"


Tekst pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (101)
Niemcy. Coraz droższy prąd. To cena ochrony klimatu
Zaloguj się
 • jac_l_w

  Oceniono 20 razy 16

  Coś się nie zgadza. Od jakiegoś czasu czytamy, że wiatraki i fotowoltaika są tańsze od atomu, węgla i gazu, a tu wraz ze wzrostem udziału najtańszych źródeł energii cena prądu rośnie. Kuźwa, znowu myślenie życzeniowe przegrało w realu.

 • aleale

  Oceniono 27 razy 15

  W jaki sposób nawet gdyby cała europa przeszła na OZE jest wstanie wpłynąc na klimat? Same Chiny przykrywają ją czapką i się smieją z niej. Czekają kiedy tu przyjdą wraz z muzułmanami.

 • smiki48

  Oceniono 16 razy 10

  jakoś nie widziałem ani jednej wypowiedzi "ekologów" na temat dynamicznego wzrostu ludności zwłaszcza w Afryce i Azji. Główną przyczyną wzrostu emisji CO2 jest wzrost liczby mieszkańców Ziemi. Dopóki nie zostanie ograniczona liczba mieszkańców Ziemi wszelkie pakiety klimatyczne, zwłaszcza w Europie są pozbawione sensu.

 • errata13

  Oceniono 23 razy 9

  Niemcy nareszcie postanowili się ukarać za mordy podczas II wojny światowej.
  Zaczęli od importu neurochirurgów, resztę załatwią ekowariaci.
  Jest tylko ryzyko, że zaproszeni inżynierowie wcześniej ich wyrezają nożami i maczetami.

 • jack_flash

  Oceniono 9 razy 7

  „Niemcy planują zamknąć ostatnią elektrownię węglową najpóźniej w 2038 roku, być może uda się to już w 2035.”
  W Ontario Kanada, przestano produkować energię na bazie węgla pomad 10 lat temu. Z tym, że nikt przy zdrowych zmysłach nie zamyka elektrowni atomowych, ewentualnie je stale modernizuje.
  Przy okazji, do 2038 roku Chiny zbudują 140 elektrowni węglowych i cały ten wysiłek w pisd..., a mięli taki misterny plan.
  Do tego Ziemia się zjara kilka razy, jak nas ostrzega GreePiS.

 • trybowski

  Oceniono 6 razy 6

  Proszę nie powielać bzdur! Zamykanie elektrowni atomowych nie jest dobre dla środowiska!

 • student_zebrak

  Oceniono 7 razy 5

  Obecnie na calym swiecie dostawy energii (elektryka i gaz) sa traktowane jako podatek. Ceny rosna bez uzasadnienia lub uzasadnienia sa z dupy wziete. Koszty przesyly nie powinny rosnac w takiej skali, bo niewiele sie zmienia. Chyba, ze dostawca przeznacza ponad miliard dolarow rocznie na wymiane transformatorow, urzadzen pomocniczych oraz wynienia kable napowietrzne na podziemne. Gdy rosna ceny samej energii i ludzie zaczynaja mocno oszczedzac, to firmy traca zyski. Wtedy podnosi sie oplaty stale. Tak bylo w Sydney przy okazji suszy wiele lat temu. Spadl poziom wody w Warragamba i wprowadzono oszczednosciowe rezimy. Ludziska sie przyzwyczaili do mniejszego zapotrzebowania na wode. Skutek ? Sydney Water stracilo milony dolarow, wiec podniesiono oplate stala, chociaz rury byly nadal te same. Podobnie z elektrycznoscia. Malo tego, niezwykle trudno jest zrezygnowac z dostaw calkowicie, nawet gdy ma sie panelki i baterie. Rzad nie pozwoli, masz bulic na kabel kolo swojego domu.
  Decyzja Marklowej jest decyzja ideologiczna, nie ekonomiczna czy techniczna. Nie ma powodu do zamykania elektrowni jadrowych. Fukushima to byla kleska naturalna spowodowana naturalnym zjawiskiem. Przypomne, do tej pory byly TRZY katastrofy, a wlasciwie 2.5 - Czernobyl, Fukushima i Pensylwania. Ta ostatnia to wypuszczenie porcji radioaktywnego gazu, ktory sie rozmyl w atmosterze. Pytanie, co bedzie gdy Norwegia czy Francja nie zechca sprzedawac swojej energii Niemcom?

 • alfa.3

  Oceniono 11 razy 5

  Niemcy chcą narzucać na Polskę kary za emisję CO2. I tu taka ciekawostka-Największą jeżdżąca maszyną na świecie jest Bagger 288. Gigantyczna koparka odkrywkowa. Dziennie wydobywa 240tys ton węgla! W Polsce wydobywa się łącznie ok 185tys ton węgla dziennie. Koparka pracuje w niemieckiej kopalni.
  I jeszcze jedno, Niemcy mają ich 8...Ktoś tu chyba chce nas wydymać

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX