Powstanie nowy most na Odrze między Polską a Niemcami. Ma być gotowy do 2025 r.

Do 2025 roku ma być gotowy nowy most graniczny w Kostrzynie nad Odrą. Porozumienie w tej sprawie podpisali w piątek w Berlinie ministrowie infrastruktury Polski Andrzej Adamczyk i Niemiec Andreas Scheuer.

Nowa przeprawa ma powstać w Kostrzynie nad Odrą w województwie lubuskim. Most istniejący tam obecnie jest w bardzo złym stanie. Pochodzi jeszcze z lat trzydziestych ubiegłego wieku i nie mogą jeździć po nim samochody ciężarowe.

- Ludzie budują zbyt wiele murów, a za mało mostów - mówił niemiecki minister Andreas Scheuer. Jak podkreślał, zarówno gospodarki Polski i Niemiec jak i społeczeństwa obu krajów potrzebują nowoczesnych połączeń, dzięki którym mogą coraz mocniej się zrastać. - Dzięki temu porozumieniu możemy w końcu pójść do przodu i zostawić w tyle czasy drugiej wojny światowej, bo właśnie z tego okresu pochodzi istniejący obecnie most - mówił Scheuer.

Nowy most połączy niemiecką drogę federalną nr 1 z polską drogą krajową nr 22 i w końcu umożliwi przeprawę w Kostrzynie nad Odrą samochodom ciężarowym. Koszty budowy mają pokryć Polska i Niemcy. Inwestycja będzie kosztować każdą ze stron po ok. 100 milionów złotych. Inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. 

Polski minister Andrzej Adamczyk podkreślał, że budowa nowego mostu w Kostrzynie napotykała w przeszłości na wiele problemów. - Jeszcze przed pięcioma laty wydawało się, że nie da się tego zrobić. Ale przychodzą ludzie, którzy to po prostu robią, a dopiero potem dowiadują się, że było to niemożliwe - mówił. Minister dodawał, że projekt jest przejawem dobrej woli, aby "łączyć w miejscach, w których jest to potrzebne i oczekiwane".

Adamczyk podkreślał, że na północ od Kostrzyna nad Odrą pierwszy most jest w odległości aż 60 kilometrów, a na południe w odległości 35 kilometrów. "Jeżeli znajdziemy sposób na to, by złagodzić skutki braku mostów w relacjach transgranicznych to myślę, że będzie to dobrze służyło Niemcom i Polsce" - mówił.

Rozpoczęcie prac budowlanych będzie możliwe po wejściu umowy w życie, co w Niemczech będzie wymagało jej ratyfikacji przez parlament.

Tekst pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Więcej o:
Komentarze (26)
Powstanie nowy most na Odrze między Polską a Niemcami. Ma być gotowy do 2025 r.
Zaloguj się
 • komercyjny02

  Oceniono 8 razy 6

  Najłatwiej dziś się naśmiewać z projektów inwestycyjnych Morawieckiego obejmujących:
  - stworzenie zakładów produkcji dronów ("Żwirko i Wigura")
  - rozwój kompetencji w dziedzinie cyberbezbieczeństwa ("CyberPark Enigma")
  - zdobycie pozycji światowej na rynku maszyn górniczych ("Polski kombajn górniczy")
  - odbudowę stoczni zdolnych do produkcji innowacyjnych promów ("Batory")
  - powstanie supernowoczesnego pociągu ("Luxtorpeda 2")
  - milion polskich samochodów elektrycznych w 2025 r.

  Dziś rząd woli o tych projektach milczeć bądź odsuwa daty uruchomienia w dalszą przyszłość.

 • krynolinka

  Oceniono 17 razy 3

  Na miejscu sąsiadów bym się nie spieszyła z ich połówką mostu. W kooperacji z pisiorami zostaną z nią jak Himilsbach z angielskim.

 • jakub13579

  Oceniono 4 razy 2

  Pan premier matołusz obiecał zbudować sto mostów. No to pewnie Niemcy ten pierwszy zbudują.

 • bart5554b

  Oceniono 6 razy 2

  Możliwe, że budowa porządnego mostu jest wynikiem analiz związanych z transportem wojsk USA z Niemiec do Polski. Jak wiadomo napotkano wiele problemów logistycznych. Jednym z nich może być ograniczone możliwości komunikacyjne na linii Odry.

  Wyjaśniać to może również dlaczego do tej pory tego nie robiono..

  ==

  W minionych dwóch latach siły państw Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz państw zaprzyjaźnionych wzięły udział w rosnącej liczbie ćwiczeń, w tym także tych najtrudniejszych do przeprowadzenia, lądowych ze znacznym udziałem sprzętu ciężkiego. Przerzut sprzętu ciężkiego, biorącego udział w takich ćwiczeniach, związany jest z licznymi problemami i obostrzeniami natury zarówno logistycznej, jak i prawnej.

  www.defence24.pI/przepisy-utrudniaja-przerzut-ciezkiego-sprzetu-w-europie-powazny-problem-dla-nato

 • central2

  Oceniono 3 razy 1

  Szybko sprawdziłem na mapie. Mocny most w Kostrzynie nad Odrą powstanie moim zdaniem po to aby dzielni amerykańscy żołnierze ze Skwierzyna (1st Armored Brigade Combat Team, 1st Infantry Division) mogli wraz z ciężkim sprzętem szybko ewakuować się za linię Odry.
  Inicjatywa budowy tego mostu wyszła zapewne od strony polskiej czyli w praktyce - od amerykańskiej ambasady w Polsce. Założę się, że budowa tego mostu w cudowny sposób przyśpieszy (zostanie po wyborach wpisany przez PIS na listę priorytetów) i będzie gotowy przed czasem.

 • tonieemail

  Oceniono 1 raz 1

  Morawiecki a nie lepiej łączyć się
  Białorusią? Przecież ten most będzie łączył z tymi okropnymi Niemcami?

 • kingaps

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekawe jaką nośność będzie miał most. jak powyżej 60t co i czołgi mogę przejechać

 • zd46

  Oceniono 3 razy 1

  Panie Morawiecki, pan się bawi PORTFELAMI Polaków, ich rodzin i nic pan nie wie? Grecy mieli wszystko na "caccy" wszystkie wskaźniki były "idiotycznie niebotyczne", a jak to się skończyło? Każdy mądry ubezpiecza się od następstw nieszczęśliwych wypadków a głupi mówi: "jakoś to będzie, Morawiecki da". Nic nie da, on swój portfel ma zabezpieczony na zagranicznych kontach a my.....poznamy niedługo smak niedostatku, biedy, głodowych emerytur i pustych lodówek. Zachłysnęliśmy się pozornym bogactwem "+++++", a to wszystko NA KREDYT,który podlega spłacie z odsetkami.

 • jagopa

  Oceniono 1 raz 1

  Most będą budować 6 lat to chyba do samego Berlina.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX