Nobel z chemii za baterie, które odmieniły świat

Naukowcy John Goodenough, Stanley Whittingham i Akira Yoshino zdobyli w środę Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za rozwój baterii litowo-jonowych. To technologia, która pozwala światu na odejście od paliw kopalnych.

Tegoroczna Nagroda Nobla z chemii powędrowała do trzech naukowców. Otrzymali ją: Amerykanin John B. Goodenough, Brytyjczyk M. Stanley Whittingham i Japończyk Akira Yoshino. Stoją oni za sukcesem opracowania i rozwoju baterii litowo-jonowych. 

Czytaj więcej: 5G podniesie zużycie energii nawet o 170 proc. Bezprzewodowa technologia wzbudza wiele kontrowersji

Zrewolucjonizowały ludzkie życie

Komitet Noblowski w Sztokholmie podkreślił, że baterie litowo-jonowe zrewolucjonizowały ludzkie życie. Stworzyły one podwaliny społeczeństwa bezprzewodowego, wolnego od paliw kopalnych. Obecnie wykorzystuje się je m.in. w telefonach komórkowych, laptopach czy pojazdach elektrycznych, np. samochodach i hulajnogach.

„Baterie litowo-jonowe zrewolucjonizowały nasze życie, odkąd po raz pierwszy weszły na rynek w 1991 roku i stały się największą korzyścią dla ludzkości” – podkreślił Komitet Noblowski.

Akumulatory litowo-jonowe są lekkie, pojemne i wydajne. Wykorzystuje się je również do magazynowania energii ze źródeł odnawialnych, np. energii wiatrowej lub słonecznej.

Trzej laureaci podzielą się nagrodą w wysokości 9 mln koron szwedzkich, co stanowi równowartość około 830 tys. euro.

Na początku lat 70. XX wieku Brytyjczyk Stanley Whittingham podczas kryzysu naftowego poszukiwał alternatywnego źródła energii. Badał wówczas nadprzewodniki i opracował pierwszą działającą baterię litową. Amerykanin John Goodenough i jego zespół badawczy kontynuowali pracę na prototypie Whittinghama i stworzyli znacznie mocniejsze i bardziej wytrzymałe akumulatory. W 1985 r. Japończyk Akira Yoshino opracował z kolei pierwszą komercyjnie opłacalną baterię litowo-jonową.

>>> Czy technologia 5G może powodować nowotwory? Zobacz materiał Studio Biznes: 

„To poważny problem dla ludzkości”

Chwilę po ogłoszeniu werdyktu w telefonicznej rozmowie z Królewską Szwedzką Akademią Nauk laureat Akira Yoshino podkreślił, że zmiany klimatu są „bardzo poważnym problemem dla ludzkości”. W tym kontekście dodał, że akumulatory litowo-jonowe są ważne właśnie ze względu na ich wkład w „zrównoważone społeczeństwo”.

„Wierzę, że ta nagroda będzie wielką zachętą dla młodych naukowców z różnych dziedzin” – zaznaczył Yoshino.

Japończyk jest obecnie profesorem na Uniwersytecie Meijo w Nagoyi.

77-letni Stanley Whittingham przyznał, że po ogłoszeniu werdyktu „ogarnęła go wdzięczność”. Na stronie internetowej Binghamton University w Nowym Jorku, gdzie jest profesorem, napisał: „Badania, w które jestem zaangażowany od ponad 30 lat, pomogły ulepszyć sposób przechowywania i wykorzystania energii na fundamentalnym poziomie i mam nadzieję, że to uznanie pomoże rzucić bardzo potrzebne światło na przyszłość energetyczną narodu USA”.

Akira YoshinoAkira Yoshino Fot. Koji Sasahara / AP Photo

Najstarszy noblista w historii

Amerykanin John Goodenough to najstarsza osoba w historii, którą uhonorowano Nagrodą Nobla. Naukowiec urodził się w 1922 r. w miejscowości Jena w środkowych Niemczech. W lipcu skończył 97 lat. Obecnie jest profesorem na University of Texas w Austin.

Uroczystość wręczania Nagrody Nobla odbywa się co roku 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla.

W poniedziałek i wtorek przyznano Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizyki. W najbliższych dniach zostaną ogłoszeni laureaci w dziedzinach literatury i ekonomii. W piątek poznamy też tegorocznego laureata Pokojowej Nagrody Nobla.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Więcej o:
Komentarze (28)
Nobel z chemii za baterie, które odmieniły świat
Zaloguj się
 • komentarz_miesiaca

  Oceniono 5 razy 5

  - Jasiu, byłeś wystarczająco dobry, dostajesz Nobla!
  - Dziękuję - powiedział John Goodenough

 • druga_wieza

  Oceniono 3 razy 3

  W artykule jest poważny błąd. Akumulatory nie zastąpią żródeł energii.

 • jakrab

  Oceniono 9 razy 3

  Ech ludzka naiwności ... Popatrzcie jak bardzo ekologiczne są kopalnie litu ... I dodatkowo co z technologiami utylizacji zużytych baterii litowych .

 • goldberg

  Oceniono 5 razy 3

  Co z milionem samochodów elektrycznych w Polsce bo elektrycznych hulajnóg jest już prawie 300 000. A przy okazji co z MILIARDEM DRZEW DO KOŃCA ROKU ?

 • justas32

  Oceniono 4 razy 2

  A dlaczego polscy naukowcy się tym nie zajmują ? Bo oni się niczym poza dydaktyką nie zajmują ...

 • senseiek

  Oceniono 1 raz 1

  Good enough for Nobel prize.. :)

 • lynx4

  0

  Za kilka lat jednego Nobla będą dzielili na dwudziestu laureatów....

 • menel13

  0

  >>>To technologia, która pozwala światu na odejście od paliw kopalnych.<<<
  Bzdura. Ile waży bateria która zmagazynuje tyle energii co litr benzyny albo kilo węgla?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX