Niemcy spadły w globalnym rankingu konkurencyjności aż o 4 pozycje. Co się dzieje?

Niemcy znalazły się na siódmym miejscu tegorocznego globalnego rankingu konkurencyjności, który publikuje Światowe Forum Ekonomiczne. To spadek aż o cztery pozycje w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Światowe Forum Ekonomiczne podkreśliło, że „największą słabością Niemiec” okazały się w tym roku sieci internetowe i komórkowe. Pozycję lidera straciły natomiast USA na rzecz Singapuru, uznanego za najbardziej konkurencyjną gospodarkę świata.

Niemcy, pomimo tego, że są największą gospodarką w Unii Europejskiej, odnotowują straty pod względem konkurencyjności – zaznaczono.

>>> Statystycznie jeździmy sprawniejszymi samochodami niż Niemcy. Ale to nie jest powód do radości

Spadek o cztery pozycje

Zgodnie z danymi globalnego raportu konkurencyjności, Niemcy spadły o cztery pozycje względem zeszłego roku, zajmując obecnie siódmą pozycję. Spośród 103 wskaźników Niemcy uzyskały w tym roku niższe wyniki w 53 obszarach.

W raporcie zaznaczono, że Niemcy co prawda zostały sklasyfikowane jako „numer jeden” pod względem zdolności do innowacji i dobrze plasują się pod względem stabilności makroekonomicznej i w infrastrukturze, jednak pozostają w tyle w jednym obszarze – internecie i sieciach komórkowych.

„Największą słabością Niemiec jest stosunkowo niski poziom wdrożenia technologii informacyjno-komunikacyjnych” – wskazało Światowe Forum Ekonomiczne.

W raporcie podkreślono, że Niemcy pozostają w tyle za wszystkimi krajami bałtyckimi i nordyckimi, kilkoma krajami Zatoki Perskiej, a także Chinami i Rosją pod względem wykorzystania technologii informacyjnych. Dodano, że dostęp do szerokopasmowego łącza światłowodowego wciąż jest w Niemczech „przywilejem nielicznych”. 

Czytaj więcej: Handel zagraniczny Niemiec. Polska wyprzedza Wielką Brytanię. Powód to brexit

Singapur wyprzedza USA

Tytuł najbardziej konkurencyjnej gospodarki na świecie należy w tym roku do Singapuru. Azjatyckie miasto-państwo wyprzedziło tym samym dotychczasowego lidera, którym były Stany Zjednoczone. Ankietowani liderzy biznesu w USA wyrazili obawy, że kraj ten jest coraz mniej otwarty na handel międzynarodowy.

W rankingu podkreślono, że Singapur ma „najbardziej otwartą gospodarkę na świecie”, odnotowując najnowocześniejszą infrastrukturę azjatyckiego tygrysa i silną współpracę między pracownikami a zarządem.

Czytaj więcej: Kryzys gospodarczy w Niemczech szansą dla Polski. Nasze przedsiębiorstwa mogą mieć więcej pracy

Pierwsza dziesiątka

W najlepszej dziesiątce, po Singapurze i Stanach Zjednoczonych, znalazły się: Hongkong, Holandia, Szwajcaria, Japonia, Niemcy, Szwecja, Wielka Brytania i Dania. Polska pod względem konkurencyjności znalazła się na 37. miejscu. Oznacza to, że jej wynik nie zmienił się w stosunku do ubiegłorocznego raportu.

Globalny raport konkurencyjności jest oparty na Globalnym Indeksie Konkurencyjności (Global Competitiveness Index, GCI). Powstaje na podstawie danych krajowych i ankiet przeprowadzanych w firmach w różnych obszarach, dotyczących m.in. rynku pracy, ochrony zdrowia, innowacyjności, infrastruktury, stabilności makroekonomicznej, edukacji, czy rynku finansowego. W skład indeksu tworzącego ranking wchodzi 12 kategorii. Pod uwagę brane są łącznie 103 wskaźniki.

Światowe Forum Ekonomiczne jest znane z organizacji corocznej konferencji w Davos, będącej spotkaniem liderów politycznych i gospodarczych z całego świata. 

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (36)
Niemcy spadły w globalnym rankingu konkurencyjności aż o 4 pozycje. Co się dzieje?
Zaloguj się
 • move_like_jagr

  Oceniono 12 razy 8

  Jak tu napisać o słabej pozycji PL w rankingu GCI...... A już mam, Niemcy spadły o 4 miejsca (dalej w top 10). Gratuluje pomysłu, niestety obawiam, się, że w sprawach innowacji Polski będziecie się musieli w redakcji jeszcze nieraz spocić...

 • qawsedrftg

  Oceniono 1 raz 1

  To i tak nieźle, zmierzają wszak w stronę Somalii? Afganistanu?

 • roziu_to_moj_nick

  0

  Konkurencyjnosc - Niemcy Euro, Polska Złoty = Polska. Matematyka nie klamie.

 • zdzisiek66

  Oceniono 4 razy 0

  Zabawne, że ranking wygrywa państwo z gospodarką centralnie sterowaną :)

 • mocno_kwasny

  Oceniono 14 razy 0

  Dwa miliony informatyków i inżynierów nie dało rady ? A prawda wszyscy siedzą w domu i wyciągają ręce po socjal ;-)

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 12 razy 0

  Kryzys gospodarczy w Niemczech szansą dla Polski.
  Nasze przedsiębiorstwa mogą mieć więcej pracy...
  O to chodzi w gospodarce...Więcej miejsc pracy. PiS wszystko obiecał 13, 14, leki dla emerytów , ale nie więcej miejsc pracy! Obiecuje budowę albo odbudowę przemysłu ciężkiego. Odbudują stocznie. Jak za Gierka... itd. Wyborcze wzdychania. Dobrze że inni mają kryzys, bo zaraz powstaną auta elektryczne...premiera. I zaleją świat.

 • qawsedrftg

  Oceniono 1 raz -1

  W Niemczech teraz sceny jak z "Romea i Julii" - "zwaśnione duże rodziny zaatakowały policję". Czy to nie romantyczne? Naród poetów i filozofów, ciekawa mieszanka wielokulturowa...

  Https://www.welt.de/vermischtes/article201715238/Niedersachsen-Grossfamilien-geraten-aneinander-und-bewerfen-Polizisten.html

 • dominik.olsztyn

  Oceniono 1 raz -1

  E tam. Szerokopasme lecze służy głównie oglądaniu pornoli w 4K. Wpływ na ekonomie jest niewielki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX