Daimler planuje redukcję etatów i wielkie oszczędności. Pracę straci co 10 menadżer

Do końca 2022 roku Daimler chce zaoszczędzić ponad miliard euro na kosztach osobowych. Oznacza to także redukcję etatów u tego znanego producenta samochodów.

Redukcją etatów mają zostać objęte zarówno stanowiska w menedżmencie należącej do koncernu Daimlera firmy Mercedes-Benz, jak i w tzw. obszarach pośrednich. W kadrze kierowniczej zostanie skreślone co dziesiąte stanowisko.

Nie podano jednak żadnych informacji na temat liczby stanowisk pracy objętych redukcją. W tej chwili oddział Daimlera działający pod nazwą Mercedes-Benz Cars & Vans zatrudnia na całym świecie około 175 tysięcy pracowników.

Redukcja emisji CO2 i samochody elektryczne

W uzasadnieniu tej decyzji szef koncernu Olaf Kaellenius podał, że wiąże się ona z kosztami osiągnięcia celów związanych z redukcją emisji dwutlenku węgla co wymaga, jak stwierdził dosłownie "podjęcia szeroko zakrojonych działań na rzecz zwiększenia wydajności" we wszystkich działach przedsiębiorstwa. Poza tym rosnący stale popyt na samochody elektryczne i auta o napędzie hybrydowym prowadzi do "wzrostu kosztów, które obciążają obroty firmy Mercedes-Benz Cars & Vans".

"Tak znośna, jak tylko jest to możliwe"

Z tego względu konieczne jest obniżenie kosztów materiałowych, dodał Kaellenius. Wyjaśnił przy tym, że planowana redukcja etatów nastąpi "w ścisłym porozumieniu" z przedstawicielami pracowników, aby uczynić ją "tak znośną, jak tylko jest to możliwe". Do wspomnianego wyżej tzw. obszaru pośredniego w przedsiębiorstwie należą te stanowiska pracy, które nie są związane bezpośrednio z produkcją, a więc na przykład w administracji koncernu.

Daimler chce ponadto utrzymać inwestowanie w środki trwałe jak również w badania i rozwój na poziomie z tego roku, a w perspektywie średniookresowej zamierza je zredukować. Także w firmie Mercedes-Benz Vans Daimler planuje obniżyć koszty materiałowe, a koszty osobowe zmniejszyć o 100 mln euro, o czym także poinformowano w Stuttgarcie.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (13)
Daimler planuje redukcję etatów i wielkie oszczędności. Pracę straci co 10 menadżer
Zaloguj się
 • pczar

  Oceniono 3 razy 3

  "wiąże się ona z kosztami osiągnięcia celów związanych z redukcją emisji dwutlenku węgla" czyli, ze pracownicy za duzo razy w ciagu dnia wypuszczali CO2 - a moze by ich tak zakorkowac zamiast zwalniac?

 • wyb0rc4

  Oceniono 2 razy 2

  "menadżer" ?! A może jednak menedżer (ew. manager z ang.) panie pismaku ? Patrz Słownik ortograficzny !

 • darek9999

  Oceniono 2 razy 2

  To może więcej rozdawać samochodów? Ma prawo i lewo. Pracownicy, celebryci. Efekt marketingowy żaden tyle, że generuje ogromne koszty. No, ale nie można by bawić się na koszt firmy.

 • obrazony2x

  Oceniono 3 razy 1

  Sprzedadzą zespół F1 i to będą największe oszczędności ;) osobowe.
  Co zrobi Hamilton? Emerytura?

 • romantic3

  0

  Jaki Olaf?! Szef Daimlera nazywa się Ola!

 • caesar_pl

  0

  Wszystkie niemieckie firmy samochodowe zatrudniaja w Niemczech 800 tys ludzi, z dostawcami ok2 mln. W Niemczech pracuje 45 mln ludzi. Niemiecki eksport samochodow to 15%niemieckiego eksportu. Swiat sie nie zawali jak Niemcyprzestana produkowac auta. Jedyny poszkodowanybedzie Polak. Skad sprowadzac niemieckie szroty?

 • Oceniono 1 raz -1

  Jak dla mnie nawet 50% menedżerów można spokojnie w takiej firmie wysłać na długi urlop. Jako "nosiciele oraz dopasowywacze informacji" zazwyczaj niewiele wnoszą do tego co się wokół nich dzieje. Dodatkowo ich "przemyślane" decyzje potrafią dość często spowodować tak dotkliwe skutki, że usuwanie ich potrafi pochłonąć naprawdę poważne pieniądze (ot na przykład taki Boeing).

 • jozbieszczad

  Oceniono 7 razy -1

  Dobrze wykwalifikowany robotnik z Niemiec jak nauczy się języka Polskiego to prawdopodobnie znajdzie pracę przy produkcji samochodów elektrycznych w którejś z fabryk samochodów w Polsce .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX