Niemcy i kryzys mieszkaniowy. Zieloni chcą konstytucyjnego prawa do dachu nad głową

Niemiecka partia Zielonych przyjęła program uderzający w rosnące czynsze i brak mieszkań. Zawiera on m.in. zagwarantowane Ustawą Zasadniczą prawo do mieszkania i ograniczenie podwyżki czynszów do 3 proc. rocznie.

Odpowiedzią Zielonych na kryzys mieszkaniowy w Niemczech, obserwowany zwłaszcza w aglomeracjach miejskich, ma być zagwarantowane konstytucyjnie prawo do dachu nad głową. Odpowiedni zapis w Ustawie Zasadniczej (niemieckiej konstytucji) ma zapewniać każdemu obywatelowi prawo do mieszkania - głosi postanowienie przyjęte w piątek wieczorem na zjeździe partii w Bielefeld.

Najemcy mają mieć też prawo do wymiany między sobą umów najmu. I tak na przykład osoby żyjące samotnie w dużym mieszkaniu powinny mieć możliwość zamiany go na mniejsze, w którym gnieździ się rodzina, ale bez potrzeby zawierania nowej i droższej umowy najmu.

Niemcy. Mieszkania dla zwykłych zjadaczy chleba

Zieloni opowiedzieli się też za zamrożeniem czynszów na trzy lata. Rząd powinien przyjąć również program budowy mieszkań socjalnych, przeznaczając na to co najmniej trzy miliardy euro rocznie. Inwestycje te miałoby zrekompensować zrezygnowanie z wprowadzonego jesienią ub. roku (i mało popularnego) dofinansowania na budowę lub kupno nieruchomości, tzw. zasiłku rodzinnego Baukindergeld.

Obradujący w Bielefeld członkowie partii nie zgodzili się natomiast na inicjatywę ustawy o wywłaszczeniu przedsiębiorstw mieszkaniowych. Jak powiedział szef Zielonych Robert Habeck: "uspołecznienie jest ekstremalną ingerencją w stosunki własnościowe", dlatego konieczna jest "ogromna rozwaga".

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (84)
Niemcy i kryzys mieszkaniowy. Zieloni chcą konstytucyjnego prawa do dachu nad głową
Zaloguj się
 • marcin1948

  Oceniono 21 razy 11

  Konstytucyjne prawo do dachu nad głową,ale chyba dla nielegalnego emigranta, bo rodowity niemiec zamieszka pod mostem.

 • alejagwiazd

  Oceniono 8 razy 8

  Alez kazdy ma prawo do dachu nad glowa tylko nie kazdy ma pieniadze. Inna sprawa ze bogate panstwo niemieckie daje darmowy dach nad glowa ludziom ktorzy w niemczech nie zaplacili nawet 1 marki czy 1 euro podatku

 • morgenroth

  Oceniono 16 razy 8

  Kiedyś mieli malarza z wasikiem, teraz beda mieli dziewczynkę z kucykami i ADHD

 • saves

  Oceniono 11 razy 7

  Niemcy walczą z niewidzialną ręką rynku? To skandal!!!! Balcerowicz, bierz ich!!!

 • caesar_pl

  Oceniono 6 razy 6

  Zieloni maja cos do gadania? . Ich jest w Bundestagu mniej niz AfD. Czemu niemieckie media glownego sraniania nie przytocza opinii AfD?

 • lubat

  Oceniono 18 razy 6

  "Odpowiedni zapis w Ustawie Zasadniczej (niemieckiej konstytucji) ma zapewniać każdemu obywatelowi prawo do mieszkania"

  Popieram propozycję! Należy jeszcze dopisać prawo do długiego życia w zdrowiu i szczęściu i gwarancję udanego pożycia seksualnego według potrzeb i upodobań;)

 • qawsedrftg

  Oceniono 24 razy 4

  A dlaczego nie wszystko dla każdego według potrzeb?

  Niemcy jak zwykle ogarnięci ideologicznym maniactwem. Chyba już się nic nie da zrobić. Może zmądrzeją pod rządami islamu? A może nie?

 • zimochm

  Oceniono 27 razy 1

  te lewackie scierwa sa glupsze od greenpeace, potem jest tak, ze nikt nie placi czynszu bo i tak nikt ich nie wywali

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX