Niemcy. Będzie limitowanie zarobków szefów wielkich firm. "Prezes zarabia nawet 232 razy więcej niż pracownik"

Bundestag przyjął przepisy, które nakazują radom nadzorczym spółek ustalenie górnego limitu wynagrodzenia zarządu. Jego wysokość będzie jednak dowolna.

Do tej pory rady nadzorcze miały możliwość limitowania zarobków swojej kadry kierowniczej, ale nie były do tego zmuszane. W ramach pakietu legislacyjnego przyjętego przez Bundestag, który wprowadza unijną dyrektywę „w zakresie zachęcania akcjonariuszy do długoterminowego zaangażowania”, w przyszłości rady nadzorcze muszą ustalić górną granice zarobków osób kierujących firmą.

Niemiecka opozycja przeciwko nowym przepisom

Wprowadzona może zostać zarówno górna granica dla całego zarządu jak i osobna dla każdego ze stanowisk. Można ją też później modyfikować.

Zmiany przyjęte przez wielką koalicję SPD i CDU/CSU są krytykowane przez partie opozycyjne, chociaż z różnych powodów. AfD chciała, aby limit był ustalany przez walne zgromadzenie akcjonariuszy, a nie radę nadzorczą. Zieloni i Lewica liczyli na surowsze prawo ograniczające zarobki zarządu, a FDP uważa, że w ogóle nie powinno być limitu.

>>>>> Zobacz też wideo: Co to znaczy dobrze zarabiać? Pytamy Polaków 

Kadra menedżerska zarabia nawet 232 razy więcej niż pracownicy

Jak wynika z analizy związkowej fundacji Hansa Böcklera, w 30 spółkach notowanych w indeksie DAX kadra menedżerskaw 2017 roku zarabiała średnio 71 razy więcej niż pracownicy, co było najwyższym wskaźnikiem w historii badania. Współczynnik ten wahał się od 159 razy w przypadku Deutsche Post, do 20 w przypadku Commerzbanku. Prezes spółki zarabia natomiast średnio 85 razy więcej – od 232 razy więcej w przypadku Deutsche Post, do 25 w przypadku Commerzbanku.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Więcej o:
Komentarze (51)
Niemcy. Będzie limitowanie zarobków szefów wielkich firm. "Prezes zarabia 232 razy więcej niż pracownik"
Zaloguj się
 • krzysztof_ptk

  Oceniono 6 razy 4

  Michaił Chodorkowski, były gubernator Czukotki Abramowicz zarabiali 10000000 razy więcej niż pracownicy...Ach te złote 90 lata kiedy można było kupić domek za 4.900 złotych...

 • 11krzych

  Oceniono 9 razy 3

  Czy będzie limit zarobków dla kleru?
  Kto najwięcej zarabia w Polsce?
  a) inżynier po Politechnice
  b) lekarz po Akademii
  c) c.w.e.l po Seminarium?

 • credit28

  Oceniono 6 razy 2

  Też mi coś, a u nas można było kupić bank za złotówkę. I co? Można? Można, bo Polska to kraj nieograniczonych możliwości (jeśli jest się dobrą zmianą)

 • druga_wieza

  Oceniono 1 raz 1

  Potem specjalny komitet dzielnicowy będzie rekrutował pracowników pilnując przy tym równouprawnienia - żeby zatrudniano również brzydkie modelki, głupich pracowników umysłowych i pedofili do edukacji.
  Oczywiście siatkę płac ustali komitet powiatowy.

 • credit28

  Oceniono 1 raz 1

  ITeż mi coś, a u nas można było kupić bank za złotówkę. I co? Można? Można, bo Polska to kraj nieograniczonych możliwości (jeśli jest się dobrą zmianą)

 • cob22

  Oceniono 2 razy 0

  Niestety w gospodarce jak i w polityce, kto dostal sie do zloba, probuje do wyjesc do dna.

 • druga_wieza

  Oceniono 6 razy 0

  Nie widzę przeszkód, aby właściciel - np. państwo - limitował w taki sposób wynagrodzenia pracowników. Nie widzę jednocześnie powodu, aby państwo wpieprzało się w zarządzanie cudzą firmą. Po prostu to nie ich sprawa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX