Czechy. Szykuje się tłok na granicach. Spodziewane wielokilometrowe kolejki. Chodzi o pobór myta

1 grudnia Czesi zmienią system poboru myta na swoich autostradach i drogach. I już teraz boją się, że ruch na ich drogowych przejściach granicznych całkowicie się załamie.

Czeska spółka CzechToll, która wraz ze słowacką firmą SkyToll będzie zarządzać nowym systemem poboru myta dla samochodów ciężarowych i autobusów w Czechach, spodziewa się wielokilometrowych kolejek na siedmiu z szesnastu najważniejszych przejściach granicznych w tym kraju. A to przełoży się na wielogodzinne czasy oczekiwania na przekroczenie czeskiej granicy.

Czechy. Szykuje się tłok na granicach

Przyczyną ma być opieszałość przewoźników, zwłaszcza małych, czyli posiadających mniej niż dziesięć pojazdów. Przejście na nowy system myta wymaga od nich bowiem ponownej rejestracji każdego samochodu i pobrania dlań nowej jednostki pokładowej. A to trwa. Przeciętnie pięć minut. Tymczasem większość z tych, którzy jeszcze się nie zapisali, chce to zrobić dopiero po wejściu nowego systemu w życie, podczas pierwszego przekroczenia czeskich granic.

W starym systemie zarejestrowanych jest prawie pół miliona pojazdów (dokładniej 458 tysięcy, z tego najwięcej z Polski - 118 tysięcy). Jednakże dziesięć dni przed startem nowego systemu zostało doń zapisanych jedynie ćwierć miliona. Pozostałych ponad 200 tysięcy oznacza milion minut, czyli prawie dwa lata. Podzielone przez 41 punktów rejestracyjnych oznacza 17 dni nieprzerwanego rejestrowania na każdym z nich. Ponieważ jednak nie da się tego robić nieprzerwanie, oznacza to tygodnie niezbędne dla dokończenia rejestracji.

>>>Stany Zjednoczone żyją możliwym impeachmentem Donalda Trumpa. Prezydent największej gospodarki świata ma wpływ także na nasze portfele:

Horrendalna prognoza

12 listopada spółka CzechToll przyszła z hiobowymi wieściami. Według jej prognozy szczególnie dramatycznie miałaby niebawem wyglądać sytuacja na wschodnich granicach Republiki Czeskiej.

I tak kolejka przed przejściem Kuty-Lanżhot, przez które przebiega najważniejsze połączenie drogowe ze Słowacji i jedna z głównych tras tranzytowych z południowo-wschodniej Europy na zachód i północ, autostrada Bratysława-Brno-Praga, miałaby być długa aż na 44 kilometry, a żeby ją pokonać, potrzebne by były 42 godziny.

Dla najważniejszego przejścia z Polski do Czech, Chałupki-Bogumin (po czesku Bohumín), prognoza mówiła o 40 kilometrach i 39 godzinach, dla przejścia Cieszyn-Kocobędz (Chotiebuz) o 22 kilometrach i 37 godzinach.

A na wjeździe z niemieckiego Schirndinga do Pomezi nad Ohrzí przejazd "zaledwie" trzykilometrowego korka miałby zająć 26 godzin.

Rejestracyjne wzmocnienie

W tej sytuacji CzechToll zadecydował między innymi o uruchomieniu dodatkowych możliwości rejestrowania pojazdów, o czym w czwartek poinformował dyrektor spółki Matej Okáli na konferencji prasowej w praskim ministerstwie transportu. Przybędzie 15 mobilnych punktów rejestracyjnych, które będą mogły przemieszczać się na przykład między parkingami dla ciężarówek, i 11 stacjonarnych, na przejściach granicznych.

W efekcie wprawdzie nie uda się zlikwidować kolejek, ale będzie można znacznie je skrócić. Na przejściu Kuty-Lanżhot na jedną czwartą, do 12 kilometrów, a czas stania do 11 godzin. W Chałupkach do 11 kilometrów i dziesięciu godzin. W Cieszynie do pięciu kilometrów i siedmiu godzin. W bawarskim Schirndingu do dwóch kilometrów i ośmiu godzin.

I tak może być gorzej

Sęk w tym, że jak powiedział dyrektor Okáli w rozmowie z Deutsche Welle, spółka CzechToll nie kierowała się w swoich przewidywaniach żadnym matematycznym modelem, a jedynie posługiwała się danymi o gęstości ruchu na poszczególnych przejściach granicznych i liczbami samochodów z poszczególnych krajów unijnych zarejestrowanymi w danym systemie.

To zaś oznacza, że polskie ciężarówki mogą wjechać na czeskie drogi na przykład z Niemiec. A wtedy to i tam może dojść do znacznego wydłużenia czasów oczekiwania.

Tekst pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (37)
Czechy. Szykuje sie tłok na granicach. Spodziewane wielokilometrowe kolejki. Chodzi o pobór myta
Zaloguj się
 • aequos

  Oceniono 20 razy 18

  Czesi to jednak cieniasy - u nas w Polsce urzędnicy zaczęliby się martwić dopiero gdy wszystko by się zakorkowało a nie na zapas

 • gj61

  Oceniono 12 razy 8

  W czym problem? Najwyżej patałachy nie wjadą i tyle. Czytam o tym od dwóch miesięcy i jeżeli ktoś zajmujący się transportem ma to w dudzie, to jego problem. Nad czym sie użalać? Czesi powinni zrobić parkingi (po swojej stronie), gdzie łajzy stałyby tygodniami, a czescy urzędnicy pracowaliby nieśpiesznie z przerwami na knedle.

 • junk92508

  Oceniono 6 razy 6

  A wystarczyło zrobić tak:

  kupujesz pół roku przed terminem - pół ceny
  Przed terminem - 3/4 ceny
  przez pierwsze 3 miesiace po wejsciu - cena x2
  przez pierwse pól roku po wejsciu - cena x1.5

  Nasi Janusze wszystko by mieli kupione na pół roku do przodu...

 • szyderca_i_kpiarz

  Oceniono 10 razy 6

  1. może nie być aż tak źle
  2. polaczki jak zwykle czekają na ostatnią chwilę, a później pretensje do wszystkich
  3. co się tak pepiki martwią... nie ich problem tylko polskich przewoźników... poczekają...

 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 11 razy 3

  Przecież nie ma przejść granicznych od 2007 roku. Po co pisać takie bzdury.
  Kolejki ciężarówek będą do punktów rejestracji a nie do przekroczenia granicy.

 • supermarjan

  Oceniono 3 razy 1

  kupujesz netem
  przelewasz kase
  skrzyneczka przychodzi poczta z zakodowanym konkretnym nr rejestracyjnym auta....
  za trudne dla czechow? przeca to slowianscy niemcy....

 • nick.do.pisania.w.gazecie

  Oceniono 2 razy 0

  W kazdym kraju inny system. Ja rozumiem że europejską biurokracja ma ważniejsze problemy, ale zsynchronizowanie sposobu poboru opłat nie jest chyba jakimś zagadnieniem nie do rozwiązania? Skończy się tym że taka ciężarówka będzie miala w kabinie kilkanaście urządzeń.....

 • profes79

  Oceniono 2 razy 0

  Po prostu powinni zrobić wydzielone jedno przejście dla tych, którzy "zapomnieli" o rejestracji. I niech sobie stoją.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX