Berlin zablokowany traktorami. Rolnicy: miarka się przebrała

Niektórzy rolnicy wyruszyli w drogę już w weekend. W stolicy Niemiec dają upust swojej złości i rozczarowaniu polityką rolną rządu. Czują się szykanowani i sygnalizują, że miarka się przebrała - rolnicy mają dość nieustannego drżenia o egzystencję, ciągle nowych nakazów i zakazów. W Berlinie dają we wtorek upust swemu rozczarowaniu i wściekłości.

Już w poniedziałek drogi dojazdowe do stolicy Niemiec były zapchane traktorami i maszynami rolniczymi, Brandenburgia była prawie nieprzejezdna. Jak podała policja, tylko na drogach Brandenburgii towarzyszyła konwojowi 5095 traktorów. We wtorek pojazdy rolnicze opanowały Berlin i nadjeżdżają nadal, z całych Niemiec.

Podczas wyprzedzania konwojów liczących do 20 km długości doszło już do wypadków, dlatego policja Brandenburgii wzywa na Twitterze do ostrożności i wyprzedzania tylko na naprawdę widocznych odcinkach. Podobna sytuacja na drogach będzie wieczorem i w środę, kiedy rolnicy będą wracali do domów.

Rolnicy protestują zwłaszcza przeciwko planom zaostrzenia przepisów ws. ochrony środowiska, w tym owadów przed pestycydami, oraz kolejnych ograniczeń dotyczących stosowania nawozów dla ochrony wód gruntowych. Inicjatorzy protestu krytykują, że wszystkie te zaostrzenia zagrażają egzystencji rolników.

Do demonstracji wezwała inicjatywa "Land schafft Verbindung" zrzeszająca dziesiątki tysięcy rolników. Berliński protest nie jest pierwszy, jesienią odbyły się już akcje protestacyjne m.in. w Hamburgu, Monachium i Nadrenii Północnej-Westfalii. Rolnicy domagają się przede wszystkim udziału w planowaniu zmian, stąd ich hasło "Nic o nas bez nas".

Germany Farmers ProtestGermany Farmers Protest Fot. Michael Sohn / AP Photo

Kontrowersyjny pakiet rolny

Rolnicy czują się już ostatecznie nabici w butelkę po tym, jak we wrześniu rząd przyjął projekt tzw. pakietu rolnego. Przewiduje on m.in. drastyczne ograniczenie stosowania herbicydów dla ochrony owadów. Na wieprzowinie ma się też pojawić nowe logo, które będzie sygnalizowało konsumentom, że mięso pochodzi od zwierząt z "humanitarnej" hodowli. Udział rolników w tej kampanii jest jednak dobrowolny. Na kroki mające na celu ochronę środowiska ma być też zarezerwowanych więcej pieniędzy z unijnych dopłat bezpośrednich.

Minister rolnictwa: zmiany są konieczne

Federalna minister rolnictwa Julia Klöckner, która razem z minister środowiska Svenją Schulze przygotowała planowany pakiet reform, uważa, że dostosowanie przepisów do potrzeb środowiska jest niezbędne, jeżeli chcemy je chronić.

Z jednej strony widzimy, że owady znikają, a z drugiej strony, że w niektórych miejscach wody gruntowe są zanieczyszczone azotanami. Jednocześnie obserwujemy, że konsumenci życzą sobie więcej dobrostanu zwierząt, dlatego konieczna będzie przebudowa obór i chlewów 

- powiedziała Klöckner w Inforadio Berlin-Brandenburg.

Wskazała jednocześnie, że rolnicy otrzymają więcej pieniędzy, żeby mogli podołać czekającym im zadaniom. Utrzymanie działalności regionalnych gospodarstw jest w interesie wszystkich, dlatego konieczne są odpowiednie programy pomocy.

Rolnicy za wspólnymi rozwiązaniami

Niemieccy liberałowie domagają się wstrzymania planowanego pakietu rolnego. Ekspert FDP ds. rolnictwa Gero Hocker zarzucił minister Klöckner "wyprzedaż rolnictwa w Niemczech". Polityka skupiająca się na dobrostanie zwierząt, ochronie owadów i przepisach regulujących stosowanie nawozów prowadzi do przeniesienia produkcji rolnej za granicę. Jak stwierdził: "Zwierzętom, owadom i wodzie gruntowej wyrządzamy tym niedźwiedzią przysługę".

Także liberał Karlheinz Busen ostrzegł, że protesty są "sygnałem przeciążenia" rolników. Jeżeli polityka chce zapobiec wymieraniu gospodarstw rolnych, musi odczekać kilka lat z ogłaszaniem nowych rozporządzeń.

Szef Niemieckiego Związku Rolników Joachim Rukwied domaga się przerobienia od podstaw planów ochrony owadów. Zamiast zakazów, rolnicy, politycy i organizacje ekologiczne powinny "znaleźć wspólne rozwiązania, jak można dalej poprawić ochronę gatunków, zachowując konkurencyjność gospodarstw rolnych", powiedział dziennikowi "Passauer Neue Presse".

Więcej o:
Komentarze (31)
Berlin zablokowany traktorami. Rolnicy: miarka się przebrała
Zaloguj się
 • anal_fa_beta

  Oceniono 7 razy 3

  Podczas wyprzedzania konwojów liczących do 20 km długości doszło już do wypadków, dlatego policja Brandenburgii wzywa na Twitterze do ostrożności i wyprzedzania tylko na naprawdę widocznych odcinkach.
  Za chwilę ogłoszenia będą tylko na takich gównach ja fb twit inst czy inny syf jak by nie można było w normalny sposób ?

 • phugoid

  Oceniono 4 razy 2

  z tymi owadami to jest ciekawe zjawisko, ktore juz dawno zauwazylem, z jakies 10 lat temu, mianowicie jadac noca i przekraczajac autostradowa granice niemiecko-wolska (goerlitz-zgorzelec), nagle szyba w aucie stawala sie oblepiona trupami owadow, w niemczech tego nie bylo... jak dla mnie bylo oczywiste, ze niemcy wymordowali swoje owady herbicydami... tak jak mowie, zaobserwowalem to po raz pierwszy tak z 10 lat temu, nie wiem jak to teraz wyglada

 • jozbieszczad

  Oceniono 14 razy 2

  To policja nie mogła ich zablokować przed wjazdem do Berlina jak rząd Tuska ?

 • qawsedrftg

  Oceniono 14 razy 0

  Przebrała się miarka,
  głosuję na Angelę
  i niemiecki POPiS

  Inżynierowie z POntonów odmienią ten kraj. Tu trzeba świeżego spojrzenia. Ubój rytualny? Cicho... semicka rodzina (Arabowie i Żydzi) gotowi się obrazić!

 • marcinmarcin12

  Oceniono 1 raz -1

  Po sie urabiac w polu. Najwiekszy eksporter sprzedaje za granice wiecej zboza niz niemiecka produkcja, Jak to niektorzy mowia. Tam kupowac gdzie taniej. Z Wowka sie dogadaja. Ufaja mu z gazem to i z chlebem moga polegac na nim.

 • ernst-lemingway

  Oceniono 17 razy -1

  Szybkim krokiem wracamy do czasow gdy mieso jadalo sie 3 razy do roku, wies bedzie mozna kupoc za kilka krow, a lebioda i komosa na przednowku stanie sie normalka.
  Dajmy wladze skrajnej lewicy a stanie sie to w dekade.

 • qawsedrftg

  Oceniono 15 razy -3

  Na szczęście Zieleńcy przejmują stery w dawnym Reichu. Motoryzacja niedobra, emisje CO2 itd. Audi zwolni prawie 10 tysięcy pracowników:

  Https://www.welt.de/wirtschaft/article203831724/Audi-will-9500-Stellen-in-Deutschland-streichen.html

  Za 30 lat na autobahnach osiołki jako VW Golf, zamożniejsi na koniach (VW Passat) a najbogatsi na wielbłądach, coś jak Porsche :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX