Zdjęcie ze swastyką na oficjalnym profilu Bundeswehry. "Niebywały skandal". Ministerstwo przeprasza

Na Instagramie niemieckiej armii pojawiło się zdjęcie munduru Wehrmachtu ze swastyką. Post wywołał falę krytyki. Został już usunięty, a ministerstwo obrony bije się w piersi.

Niemiecka armia – Bundeswehra – przeprasza za opublikowanie na swoim oficjalnym profilu na Instagramie fotografii przedstawiającej mundur z czasów Trzeciej Rzeszy z krzyżem żelaznym i widoczną swastyką.

Fotografia była częścią cyklu, który miał pokazać, jak na przełomie wieków mundury wpływały na modę. Zdjęcie opatrzone było opisem „do dziś elementy stylu wojskowego utrzymują się w haute couture”. Obok mrugał napis „retro”.

"Niebywały skandal"

Fotografia wywołała falę krytyki. Tobias Lindner z partii Zielonych zażądał natychmiastowego wyjaśnienia, jak mogło dojść to takiej sytuacji. Tobias Pflueger z partii "Lewica" nazwał publikację zdjęcia „niebywałym skandalem”. – Wygląda na to, że do dziś nie ma prawdziwej wrażliwości dla historycznych podstaw – powiedział telewizji ARD.

Bundeswehra usunęła już zdjęcie ze swojego profilu i przeprosiła za jego publikację. „Wczoraj popełniliśmy niewybaczalny błąd” – napisano na Instagramie. Także ministerstwo obrony przeprosiło za całą sytuację. Rzecznika resortu tłumaczyła, że tworzeniu cyklu towarzyszyło zamieszanie, a opublikowany opis był przewidziany dla innej fotografii.

Bundeswehra dodała, że zdjęcie uniformu Wermachtu zostało opublikowane przez przypadek, a „ekstremizm w jakiejkolwiek formie nie przejdzie w Bundeswehrze”.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (86)
Zdjęcie ze swastyką na oficjalnym profilu Bundeswehry. "Niebywały skandal"
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 12 razy 4

  "Bundeswehra – przeprasza za opublikowanie fotografii przedstawiającej mundur z czasów Trzeciej Rzeszy z krzyżem żelaznym i widoczną swastyką."
  =================================
  Ale z nich durnie ! Wystarczyło by zwrócić się do białostockiej prokuratury, która w swoim czasie uznała swastykę za symbol szczęścia :-)
  I ma to racjonalne uzasadnienie. Bo od dawna wiadomo, że ten jest SZCZĘŚLIWY, kto służy w Bundeswehrze :-))

 • stavros2002

  Oceniono 7 razy 3

  Abstrahując od nazizmu, wybór m. in. Hugo Bossa do zaprojektowania mundurów Wehrmachtu i SS był strzałem w dziesiątkę. Jak na owe czasy funkcjonalność i wygląd, zwłaszcza mundurów wojska, zostawialy europejską konkurencję daleko w tyle, dopiero Amerykanie zaczęli dorownywac pod tym względem w czasie wojny.

 • cob22

  Oceniono 6 razy 2

  Przynajmniej nie twierdza ze to znak szczescia jak prokurator w Polsce. Poza tym mundur byl historyczny. Co mial na stronie Bundeswehry do szukania to juz inna sprawa.

 • arkusza

  Oceniono 10 razy 2

  Nie rozumiem? Zdjęcie przecież przedstawiało historyczny mundur? Ludzie którzy rządają cenzurowania tego typu obiektów albo są kompletnymi kretynami myślącymi że ze zdjęć wychodzi "złe mzimu" albo robią to w ramach polityki historycznej - żeby nikt nie pamiętał że to niemcy nosili takie mundury.

 • ahoj12

  Oceniono 3 razy 1

  O co chodzi?
  Historyczna prawda.
  Wówczas wpływał nie tylko na modę,na pare innych rzeczy rowniez

 • piotrm74

  Oceniono 11 razy 1

  mnie to nie zaskoczyło. Niemcy to zwyczajnie niemcy... Czy to krzyżak, czyt prusak, zawsze to niemiec pałający miłością do swojego wschodniego sąsiada którego trzeba zawsze ograbić z ziemi... To mają we krwi tak jak przyjaciele ze wschodu...

 • marcowsky

  Oceniono 8 razy 0

  Nasza młodzież stadionowa jest zachwycona swastyką i hailowaniem czeka z niecierpliowoscia na młodzież niemiecką i jej powstanie z kolan.

 • profes79

  Oceniono 8 razy 0

  Akurat jest to o tyle dziwne, że był to mundur historyczny, w ramach jakiegoś tam cyklu informacyjnego ( w przeciwieństwie do symboli LA.H. na polskich pojazdach na misjach m-nar) a może części ludzi by przypomniał, że Wehrmacht i swastyka to NIemcy a nie mityczni Naziści.

 • justas32

  Oceniono 8 razy 0

  Marzą im się wielkie Niemcy - jak Polsce "Polska od morza do morza", zwana ostatnio modnie Koncepcją Międzymorza ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX