"Der Spiegel": czy w Europie zabraknie gazu? Chodzi o sankcje USA na Nord Stream 2

Amerykańskie sankcje przeciwko gazociągowi Nord Stream 2 prowadzą do zaostrzenia konfliktu między Ukrainą a Rosją, a to może spowodować przerwanie dostaw rosyjskiego gazu do Europy - ostrzega "Der Spiegel".

"Jedno jest pewne: Amerykanie nie zdołają przeszkodzić w dokończeniu budowy gazociągu przez Bałtyk - Nord Stream 2. Budowa jest zbyt zaawansowana" - piszą Frank Dohmen i Alexander Jung w najnowszym wydaniu tygodnika "Der Spiegel".

Inwestycja pochłonęła dotychczas od sześciu do siedmiu miliardów euro. Na odcinku ponad tysiąca kilometrów rury łączące Rosję z Niemcami są już ułożone.

Nord Stream 2 powstanie

"Całkowicie nierealistyczne jest myślenie, że z powodu brakujących 150 kilometrów przy wybrzeżu duńskim cały projekt upadnie" - powiedział "Spieglowi" szef jednej z firm uczestniczących w budowie magistrali. Prezydent Władimir Putin i szef spółki Nord Stream Matthias Warning poradzą sobie z tym problemem - dodał przedsiębiorca.

Zdaniem "Spiegla" amerykańskie sankcje mogą mieć nieoczekiwane konsekwencje dla zaopatrzenia Europy w gaz. Autorzy przypominają, że 31 grudnia kończy się rosyjsko-ukraińska umowa o tranzycie rosyjskiego gazu przez Ukrainę. Celem Niemiec jest doprowadzenie do podpisania nowej umowy, która zapewni Ukrainie także w przyszłości wpływy z tranzytu.

Czytaj też: Polska z własną ropą? Zaskakujące odkrycie w Zatoce Pomorskiej. Złoża miałyby wystarczyć na 30 lat

Czy Rosjanie zerwą negocjacje z Ukrainą?

Strona rosyjska sygnalizowała dotychczas zgodę na taką umowę. Nałożenie sankcji może jednak spowodować zmianę stanowiska Moskwy. Należy obawiać się, że Rosjanie zerwą negocjacje - pisze "Der Spiegel", powołując się na źródło w Nord Stream.

Władze w Moskwie zarzucają ukraińskiemu koncernowi Naftogas, że paktuje z rządem USA. Przedstawiciele ukraińskiej firmy spotykali się z ambasadorem USA w Berlinie Richardem Grenellem.

Ten konflikt może mieć "nieprzyjemne następstwa" dla zaopatrzenia Europy w gaz - ostrzega "Der Spiegel". Autorzy przypominają, że ponad 10 lat temu Rosja wstrzymała dostawy gazu do Europy, zarzucając Ukrainie, że nielegalnie przejmuje cześć surowca. Prze tydzień Europejczycy martwili się o dostawy. "Przerwa w dostawach skończyła się, ale obawy pozostały" - czytamy w "Spieglu".

Nikt nie będzie marznąć

Jeżeli dostawy gazu 1 stycznia zostaną przerwane na trzy miesiące, w UE zabraknie w styczniu 6,3 mld metrów sześciennych tego surowca - piszą autorzy, powołując się na wyliczenia Instytutu Gospodarki Energetycznej Uniwersytetu (EWI) w Kolonii. Jednym z następstw byłby wzrost cen gazu.

EWI uspokaja, że brak dostaw będzie mógł być zrekompensowany rezerwami surowca magazynowanymi w zbiornikach oraz dostawami gazu skroplonego LNG. "Nikt nie będzie musiał marznąć" - zapewnił Simon Schulte z EWI.


Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (52)
Niemcy. "Der Spiegel": czy w Europie zabraknie gazu? Chodzi o sankcje USA na Nord Stream 2
Zaloguj się
 • zgr-edo

  Oceniono 16 razy 14

  Polskie rządy PO i PiS to wyjątkowi głupole, hipokryci i podatni na amerykańskie manipulacje, katolackie niedorozwoje. Nikt nigdy nie powiedział ile Polska zarabiała na tranzycie rosyjskiego gazu przez nasz kraj i jak się to miało co do realnych cen gazu w ogólnym rozliczeniu. Kiedy Polacy zaczeli szantażować Rosję i Europę Zachodnia, że będą utrudniać tranzyt gazu przez Polskę na zachód, ci szybko sie dogadali i wybudowali rurociag omijajacy polskie granice. My w Polsce, będziemy mieli teraz droższy gaz, ale amerykański. Byłem niedawno w rodzinnych stronach i zuwaażyłem , że pociągi z węglem do elektrowni Dolna Odra pod Gryfinem nie przyjeżdżają jak za PRL z południa, z polskich kopalń, ale ze szczecińskiego portu gdzie statkami przywożony jest węgiel z Rosji na który tak niedawno politycy PiS tak strasznie nadawali, że nie spełnia norm jakościowych, że wspomagamy gospodarkę Putina itp. Jak długo narodowi socjaliści z PiS będą okłamywać naród i kiedy wreszcie górę weźmie interes narodowy państwa niż jakieś chore, rusofobiczne działania nawiedzonych buraków z PiS i PO ?
  Sankcje gospodarcze w stosunku do Rosji do których tak bardzo nawoływały rządy PO i PiS, tak naprawdę najbardziej dotknęły Polaków. Utrata zaufania i olbrzymich rynków zbytu na wschodzie, które są już nie do odzyskania, bo zajeły je firmy krajów Europy Zachodniej bo rządy Niemiec , Francji, Austrii, Włoch, nie kierują się polityką historyczną sprzed prawie 100 lat, ale patrzą w przyszłość i dobrobyt swoich obywateli.
  Jestem ciekaw, jaka byłaby polityka Polski wobec Rosji, Ukrainy Litwy Białorusi, gdyby tak nastąpiła nieoczekiwana zmiana miejsc na mapie i to Polska byłaby imperium na wschodzie na czele z kartoflem z Mokotowa ?

 • sprzedanyzbolandy

  Oceniono 27 razy 13

  Patrzcie jacy ci Niemcy głupi. Najpierw wybudowali Nord Stream ( a to dzięki Buzkowi, który nie chciał rurociągów i gazociągów przez Polskę - dających nam w perspektywie lat za tranzyt - ROCZNIE - 3 mld dol. w gazie i ropie). Buzka - oczywiście - Niemcy nagrodzili fuchą w UE, bo przecież mu się należało. Dzięki niemu Niemcy zarobią miliardy euro ! No a teraz będą budować Nord Stream 2 ! Tym razem z Francuzami, Anglikami i Holendrami. Dlaczego ? Bo wszyscy oni kierują się interesem WŁASNEGO państwa !
  I nie biorą przykładu z polskich styropianów, którzy na złość Rosji chcą płacić dwa razy więcej Arabowi, czy Yankesowi i nic nie zarabiać ! Ale stejtowiecki pan z Waszyngtonu na pewno ich pochwali !
  Co tam Polska, co tam Polacy, co tam polski interes. Polski styropian nie będzie jak Niemiec kierował się interesem własnego kraju !!!

 • rattus-rattus

  Oceniono 19 razy 11

  Nie zabraknie gazu, bo Amerykanie niezwłocznie udzielą pomocy dostarczając tankowcami LNG. Za odpowiednią cenę oczywiście (odpowiednią dla dostawcy, który uzyska monopol).

 • jarekdonek

  Oceniono 18 razy 10

  A od czego są stejtowieckie kundle w Polsce. Już "pożyczyły" ( to oficjalnie) - z NASZYCH pieniędzy - 1 mld euro Ukrainie na wieczne nieoddanie, a jak stejtowiecki pan rozkaże to "pożyczą" dalsze miliardy. Przecież dają nie swoje, a NASZE !

 • baby1

  Oceniono 13 razy 7

  Jedno jest pewne. Niemcy z Rosją dokończą budowy Nord Stream 2, bo jest to zbyt ważna dla nich inwestycja.

 • mirrad67

  Oceniono 26 razy 6

  Jakim prawe ci jankescy bandyci wtrącają się w wewnętrzne sprawy innych krajów?? Kim są te jankeskie oszołomy?? Won na swoja prerię i zajmijcie się krowimi plackami !!!

 • mark6

  Oceniono 25 razy 5

  Niebywała jest bezczelność amerykańskich gangsterów.
  Działając w interesie własnej gospodarki uzurpują sobie prawo do ingerencji w wewnętrzne sprawy innych państw. Trzeba być niespełna rozumu albo być kundlem na amerykańskiej smyczy aby takie zachowanie pochwalać.
  Tylko w zlasowanych jankeskiej łepetynach może powstać myśl karania innych państw
  za podejmowanie suwerennych decyzji.
  W ich BREDNIE o zagrożeniu energetycznym wierzą chyba tylko najbardziej przegniłe
  mózgi polskich rusofobów.
  Jakim trzeba być butnym i bezczelnym aby wpaść na pomysł karania innych państw.
  Polityka amerykańska staje się zagrożeniem dla pokoju na świecie.

 • bratjolki

  Oceniono 12 razy 4

  Dopóki rury szły przez wasalskie niby-kraje pt. Polska i Upadlina dopóty USA trzymało Europe s szachu (gwarantowało bezpieczeństwo, dywersyfikację i stabilność dostaw :)))
  Rura której zawory sa poza zasięgiem USA jest zagrożenie śle nie dla Europt tylko dla interesów amerykańskich korporacji oraz geopolitycznego zamordyzmu z Wall Street.
  I stad to szczekanie oraz.... troska.

 • stop_pis

  Oceniono 5 razy 3

  Najlepsze interesy, swego czasu, robili z Kał-bojami tzw. Indianie, którzy za szklane paciorki sprzedali im swoją ziemię.
  Teraz podobny interes robią z nimi Ukraińcy.... Jak skończyli ci dumni Indianie chyba wszyscy wiedzą...
  Ciekawi mnie, czemu dzisiejsi następcy Indian, nie widzą tej analogii???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX