Szef Bundestagu do Niemców z byłej NRD: Przestańcie być ofiarami

Przewodniczący Bundestagu, Wolfgang Schäuble apeluje do Niemców pochodzących z byłej NRD o więcej pewności siebie i porzucenie "statusu ofiary".

Polityk CDU krytycznie rozprawia się z mentalnością byłych mieszkańców NRD. „Niektórzy wręcz pielęgnują własny status ofiary, zamiast z pewnością siebie uświadomić ludziom na Zachodzie, że dużo wcześniej przeszli przez wartościowe doświadczenie, jakim było dopasowanie się do wielkich przemian społecznych” – pisze Schäuble w artykule opublikowanym w "Tageszeitung".

Jego zdaniem, wspólne uznanie faktu, że Niemcy z byłej NRD są bogatsi w doświadczenia, jak również wykorzystanie tych doświadczeń, przyczyniłyby się do jedności społeczeństwa.

Mentalność "cementująca podziały"

Schäuble chciałby, by wschodni Niemcy uznali fakt, że ich życie znacznie poprawiło się od momentu zjednoczenia. Ostrzega, by nie popadali w cynizm. Za powody obecnych mentalnych różnic między Niemcami uważa silne odczuwanie różnic w standardzie życia, niewystarczające uznanie zasług oraz dramatyczne przeżycia własne i rodziny w latach po zjednoczeniu Niemiec. „To wszystko stwarza mieszankę, na bazie której powstaje tożsamość raczej cementująca podział na Wschód i Zachód niż go pokonująca”, czytamy.

Przewodniczący Bundestagu zauważa, że 30 lat po zjednoczeniu Niemiec ludzie we wschodniej części kraju nadal uważają się za Niemców ze Wschodu, podczas gdy ci na Zachodzie definiują się po prostu jako Niemcy.

Różnice między Wschodem a Zachodem

Artykuł powstał kilka tygodniu po opublikowaniu raportu niemieckiego rządu na temat skutków zjednoczenia. Wynika z niego, że pod względem politycznym i emocjonalnym podział Niemiec jest głęboki. 57 proc. wschodnich Niemców czuję się „obywatelami drugiej kategorii”, a bez mała połowa z nich jest niezadowolona z tego, jak w Niemczech funkcjonuje demokracja. 38 proc. mieszkańców terenów byłej NRD jest zadowolonych ze zjednoczenia, z czego w grupie poniżej 40 lat zadowolonych jest tylko 20 proc. Nadal istnieją poważne różnice w zarobkach Niemców ze Wschodu i Zachodu.

Wolfgang Schäuble ostrzega w swoim artykule przed kształtowaniem się narodowych tożsamości w opozycji do europejskiej jedności. „Możemy pracować nad tym, by wykształciła się tożsamość europejska” – pisze polityk i proponuje stworzenie takiego rodzaju tożsamości, która odwoływałaby się do różnych narodowych doświadczeń, tradycji i kultur. Powinna ona przede wszystkim być skierowana na odpowiedzialność za wspólną przyszłość.

Artykuł pochodzi z serwisu "Deutsche Welle"

Więcej o:
Komentarze (45)
Szef Bundestagu do Niemców z byłej NRD: Przestańcie być ofiarami
Zaloguj się
 • jep23

  Oceniono 31 razy 25

  W Polsce po 100 latach widać granice zaboru rosyjskiego.

 • wedrowieczdaleka

  Oceniono 16 razy 10

  homo sovietikus tak jak suweren

 • pedro.666

  Oceniono 10 razy 8

  "w grupie poniżej 40 lat zadowolonych ze zjednoczenia jest tylko 20 proc"

  Kretyni są, jak widać, wszędzie. Zgromadzić ich na Rugii, wsadzić do Trabantów, dać telewizory Rubin, odłączyć zachodnią telewizję i internet, zabrać czekoladę Milkę i dać tamten "wyrób" marki VEB, obdarzyć walutą bez wartości wymiennej, zbudować od nowa zasieki i strzelać do uciekających, rozdać czerwone flagi - i niech sobie defilują co piątek na centralnym placu Stolicy wokół pomnika Lenina, a kto im zabroni? :)

 • precz_z_komunia

  Oceniono 8 razy 8

  Rusyfikacja to straszliwa choroba :-)
  Patrząc po Kongresówce :-)
  To kuracja potrwa setki lat :-)

 • bydlejaki

  Oceniono 6 razy 6

  W Niemczech zawsze były silne różnice między landami. To nie jest kwestia historii NRD, to sięga Pokoju Augsburskiego i zasady "cuius regio eius religio" co najmniej.

 • kaktus-2

  Oceniono 7 razy 5

  NRD na pewno by się miała lepiej bez zjednoczenia... na pewno ;)
  Ludzie mają bardzo krótką pamięć i szybko zapominają kto im pomógł, kto był agresorem, a kto ofiarą...

 • narcystycznykanibal

  Oceniono 7 razy 5

  to jak Polacy i Pis

 • lipsia

  Oceniono 2 razy 2

  Apeluje do Wolfganga Schäuble o zrownanie plac.

 • krissydney

  Oceniono 2 razy 2

  Duża różnica miedzy Niemcami z zachodu i wschodu bierze sie z tego ,że ci z byłego DDR sa odporniejsi na dzisiejsza propagandę , mieli jej za dużo . Widziałem Brytyjczyków łykajacych nieprawdopodobne idiotyzmy z gazet na temat Polakow przed wejściem do EU.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX