Niemcy z rekordowym zatrudnieniem. W kraju pracuje 45,3 mln osób. Najwyższy poziom od momentu zjednoczenia

W ubiegłym roku zatrudnienie w Niemczech osiągnęło rekordowy poziom od chwili zjednoczenia kraju. Jak podał Federalny Urząd Statystyczny, średnie zatrudnienie wyniosło 45,3 mln osób.

W porównaniu z rokiem 2018 w roku ubiegłym zatrudnienie znalazły dodatkowo 402 tysiące osób. Oznacza to utrzymanie się tendencji wzrostowej notowanej nieprzerwanie od 14 lat.

Wzrost zatrudnienia w roku ubiegłym okazał się jednak niższy niż w roku 2018, w którym wyniósł on 1,4 procent, podobnie jak w roku 2017. W roku 2019 wyniósł on tylko 0,9 procent. Zdaniem ekspertów gospodarka niemiecka wzrosła w nim tylko o 0,5 procent, co tłumaczy niewielki wzrost zatrudnienia. Poza tym w trzecim kwartale ubiegłego roku przed recesją niemiecką gospodarkę uratowały tylko wzrost popytu na rynku wewnętrznym i silny wzrost eksportu.

Pewnym powodem do zaniepokojenia może być dalszy spadek liczby osób pracujących na własny rachunek. Wyniósł on 1,7 procent, a ich liczbę ocenia się na 4,15 mln osób. Jeszcze mniej było ich ostatnio tylko w roku 2003.

Demografia i imigranci

Czynnikiem, który zadecydował o pozytywnym rozwoju na niemieckim rynku pracy okazała wyższa liczba osób zdolnych do podjęcia pracy zarobkowej, w tym także imigrantów. W roku 2019 wzrosła ona średnio o 475 tysięcy osób, czyli o 1,3 procent, na co wpływ miały także czynniki demograficzne. Słabym punktem gospodarki okazał się natomiast przemysł.

Liczba bezrobotnych spadła natomiast o 96 tysięcy osób, albo o 6,5 procent, do poziomu 1,37 mln osóby. Stopa bezrobocia zmniejszyła się z 3,2 do 3,0 procent.

Nowe miejsca pracy

Z danych Federalnego Urzędu Statystycznego wynika, że większość nowych miejsc pracy powstała w roku ubiegłym w sektorze usług. Przede wszystkim - w edukacji i służbie zdrowia. Za nimi uplasowały się handel, transport i gastronomia oraz przemysł turystyczny i hotelarski, jak również komunikacja. Więcej nowych miejsc pracy, w porównaniu z rokiem 2018, utworzono także w przemyśle i budownictwie. Ich liczba spadła natomiast w leśnictwie i rolnictwie.

Artykuł pochodzi z serwisu "Deutsche Welle"

Więcej o:
Komentarze (13)
Niemcy z rekordowym zatrudnieniem. W kraju pracuje 45,3 mln osób
Zaloguj się
 • polak66maly

  Oceniono 14 razy 6

  zastanawiajace, ze pierwsi wypowiadaja sie na temat pracy typy o nickach menel i beton.

 • mr.knox

  Oceniono 5 razy 1

  Od zjednoczenia kraju jest tez rekordowa ilosc Niemcow wegetujacych w ubostwie. W wiekszosci tych nowych miejsc pracy Niemcy otrzymuja glodowe stawki.

 • mistermadmat

  Oceniono 4 razy 0

  Arbeit macht frei........

 • hmmm11

  Oceniono 1 raz -1

  Tak ale te miejsca pracy to Teilzeit i Minijob 450e (nalezy sie pomoc socjalna) , do tego na Agencje pracy (ktore zabieraja swoja prowizje oraz zanizaja ilosc godzin).

 • beton44

  Oceniono 16 razy -2

  Prosta sprawa - te parę milionów inżynierów i lekarzy z Afryki i Bliskiego Wschodu - trzeba ich karmić, opierać i sprzątać im mieszkania - jest co robić :-)

 • menel13

  Oceniono 21 razy -5

  -Stopa bezrobocia zmniejszyła się z 3,2 do 3,0 procent
  -zatrudnienie znalazły dodatkowo 402 tysiące osób.
  - liczba osób zdolnych do podjęcia pracy zarobkowej, w tym także imigrantów. W roku 2019 wzrosła ona średnio o 475 tysięcy osób

  Czyli że doktorzy i inżynierowie dalej się opie...ją.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX