Rosja. Topnieje wieczna zmarzlina. Efekt cieplarniany może Moskwę sporo kosztować

Dotąd ponad połowa Rosji leżała w strefie wiecznej zmarzliny. To się jednak zmienia. I może spowodować straty liczone w miliardach dolarów.

Rosja jest czwartym na świecie emitentem dwutlenku węgla i długo się tym specjalnie nie przejmowała. Władimir Putin przez lata nie zgadzał się z opiniami klimatologów, że efekt cieplarniany wynika głównie z działalności człowieka. Ostatnio jednak zmienił zdanie - Rosja pod koniec września ratyfikowała w końcu porozumienie paryskie z 2015 roku o przeciwdziałaniu zmianom klimatu.

Dlaczego? Bo dołączyła do grupy tych państw, które boleśnie odczuwają już globalne ocieplenie. 23 września premier Rosji Dmitrij Miedwiediew poinformował, że podpisał rozporządzenie o ratyfikacji paryskiego porozumienia klimatycznego i uzasadnił tę decyzję niebezpieczeństwami wynikającymi ze zmian klimatu. Powiedział, że ocieplenie stanowi zagrożenie dla równowagi ekologicznej, rolnictwa i bezpieczeństwa osób zamieszkujących regiony wiecznej zmarzliny. To ostatnie jest dla Rosji najważniejsze. 

>>> Wysoki poziom CO2 w atmosferze. Dawno tak nie było. Zobacz materiał wideo: 

Rosja. Topnieje wieczna zmarzlina

Teoretycznie 65 proc. terytorium Rosji leży w strefie wiecznej zmarzliny. Tak było do niedawna, bo zmniejsza się ona szybko na obszarach położnych bardziej na południu.

Z przedstawionych wiosną wyliczeń rosyjskich badaczy z Ministerstwa ds. Kataklizmów Naturalnych wynika, że w ciągu najbliższych 25-30 lat granica wiecznej zmarzliny odsunie się w Rosji aż 150-200 kilometrów na północny wschód - zmniejszając tym samym swój zasięg o 15-30 procent.

Wydawałoby się, że to dobra wiadomość dla Rosjan. Cieplejszy klimat może spowodować, że w zachodniej części Syberii, dotąd skutej lodem, warunki pogodowe zmienią się na tyle, że będzie można wydobywać jeszcze więcej ropy i gazu zimnego.

Z drugiej jednak strony może rozsypać się znaczna część infrastruktury zbudowanej na obszarach wiecznej zmarzliny - drogi, budynki, sieci energetyczne, gazociągi i rurociągi. To się zresztą już dzieje.

Ziemia rozmarza, domy zbudowane na dotąd stabilnym gruncie zapadają się, w ziemi pojawiają się głębokie dziury. W internecie nie brakuje zdjęć takich kraterów, które nagle powstały w syberyjskich miastach. 

Czytaj więcej: "Ruski węgiel" rozpalił debatę w TVP. PiS ma powody, by bać się tego tematu

Straty liczone w miliardach rubli

Problem stał się na tyle poważny, że spowodował zdecydowaną reakcję Kremla. Poza wspomnianym przystąpieniem do porozumienia paryskiego i opracowaniem strategii redukcji emisji gazów cieplarnianych, rządowi eksperci wyliczyli, ile ocieplenie klimatu może kosztować Rosję, tylko z tytułu topniejącej wiecznej zmarzliny.

Aleksander Krutikow, wiceminister ds. Dalekiego Wschodu i Rozwoju Arktyki powiedział, że Rosja straci przez topniejące lody na północy od 50 do 150 mld rubli (2,3 mld dol.) rocznie. I z roku na rok, jego zdaniem, te kwoty będą się powiększać.

Topniejąca wieczna zmarzlina boleśnie uderza przy tym w rosyjski przemysł wydobywczy. Z jej obszarów pochodzi teraz 15 proc. rosyjskiego wydobycia ropy i 80 proc. gazu.

To również na zamarzniętym obszarze działa np. Norilsk Nikel, największy producent palladu na świecie i jeden z największych wytwórców miedzi, niklu i platyny. A w Norylsku, gdzie ma ważne zakłady, już około jednej czwartej budynków jest pod obserwacją z powodu groźby utraty stabilności gruntu, na którym stoją.

Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl

Więcej o:
Komentarze (124)
Rosja. Topnieje wieczna zmarzlina. Efekt cieplarniany może Moskwę sporo kosztować
Zaloguj się
 • baby1

  Oceniono 45 razy 43

  Największy problem pojawi się jak z wiecznej zmarzliny uwolni się metan.

 • sailor2016

  Oceniono 58 razy 32

  Jak widać duża część ludzi to zwykłe dzbany, które muszą odczuć na własnej dudzie skutki globalnego ocieplenia aby zmienić zdania. Pożytek będzie teraz taki, że część sił z rosyjskich farm trolli rzuci się na odcinek walczący z globalnym ociepleniem:))) Może nawet Trampa rosyjskie trolle przekonają:)))

 • kar.as

  Oceniono 40 razy 26

  Jeśli Ruskie zaczęły się tak bać globalnego ocieplenia, to chyba jednak to ocieplenie nie jest ściemą...

 • 0zatkaokakao0

  Oceniono 44 razy 24

  Nagle gdy okazało się że efekt cieplarniany dotyczy mateczki Rosji to prawicowe Kato zjeby przestały pisać że globalne ocieplenie jest wymysłem lewactwa.

 • magda_breslau

  Oceniono 45 razy 23

  "Potezna Rosja", z ekonomia mniejsza niz Texas, mniejsza niz Korea Poludniowa, mniesza niz Italia.

  Stacja benzynowa na bagnach.

 • single_malt

  Oceniono 16 razy 8

  Efekt bedzie kosztowal i to nie tylko Moskwe. A Rosja nie ma i nie bedzie miala tyle pieniedzy by cos z tym zrobic. Jak sie zapali powierzchniowy metan na Syberii to Good Night Russia. Pozary nie do opanowania ludzkimi srodkami. Juz zaobserwowowano wybuchy babli metanu slyszalne na odleglosc 100 km. Tu nie chodzi o nastepne 10-20 lat, mowimy o 200 latach, na Kremlu musi byc niezla panika

 • gibbonzlodzi

  Oceniono 15 razy 7

  A ja co niedziela wzoszę toast za flotę radziecką... do dna!

 • psyhodelic

  Oceniono 10 razy 6

  I od tego czasu Polacy będą dobrowolnie zasiedlać Syberię i sadzić gaje pomarańczowe i palmowe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX