Greta Thunberg nie przyjęła nagrody za działania na rzecz klimatu. "Nie potrzebujemy więcej nagród"

Greta Thunberg, nagrodzona ostatnio przez Radę Nordycką za działania na rzecz klimatu, odmówiła przyjęcia wyróżnienia. "Dopóki nie zaczniecie działać w zgodzie z nauką, ja, a także Piątki dla Klimatu w Szwecji, odmawiamy przyjęcia wyróżnienia oraz nagrody pieniężnej" - napisała.

Nastoletnia, pochodząca ze Szwecji aktywistka na rzecz klimatu Greta Thunberg została wyróżniona Nagrodą Rady Nordyckiego w kategorii środowisko. Przyznano ją za "tchnienie nowego życia w debatę wokół środowiska i klimatu w krytycznym momencie w historii świata".

"Jak nikomu wcześniej w bardzo krótkim czasie udało jej się podnieść świadomość na temat problemów środowiska i klimatu w krajach nordyckich, i nie tylko. Jej działania mają tak szeroki efekt, że mówimy teraz o efekcie Grety Thunberg" - uzasadniała swój wybór Rada. Podkreśliła również rolę rozpoczętych przez nastolatkę strajków pod hasłem "Piątek dla klimatu", do których dołączyły setki tysięcy młodych ludzi na całym świecie.

Greta Thunberg: Potrzebujemy nauki, nie nagród

Ku zaskoczeniu Rady, Greta Thunberg, która aktualnie przebywa w Stanach Zjednoczonych i planuje wziąć udział w konferencji ONZ poświęconej klimatowi, która odbędzie się w grudniu w Chile, odmówiła przyjęcia wyróżnienia. Przyznała jednak, że docenienie przez Radę to dla niej wielki zaszczyt.

"Ruch klimatyczny nie potrzebuje więcej nagród. Od naszych polityków i ludzi władzy potrzebujemy, aby zaczęli słuchać, co ma do powiedzenia nauka" - podkreśliła, uzasadniając swoją decyzję.

Zmiana klimatu jest realna i odczuwamy ją już tu i teraz. Jeśli chcesz zapobiegać skutkom katastrofy klimatycznej - wspieraj Greenpeace, które działa na rzecz rozwoju czystej energii i walczy z opieszałością polityków. WEJDŹ TUTAJ >>

Zaznaczyła, że kraje nordyckie, pomimo reputacji dbających o środowisko, emitują ogromne ilości dwutlenku węgla i nie robią nic, aby tego zaprzestać. Odwrotnie - wydawane są pozwolenia na kolejne przedsięwzięcia mające szkodliwy wpływ na klimat. 

Porozumienie paryskie, które zostało podpisane przez wszystkie kraje nordyckie, oparte jest na zasadzie sprawiedliwości, co oznacza, że drogę muszą wskazać bogatsze kraje. Stać nas na to, żeby zrobić jak najwięcej. Tymczasem nasze kraje nadal nie robią praktycznie nic

- stwierdziła.

"Dopóki nie zaczniecie działać w zgodzie z tym, co mówi nauka, aby obniżyć globalny wzrost temperatury poniżej 1,5, a nawet 2 stopni Celsjusza, ja i aktywiści biorący udział w Piątkach dla Klimatu w Szwecji, odmawiamy przyjęcia wyróżnienia i nagrody pieniężnej" - poinformowała Greta Thunberg.

Więcej o:
Komentarze (168)
Greta Thunberg odmówiła przyjęcia nagrody za działania na rzecz klimatu. "Nie potrzebujemy więcej nagród"
Zaloguj się
 • bratjolki

  Oceniono 25 razy 15

  W międzyczasie Dania klepnęła pozwolenie na ostatni odcinek Nord Streamu. Ruscy maja co chcieli a wy piszecie o zezowatej Grecie i awionetce co spadła w stanach na chałupę. Wytyczne wam jeszcze nie przyszły czy telex sie złamał.

 • nosorozecwlochaty

  Oceniono 27 razy 9

  Zauważcie że Greta poucza o ekologii głównie tych u których z ekologią jest dobrze - kraje nordyckie, kraje Europy Zachodniej itp.

  Jedź Greta do Chin, Indii, Indonezji, Brazylii Rosji... To są w dzisiejszym świecie najwięksi truciciele i niszczyciele przyrody.
  Jak przekonasz chociaż jednego drwala rąbiącego puszczę amazońską by wyrzucił swoją siekierę do śmieci to będziesz miała mój szacunek.

  Ale myślę że nie pojedziesz. Będziesz robiła za gwiazdkę w bogatych, zachodnich krajach. Aż się tobą znudzą.

 • sacc77

  Oceniono 19 razy 7

  Kiedy rodzice tej goowniary zostaną ukarani za to, że nie chodzi ona do szkoły?
  Czyżby tam nie było obowiązku szkolnego?
  Patrząc poza tym na jej buziuchnę zionącą wręcz miłością bliźniego, wykrzywioną grymasem nienawiści, powinni poza tym odpowiadać za zaniedbania w opiece nad zdrowiem córki, która pilnie wymaga wysokospecjalistycznej pomocy psychiatrycznej.

 • juha

  Oceniono 17 razy 7

  Używanie chorych dzieci, którzy nie rozumieją tego w jakiej sytuacji się znajdują, nie są w stanie samodzielnie odpowiedzieć na proste pytania i nie wiedzą, że są elementem walki politycznej jest po prostu podłe.

 • jaja-kaczora

  Oceniono 37 razy 7

  No coz, Polak wszystko wie najlepiej, ekologie w doopie, smieci wywozi do lasu a w domu pali plastykiem i jak sie da to i oponami. W zyciu nigdzie nie byl(chyba byl tylko w gettcie dla turystow?), nic nie widzial, a wierzy tylko w to co powie Radio Maryja, gadzinowa Telewizja Polska, szczerbaty prezes Tysionclecia i ojciec Tadek Belzebub z Torunia. On wie ze to Ocieplenie Klimatu to spisek ekoterrorystow, lewactwa, rowerzystow, pedalow, zielonych, zotlych, czarnych, uchodzcow, Zydow, Sorosa i Tuska Donalda no i wlasnie Grety Thunberg

 • tommychicago

  Oceniono 29 razy 7

  Jesli boska Greta chce zdazyc do Chile na grudzien to powinna wyruszac ze Stanow juz dzisiaj a najpozniej jutro. Przeciez nie bedzie chyba leciec samolotem? 🤔🤨

 • zamszyc1

  Oceniono 14 razy 6

  Gdy Greta namawia do szkolnych strajkow (wagarow) na rzecz klimatu mlodziez szkolna to znajduje duzy posluch. Ciekawe jak by to wygladalo gdyby zamiast do wagarow zachecala ich do spedzenia 3 dodatkowych godzin dziennie na rzetelna nauke. Na przyklad wlasnie o geografii i klimacie.

 • marek.krajewski63

  Oceniono 8 razy 6

  A jakby tak zaproponowac tej mlodej osobce i jej mlodym zwolennikom oprogramowanie, by mozna bylo tylko raz w tygodniu ladowac ich smartfony, tablety, inne gadzety, by obnizyc emisje gazow do atmosfery? To tak na wstep. Ciekawe, czy ta mloda osobka tez sobie gdzies siadzie z tranparentem i bedzie protestowac o tego typu ograniczenie, a wiemy ze te gadzety, to podstawa wyposazenia jej generacji - ida z tym nawet do kibla, by czegos nie przeoczyc.
  Czy mlodzi sa gotowi na poswiecenia, a takie beda konieczne, by zrealizowac postulaty tych mlodych ludzi. Ograniczenie ladowania, to tak na poczatek, taki test na ich determinacje ochrony klimatu, bo jak narazie maja duzo zadan, ale zadnych pomyslow, gdzie jedynym rozwiazaniem jest albo mocne ograniczenie konsumpcji i ograniczenie sie do spraw koniecznych, albo mocna redukcja populacji. Jakos mlodzi milcza jaka opcja bylaby dla nich najlepsza do zaakceptowania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX