Niemcy płacą wysoką cenę za zmasowane rolnictwo. "Gatunki owadów spychane na ścieżkę wyginięcia"

Niemieccy naukowcy są zaniepokojeni tempem zmniejszania się liczby owadów i pająków. Nie dość jednak, że jest ono szybsze, niż do tej pory sądzono, to wymierają też one na obszarach, które do tej pory uznawano za ich bezpieczne rezerwuary.

Ochrona środowiska i katastrofa klimatyczna to sprawy zbyt ważne, aby pisać o nich tylko w Piątki. Na Gazeta.pl będziemy o nich pisać codziennie, wszystkie tematy znajdziecie w specjalnym dziale Środowisko.

Naukowcy badający stan ekosystemu w Niemczech z zaniepokojeniem odkryli, że liczba owadów i pająków spada.

Nasze badania potwierdzają, że spadek jest realny i może być jeszcze większym problemem, niż do tej pory sądziliśmy. Spadek populacji owadów odnotowano bowiem nawet w lasach

- stwierdził Dr Sebastian Seibold z Politechniki w Monachium, na której przeprowadził on analizy opublikowane przez jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych, "Nature".

"Niektóre gatunki owadów są spychane na ścieżkę wyginięcia"

- twierdzą naukowcy cytowani przez BBC.

Badacze, niepokojące zjawisko wiążą ze zmasowanym rolnictwem. Wzywają też, by podjąć kroki mające na celu ochronę naturalnych rezerwuarów robaków, motyli, pająków etc.

Czytaj też: Obcy atakują. Przez zmiany klimatu nowe gatunki będą się czuć w Polsce coraz lepiej. "Ogromne zagrożenie"

Spadek liczby insektów nawet na obszarach chronionych

Naukowców niepokoi, że spadek liczby insektów odnotowany został nawet na obszarach chronionych. "Rejony, które miały pomóc zachować naszą różnorodność biologiczną tak naprawdę nie działają" - wyjaśnił Seibold.

Według naukowców populacja owadów zmniejsza się na całym świecie o 2,5 proc. rocznie. Badacze przestrzegają, że w ciągu kilku dekad wiele owadów może wyginąć, a w ślad za nimi niektóre ryby i ptaki.

Wstrzymaj smog - finał głośnej kampanii UN Global Compact Network Poland

Więcej o:
Komentarze (35)
Niemcy płacą wysoką cenę za zmasowane rolnictwo. "Gatunki owadów spychane na ścieżkę wyginięcia"
Zaloguj się
 • felicjan.dulski

  Oceniono 10 razy 10

  Już kilkanaście lat temu zauważyłem pewną prawidłowość.
  Podróżując przez Niemcy samochodem po autostradzie latem nie miałem szczególnych problemów z czystością przedniej szyby w aucie.
  Tymczasem po wjeździe do Polski po kilkudziesięciu kilometrach szybę miałem zalepioną martwymi owadami (nie jechałem wcale z większą prędkością, wręcz przeciwnie)
  Tak było za każdym razem.
  Reguła bez wyjątków.
  Czy ktoś może zaobserwował coś podobnego?

 • karrampa

  Oceniono 13 razy 5

  No cóż. Mało kto może sie równać z Niemcami jeśli chodzi o talent do masowej eksterminacji.

 • lech40

  Oceniono 1 raz 1

  "Niemcy płacą cenę za zmasowane rolnictwo."

  Co to jest zmasowane rolnictwo ? Ktoś je masuje czy nawilża ?

 • uploadhelski

  Oceniono 7 razy 1

  Dość ciekawym faktem jest olbrzymia ilość owadów w Polsce. Jazda samochodem w upalny dzień letni skutkuje warstwą owadów na przedniej szybie jak nie powstaje ani w RFN, Francji ani np. na Ukrainie i Białorusi. A jadąc wiosną od Krakowa do Kielc, najlepiej nieco na wschód od głównej trasy możemy podziwiać przepiękne widoki - wąskie paski pól przedzielone miedzami pełnymi kwitnących krzewów i małych drzew. W naszych biednych rejonach dzielenie ojcowizny na co raz to węższe paseczki dało ten efekt - idealne warunki do rozwoju owadów i ptaków. Nigdzie w Europie poza Polską tego nie uświadczysz, jest to piękne dziedzictwo naszej historii, kultury, wspaniale przyczyniające się do zwiększenia różnorodności świata zwierząt.

 • qawsedrftg

  Oceniono 3 razy 1

  Aerodynamics - Insects can halve wind-turbine power

  For no apparent reason, the power of wind turbines operating in high winds may drop, causing production losses of up to 25 per cent1. Here we use a new flow-visualization technique to analyse airflow separation over the blades and find that insects caught on the leading edges in earlier low-wind periods are to blame. These potentially catastrophic power glitches can be prevented simply by cleaning the blades.

  Https://www.nature.com/articles/35083698

 • marcinmarcin12

  Oceniono 4 razy 0

  Muchy I jaskolki wyginely przez Standarty Unijne. Zakaz przydomowej nie rejestrowanej hodowli to byl wyrok na insekty. (nie twierdze, ze to zle, tylko taka obserwacja w licznych miejscach. 5 lat temu I dzisiaj)

 • wymagany_login

  Oceniono 6 razy 0

  Zakładam startupa: eksport much i komarów do Niemiec! Ciekawe czy unia da dopłatę na innowacyjną technologię wyłapywania komarów?

 • fajla11

  Oceniono 1 raz -1

  to co ,schwabów już niema ,sami czarni tam mieszkają,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX