Wielka Brytania otwiera pierwszą od lat głębinową kopalnię węgla. "To jak kopniak w zęby"

W brytyjskim hrabstwie Kumbria powstanie głębinowa kopalnia węgla. Zgodę na to wydały lokalne władze i rząd. Decyzji sprzeciwiają się niektórzy politycy, wskazując, że ta decyzja stoi w kontrze do walki ze zmianami klimatu.

Ochrona środowiska i katastrofa klimatyczna to sprawy zbyt ważne, aby pisać o nich tylko w Piątki. Na Gazeta.pl będziemy o nich pisać codziennie, wszystkie tematy znajdziecie w specjalnym dziale Środowisko.

W brytyjskim hrabstwie Kumbria ma zostać uruchomiona kopalnia głębinowa. Otworzy ją firma West Cumbria Mining za wydaną własnie zgodą rządu. Jak podaje BBC, w kopalni węgla ma zostać zatrudnionych docelowo 500 osób.

Inwestycja od początku wzbudzała spore kontrowersje. Brytyjski deputowany do Izby Gmin Tim Farron, który domagał się odrzucenia projektu, nazwał zapowiedź otwarcia kopalni "kopniakiem w zęby w walce ze zmianami klimatu". 

- Kumbria ma tak wiele odnawialnych zasobów do dostarczania energii - wodę, wiatr i słońce - i zdecydowanie nie powinniśmy robić kroku wstecz, otwierając nową kopalnię węgla - mówi polityk, cytowany przez BBC. 

Z decyzji jest zadowolona za to inna deputowana - Trudy Harrison - która podkreśla, że węgiel jest kluczowy dla przemysłu stalowego. 

Ostatnia kopalnia głębinowa węgla w Wielkiej Brytanii został zamknięta 3 lata temu. 

Sekretarz generalny ONZ upomina Azję 

Wydanie zgody brytyjskich władz na otwarcie kopalni zbiegło się w czasie z wypowiedzią sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, który zaapelował do krajów azjatyckich o skończenie z "uzależnieniem" od węgla. 

Jak przypomina portal ABC, w ostatnich dniach ukazał się raport, z którego wynika, że miasta takie jak Bangkok, Ho Chi Minh i Mumbaj są zagrożone powodziami związanymi z globalnym ociepleniem. Do Azji trafia większość węgla eksportowanego z Australii. 

- Istnieje uzależnienie od węgla, który musimy przezwyciężyć, ponieważ pozostaje ono poważnym zagrożeniem w związku ze zmianami klimatu - powiedział Guterres w rozmowie z dziennikarzami przed spotkaniem Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej w Bangkoku. Dodał, że Azja powinna być na pierwszej linii, jeśli chodzi o reformę polityki energetycznej. 

Więcej o:
Komentarze (193)
Wielka Brytania otwiera pierwszą od lat głębinową kopalnię węgla. "To jak kopniak w zęby"
Zaloguj się
 • m.godwin

  Oceniono 36 razy 22

  "Węgiel jest kluczowy dla przemysłu stalowego". To akurat prawda. Węgiel to nie tylko energetyka. Nic zresztą nie piszą o budowie elektrowni. Chcemy oddać całą produkcję stali Azjatom? Ta relokacja na globalne ocieplenie wpływu mieć nie będzie. A na lokalną ekonomię - i owszem.

 • ewropejczyk

  Oceniono 38 razy 18

  "Ochrona środowiska i katastrofa klimatyczna to sprawy zbyt ważne, aby pisać o nich tylko w Piątki. Na Gazeta.pI będziemy o nich pisać codziennie"

  Póki co, to codziennie na stronach Gazeta.pI zamieszczacie po kilka(naście) reklam samochodów spalinowych. Jeżeli tak dbacie o klimat, to zrezygnujcie z tych reklamodawców.

 • sommers

  Oceniono 20 razy 12

  oh łał...
  tymczasem "ekologiczne" Niemcy co chwilę otwierają kolejną kopalnię jeszcze bardziej "ekologicznego" węgla brunatnego.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 11 razy 9

  Trzeba zrozumieć Anglików. Oni w ten sposób szykują się do Brexitu.

  Po wyjściu zamierzają przejąć rolę kraju trzeciego świata który będzie dostarczał stal na rynek UE (bo londyńskie City po Brexicie nie będzie więcej w stanie oferować UE usług finansowych).

  Coś muszą eksportować do UE żeby mieć za co importować żywność. Wybrali stal, a do produkcji stali potrzebny jest węgiel.

 • kraszankamaradzanga

  Oceniono 15 razy 9

  A w Niemczech stawiają elektrownie węglowe. O tym na gazecie się nie dowiesz...

 • jack_flash

  Oceniono 12 razy 8

  GW, tak jak i brytyjski deputowany, nie bardzo ma pojęcie o czym cała sprawa. Przecież to węgiel używany w metalurgii, a nie żaden szlam brunatny do opalania bloków energetycznych. Mieszacie ludziom w głowach nie po raz pierwszy.

 • qznia

  Oceniono 26 razy 8

  Wegiel - koks - stal - blacha - oprawy do baterii jonowo litowych w ajfonach lemingōw

  Zrezygnujecie?

 • 14ar14

  Oceniono 15 razy 7

  Wszystko będzie dobrze, Greta już tam płynie.
  Ekologiczną żabką.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX