"Zimy trzydziestolecia" nie będzie. Przed nami dość ciepły grudzień i styczeń

Już od września polskie media ostrzegają o zbliżającej się "zimie trzydziestolecia", powołując się na prognozę pogody przygotowaną przez brytyjskich meteorologów. W rzeczywistości synoptycy przewidują, że zbliżająca się zima może być najzimniejszą od siedmiu lat.

Artykuły o nadchodzącej "zimie trzydziestolecia" pojawiły się na wielu polskich portalach. Wszystkie te źródła powołują się na badania brytyjskich synoptyków. Chodzi o długoterminową prognozę pogody przygotowaną przez zespół naukowców z University College London, opublikowaną w sierpniu 2019 roku. Problem w tym, że prognoza ta nie mówi nic o nadchodzącej "zimie trzydziestolecia".

Brytyjscy meteorolodzy nie prognozują "zimy trzydziestolecia". 

Badania zespołu meteorologów pod kierownictwem profesora Marka Saundersa wykazały, że okres styczeń-luty 2020 może być w centralnej Anglii najzimniejszy od czasu analogicznego okresu w 2013 roku, a więc od siedmiu lat. Naukowcy stwierdzili także, że nadchodząca zima może być siódmą najzimniejszą zimą w ostatnich 30 latach i 23. najzimniejszą zimą od 1953 roku. Przewidywania te również dotyczą centralnej części Anglii. 

Jaka w takim razie będzie nadchodząca zima w Polsce? Długoterminowa prognoza pogody na portalu AccuWeather wskazuje, że będzie ona podobna albo nawet nieco cieplejsza, niż poprzednie zimy. Przykładowo, prognozuje się, że 15 stycznia 2020 roku w Warszawie temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie 4 stopnie na plusie, podczas gdy historyczna średnia dla tego dnia wynosi 0 stopni.

Co więcej, długoterminowa prognoza pogody na okres grudzień 2019  styczeń 2020 wskazuje, że w tym okresie w stolicy Polski będzie tylko siedem dni, w czasie których temperatura spadnie poniżej zera. Należy jednak pamiętać, że przewidywania synoptyków na kilka miesięcy do przodu obarczone są dużym błędem i nie są precyzyjne. Na dokładniejszą prognozę pogody na zimowe miesiące musimy więc jeszcze poczekać. 

Więcej o:
Komentarze (34)
Pogoda długoterminowa. "Zimy trzydziestolecia" nie będzie. Przed nami dość ciepły grudzień i styczeń
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 24 razy 14

  Prawdziwa Zima nadeszła 4 lata temu - i nie odejdzie dopóki wszystkiego nie rozkradną ...

 • outsider44

  Oceniono 13 razy 11

  Najbezpieczniej jest pisać o pogodzie post factum. Wówczas margines błędu jest naprawdę niewielki.

 • keram2225

  Oceniono 1 raz 1

  dowcip mi się przypomniał:
  Przychodzą indianie do swojego czarownika i pytają jaka będzie zima - ostra czy łagodna. On nie ma, rzecz jasna pojęcia, ale myśli - jak powiem że łagodna a będzie ostra to się nie przygotują i umrą z zimna i głodu. No to mówi: będzie ostra. Indianie zaczęli przygotowania, zbierają drewno na opał, robią zapasy itp. Czarownika ruszyło sumienie, bo tak ciężko pracują, a może niepotrzebnie, bo zima będzie łagodna? No to poszedł do Instytutu Meteo i pyta specjalistów - jaka będzie zima? O ani na to: jak to jaka, oczywiście ostra, nie widzi Pan? Indianie już opał zbierają:-)

 • sigerpfagus11

  Oceniono 1 raz 1

  Rzetelna prognoza pogody obejmuje maksymalnie 72 godziny naprzód, reszta, a zwłaszcza prognozy długoterminowe to wróżby, nie prognozy, równie dobrze można pytać górala. Każdy , kto pisze o takich przewidywaniach jak o faktach, lub czymś wielce prawdopodobnym jest niepoważny.

 • dbs691

  Oceniono 1 raz 1

  co za ulga. znowu by się negacjoniści uaktywnili

 • janrobin2015

  Oceniono 6 razy 0

  Te prognozy sa o d.. potluc. Ci goście nie są w stanie dokładnie przewidzieć pogody na 2 dni do przodu a co mowic o miesiącach !! Gra w ruletkę to nic przy tych prognozach.

 • wojtek1506

  Oceniono 1 raz -1

  Mgły opadające z 20tys metrów będą ? Możecie dodac jakiś czynnik kolorowy np. orange ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX