Graniczny Inspektorat Weterynarii twierdził, że tygrysy "mogły kontynuować podróż". Teraz się tłumaczy

Robert Kędzierski
Transport dziesięciu tygrysów, który zakończył się padnięciem jednego ze zwierząt, wciąż budzi kontrowersje. Redakcja Next Gazeta.pl rozmawiała z przedstawicielem Inspektoratu Weterynaryjnego, który oglądał zwierzęta. Potwierdził wcześniejsze stanowisko przedstawione przez Główny Inspektorat Weterynarii - stan zwierząt miał nie budzić wątpliwości. Eksperci wciąż je jednak mają.

Główny Inspektorat Weterynarii w swoim oświadczeniu dotyczącym tygrysów, które transportowane były przez przejście graniczne w Koroszczynie, stwierdził, że zwierzęta były zdolne do dalszej podróży, a ich stan "nie budził wątpliwości".

Po tym, jak jedno ze zwierząt padło, w mediach pojawiły się wątpliwości: czy faktycznie tygrysy były transportowane w odpowiednich warunkach, jak to się stało, że jedno z nich jednak padło?

W internecie pojawiły się zdjęcia klatek, w których miały być przewożone dzikie koty. Warunki, w których je transportowano, oceniła też Ewa Zgrabczyńska, dyrektorka poznańskiego ogrodu zoologicznego.

Jeden z tygrysów jest w stanie bardzo ciężkim. W jego oczach widzimy rozpacz, ciemność, która była w tych klatkach, które są zbyt małe, w których zwierzęta nie mogły się nawet przemieścić i siedziały we własnych odchodach

- przyznała ze łzami w oczach w rozmowie z dziennikarzami. Nagranie z jej wypowiedzią zamieścił reporter RMF FM Mikołaj Chłystun. 

"Jesteśmy w tej chwili po oględzinach wykonanych przez panią doktor specjalizującą się w akcjach ratunkowych prowadzonych przez Adwokatów Zwierząt. Do tej pory, po naszej kilkudniowej opiece, tygrysy są w kondycji dramatycznej. Zwierzęta są wyniszczone. Ten, kto przepuścił ten transport do Białorusi, naruszył ustawę o ochronie zwierząt i jest współwinny. Nie mamy co do tego najmniejszych wątpliwości. Mój lekarz weterynarii, który był na miejscu, stan zwierząt określił jako dramatyczny" - powiedziała nam Zgrabczyńska w rozmowie z TOK FM.

Inspektorat weterynarii tłumaczy kulisy kontroli

Redakcja Next Gazeta.pl rozmawiała z Jarosławem Nestorowiczem z Granicznego Inspektoratu Weterynarii w Koroszczynie. To jednostka, która dokonywała kontroli transportu przewożącego tygrysy.

Wyjaśnił nam, że przewoźnik, który na przejściu pojawił się w nocy z czwartku na piątek, podczas kontroli okazał dokumenty, w których stwierdzono pewne braki. Nie było urzędowych świadectw weterynaryjnych. Organizator transportu miał zostać poinformowany, że może być to powodem zawrócenia transportu z Białorusi.

Pojazd został otwarty, dwóch inspektorów weszło do środka oglądać tygrysy. Wówczas były w dobrej kondycji transportowej i mogły kontynuować podroż.

- stwierdził Nestorowicz.

Wyjaśnił też, że według deklaracji przewoźnika, po ok. 10 godzinach zwierzęta miały zostać wyładowane i odpocząć.

Samochód wyjechał na Białoruś, jednak w piątek wieczorem został cofnięty - jednym z powodów był brak wiz dwóch osób - obywateli Włoch. Trzecia z osób zajmująca się transportem, Rosjanin, wizy nie potrzebowała.

Informacja o tym, że jeden z tygrysów padł pojawiła się w niedzielę ok. godz. 18.35. Wtedy strona białoruska zażądała nie tylko oryginału certyfikatu weterynaryjnego, ale i sekcji zwłok padłego zwierzęcia wraz z protokołem.

Według prawa odpowiedzialny jest przewoźnik

Przedstawiciel Granicznego Inspektoratu Weterynarii wyjaśnił również, że odpowiedzialność za transport zwierząt spoczywa na przewoźniku. To on musi zorganizować transport tak, by nie narazić zwierząt na uszczerbek. A ten konkretny przewoźnik miał wymagane prawem certyfikaty.

Jarosław Nestorowicz zapewnił też, że jego jednostka przez wiele godzin szukała miejsca, które chciałoby przyjąć zwierzęta, jednak dopiero po kilkudziesięciu godzinach udało się uzyskać odpowiednią deklarację ze strony poznańskiego ZOO.

Na przyjęcie zwierząt nie chciał się zgodzić żaden inny ogród zoologiczny ani inna jednostka opiekująca się zwierzętami.

Eksperci o sprawie tygrysów: czy lekarze weterynarii wiedzą jak ocenić stan dzikich zwierząt?

Wątpliwości co to tego, czy stan tygrysów podczas transportu faktycznie nie budził wątpliwości, wyraziły ekspertki goszczące w programie "Studio Biznes". Maria Geremek, lekarz weterynarii, założycielka fundacji Make A Change oraz Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska pytały, czy lekarze weterynarii są przeszkoleni, by oceniać stan dzikich zwierząt.

Argumentowały, że zazwyczaj mają do czynienia ze zwierzętami gospodarskimi. Możliwe więc, że lekarze weterynarii mają zbyt małe doświadczenie, by prawidłowo ocenić zachowanie dzikich zwierząt.

Zarzuty za organizację transportu w niewłaściwych warunkach

Sprawa tygrysów skończyła się postawieniem zarzutów znęcania nad zwierzętami. Usłyszał je 32-letni obywatel Federacji Rosyjskiej, jeden z uczestników transportu. - Mężczyźnie postawiono zarzut zorganizowania transportu zwierząt z Włoch do Rosji w niewłaściwych warunkach - mówi Agnieszka Kępka rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Zdaniem śledczych tygrysy były przetrzymywane w klatkach ograniczających ich swobodę, bez zapewnienia odpowiedniej ilości pokarmu i dostępu do wody oraz w sposób powodujących ich cierpienie i stres. W wyniku tego jedno ze zwierząt padło. Agnieszka Kępka zaznacza, że jeżeli padnie kolejne zwierzę, to zarzut może zostać zmodyfikowany. Czynności śledcze trwają, przesłuchiwani są świadkowie. Prokuratura przeprowadziła sekcję zwłok zwierzęcia i czeka na jej wyniki. Monitoruje też stan pozostałych zwierząt.

Dziesięć tygrysów zamkniętych w klatkach w ciężarówce wyjechało 22 października z Włoch do Dagestanu w Rosji. Jedno ze zwierząt nie przeżyło transportu. Pozostałe 9 tygrysów od soboty przebywało na granicy polsko-białoruskiej w Koroszczynie. Wcześniej strona polska przepuściła transport. Cofnęła go strona białoruska z powodu braku dokumentów weterynaryjnych (pojawiają się też informacje, że chodziło o brak wizy kierowcy). Pomimo dostarczenia w piątek dokumentów, graniczny lekarz weterynarii, widząc zły stan zwierząt, nie zgodził się na ich wjazd na Białoruś. Prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie znęcania się nad zwierzętami.

Więcej o:
Komentarze (172)
Graniczny Inspektorat Weterynarii tłumaczy się ze słów, że tygrysy "mogły kontynuować podróż". "Odpowiedzialny przewoźnik"
Zaloguj się
 • hispar

  Oceniono 70 razy 70

  A gdyby tak pana inspektora, ponoć lekarza weterynarii zamknąć w skrzynce na owoce, choćby na pół godziny. Może by coś do niego dotarło.

 • vitruvius

  Oceniono 57 razy 53

  PiS nominat i wszystko jasne. Jedyne co potrafi to kłamać (tresura) i "kreować wizerunek).

 • augenthaler

  Oceniono 53 razy 49

  Cała masa odpowiedzialnych i winnych, również po polskiej stronie. Nie tylko celnicy czy weterynarz, ale także ogrody zoologiczne, które nie chciały pomóc, a teraz wysyłają donosy, niepocieszone tym, że zebrano milion złotych dla poznańskiego ZOO na pomoc tygrysom.

 • waclawbuclaw

  Oceniono 46 razy 46

  To że istnieją ludzkie śmieci na tym świecie nikogo nie dziwi. Jednak to że ci zatrudnieni do dbania o porządek też są ludzkimi śmieciami, to już trochę martwi...

 • geraldine2015

  Oceniono 40 razy 40

  Mieli wyładować i dać odpocząć. To znaczy co? Wypuścić na wolność, żeby sobie pobiegały , załatwiły swoje potrzeby fizjologiczne , oznaczyły teren jak to koty.

 • an_ma_o

  Oceniono 44 razy 40

  Absolutny skandal pewnie ten główny lekarz weterynarii wziął kase na lewo ....na pewno m*e*n*d*a z nadania pisu ...dla kaczora nawet ludzie to zdradzieckie mordy to co tu się dziwić
  ps .; oby wszyscy skonczyli czem prędzej jak szkodnik szyszko

 • aronia0

  Oceniono 37 razy 35

  Czyli gdyby nie Bialorusini, to tygrysy by sobie pojechaly do Rosji. Bo Polscy uznali, ze wszystko bylo ok. Kto pracuje w Polsce na tej granicy? Same matoly?

 • padakarodaka

  Oceniono 36 razy 32

  Ten cały GIW, bredził coś o mięsie i miskach ale chyba wtedy były sklepy zamknięte.
  Druga sprawa,w jaki sposób chcieli nakarmić i napoić te zwierzęta? Szczególnie te całkowicie zablokowane.

 • tow.klamczynski

  Oceniono 30 razy 30

  Jeden transport nie przejechal. A ile jest takich transportow dzikich zwierzat w ciagu roku? Pan Weterynarz ma pewnie posmarowane i teraz wydzwania do Szyszkowcow w PiS zeby udupipi ogrod w Poznaniu i kazdego kto pomaga tym tygrysom. Pluje na tego Pana Weterynarza ktory jest poprostu chamem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX