Polskie miasta podpisały ważną deklarację. Chcą neutralności klimatycznej do 2050 roku

"Nawałnice, brak wody, gwałtowne opady deszczu i podtopienia, a następnie fale upałów. To problemy dotykające już wszystkie miasta i gminy wiejskie w Polsce" - stwierdzają organizatorzy trwającej w Gdańsku konferencji "Smart Metropolia". Przedstawiciele Gdańska, Warszawy, Poznania, Łodzi i innych samorządów podpisali "Deklarację współpracy klimatycznej polskich miast i gmin". Chcą neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Dwudniowa konferencja odbywa się pod hasłem "Klimat dla metropolii. Metropolie dla klimatu". Jej organizatorzy podkreślają, że "obszary metropolitalne w Polsce to nie tylko 12 dużych miast uniwersyteckich, ale ponad 300 miast i gmin z nimi sąsiadujących". To one "odpowiadają za rosnący dobrobyt Polaków" dlatego "muszą wspólnie radzić sobie z narastającymi problemami: transportowymi, gospodarczymi, klimatycznymi". Gdańska konferencja ma na celu zawiązanie takiej współpracy.

Metropolie chcą neutralności klimatycznej w 2050 r.

Podczas konferencji prasowej prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz przedstawiciele innych miast i samorządów - w tym Warszawy, Poznania, Jeleniej Góry, Pucka, Słupska i Redy - podpisali "Deklarację współpracy klimatycznej polskich miast i gmin". Sygnatariusze dokumentu chcą aktywnie uczestniczyć w redukcji emisji CO2 i odchodzenia od paliw kopalnych. Apelują oni również do polskiego rządu o "wyznaczenie ambitnych celów zmierzających do osiągnięcia neutralności klimatycznej miast do 2050 r.". 

Samorządowcy podkreślają, że "w nowym budżecie UE 25 proc. środków zostanie przeznaczone na cele klimatyczne", więc wymiana doświadczeń i dobrych praktyk między metropoliami jest kluczowa dla efektywnego wydania tych pieniędzy. Uczestnicy konferencji twierdzą również, że walkę z kryzysem klimatycznym utrudniają im pomysły ograniczania samorządom środków i kompetencji.

Więcej o:
Komentarze (9)
"Metropolie dla klimatu". W Gdańsku samorządowcy podpisali ekologiczną deklarację
Zaloguj się
 • kotka1910

  Oceniono 4 razy 2

  Tak ,połowa zasobów globu jedzie do Chin,by cwane zachodnie korporacje wytworzyły tam produkty za grosze i gotowe produkty z powrotem wysłać do wszystkich krajów świata.Ludzie do pracy dojeżdżają po 100 km w jedną stronę,buduje się domki nan przedmieściach gdzie nie ma sklepów,szkół i by kupić chleb trzeba jechać po 20 km w 1 stronę.Wysłac ludzi na wczasy po Egiptach bo taniej niż kraju ,bo all inclusive .I oni chcą teraz neutralności klimatycznej....

 • kolektywnie

  Oceniono 6 razy 2

  "..."w nowym budżecie UE 25 proc. środków zostanie przeznaczone na cele klimatyczne", więc wymiana doświadczeń i dobrych praktyk między metropoliami jest kluczowa dla efektywnego wydania tych pieniędzy. ..."

  Nowe korytko na kosz podatnika więc już kolejka się ustawia?!

  Co Was powstrzymywało drodzy samorządowcy abyście byli eko skoro już wielu z was siedzi na stołkach po 20 lat?!

 • druga_wieza

  Oceniono 3 razy 1

  A ja deklaruję dodatnią wartość klimatyczną do roku 2085.
  Deklaruję to w ciemno, bo nie dożyję.

 • anty_populista

  Oceniono 6 razy 0

  Po władowaniu miliardów z UE w promowanie samochodu jako głównego środka transportu w mieście - "chcą neutralności klimatycznej". Aha. Pierwszy przykład z brzegu - Gdańsk ładuje w parkingi kubaturowe w ścisłym centrum miasta setki mln zł. Publicznych!!! I oni jeszcze coś mówią o neutralności klimatycznej. Ludzie, którzy nie potrafią od 7 lat włączyć priorytetu dla tramwajów w systemie Tristar (miał temu służyć, wydano kilkadziesiąt mln zł), ludzie, którzy nie umieją poprawnie wdrożyć roweru publicznego (bo używają go jako politycznej zabawki przedwyborczej), gdzie piesi i pasażerowie są traktowani jak mieszkańcy drugiej kategorii, gdzie Straż Miejska po prostu nie reaguje na zastawianie wszystkiego i wszędzie przez parkujące samochody a wieloma chodnikami po prostu w ogóle nie można przejść - oni postulują neutralność klimatyczną. Aha. No cóż, gdy w grze pojawia się 25% budżetu UE, to nagle okazali się zainteresowani klimatem. Co za dno.

 • lew1313

  Oceniono 3 razy -1

  A wielka metropolia Toruń już się w tej kwestii wypowiedziała? Bo bez tego bogobojnego grajdołka nic się nie liczy! Co tam jakiś tam Kraków, Gdańsk czy Warszawa - Supermetropolia Toruń się liczy! Ta kolejka jest nieważna! (Kto zna Kabaret Dudek ten wie co to jest ta kolejka)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX