"Tu zaczyna się szóste wymieranie" na elektrowni w Kozienicach. Greenpeace zaapelował o ochronę pszczół

Aktywiści Greenpeace zakończyli tegoroczną akcję Adoptuj Pszczołę pod elektrownią Kozienice, gdzie na chłodni kominowej wyświetlili obraz martwego zapylacza i wielki napis "Tu zaczyna się szóste wymieranie". W ten sposób nawiązali do głównego tematu tegorocznej akcji, którym jest wpływ kryzysu klimatycznego na zapylacze.

Pierwsze wielkie wymieranie, za które odpowiedzialny jest człowiek

Coraz częściej na łamach czasopism naukowych pojawiają się informacje o badaniach wykazujących drastyczne spadki populacji owadów, w tym zapylaczy. Według informacji z Niemiec w ciągu ostatnich 40 lat w niektórych miejscach ubyło tam nawet 80 proc. owadów. Za tę katastrofę odpowiedzialny jest m.in. obecny model wielkoskalowego rolnictwa, które masowo wykorzystuje szkodliwe dla owadów zapylających pestycydy. Naukowcy wskazują również, że jest to jeden z bardzo niebezpiecznych efektów kryzysu klimatycznego. Mówi się wręcz, że mamy do czynienia z kolejnym wielkim wymieraniem - szóstym w historii Ziemi i pierwszym, za które odpowiedzialny jest człowiek.

"To człowiek wywołał szóste wymieranie" - czytaj więcej w dzisiejszym PIĄTKU DLA KLIMATU >>

Greenpeace: "Tu zaczyna się szóste wymieranie"

To przez kryzys klimatyczny pszczoły i inne zapylacze narażone są na nowe, nieznane wcześniej pasożyty i choroby, to kryzys klimatyczny pozbawia je kwiatów, których pyłek jest ich pożywieniem, to kryzys klimatyczny napędza ekstremalne zjawiska atmosferyczne, katastrofalne w skutkach dla zapylaczy i roślin, które dostarczają im pożywienia

- mówi Dominika Sokołowska z Greenpeace.

Do tych niepokojących informacji nawiązuje piątkowa projekcja aktywistów Greenpeace na chłodni kominowej elektrowni Kozienice, trzeciej największej elektrowni w Unii Europejskiej, która co roku do atmosfery pompuje 14 milionów ton dwutlenku węgla i jest  jednym z największych emitentów.

Komunikat, który wyświetlili aktywiści, jest jasny: to tutaj zaczyna się kryzys klimatyczny, a co za tym idzie - tu zaczyna się szóste wymieranie gatunków. Chodzi nie tylko o pandy, orangutany i białe nosorożce, lecz także o setki gatunków pszczół i innych owadów, które wykonują często niewidzialną, ale niezbędną nam do życia pracę.

Możemy jeszcze zapobiec katastrofie. Aby to zrobić musimy m.in. pilnie zakończyć erę spalania paliw kopalnych - w Polsce, Europie i na całym świecie. Polska przyjazna pszczołom to Polska bez węgla

- tłumaczy Dominika Sokołowska.

Akcja Greenpeace Adoptuj Pszczołę

Adoptuj Pszczołę to akcja Greenpeace, która odbywa się co roku od 2013 roku. Jej celem jest budowa "Polski przyjaznej pszczołom". Udział w niej mogą wziąć wszyscy, dokonując wirtualnej „adopcji” na stronie adoptujpszczole.pl. Dzięki adopcjom Greenpeace realizuje zadania, które pozwalają chronić pożyteczne owady zapylające.W tym roku po raz pierwszy będą to działania związane ze skutkami kryzysu klimatycznego. Uczestnicy akcji adoptowali już ponad 110 tysięcy pszczół! Możesz jeszcze przyłączyć się do zbiórki TUTAJ >> 

Więcej o:
Komentarze (74)
"Tu zaczyna się szóste wymieranie" na elektrowni w Kozienicach. Greenpeace zaapelował o ochronę pszczół
Zaloguj się
 • policzna

  Oceniono 14 razy 8

  Akurat chłodnia kominowa na której został wyświetlony napis to- moim zdaniem - do atmosfery emituje głównie parę wodną. W chłodni - jak sama nazwa wskazuje - niczego się nie spala. Natomiast do wyświetlania napisów nadaje się doskonale

 • soap2

  Oceniono 7 razy 5

  A 200px niżej na gazecie reklamy SUV'ów...

 • jacmenos

  Oceniono 18 razy 4

  jakim skończonym debilem trzeba być , by tak bezprzykładnie hejtować ludzi , którzy bezinteresownie walczą o nasze - ludzi zdrowie , czyste powietrze i czysta wodę i przyrodę !

 • swiata.koniec

  Oceniono 7 razy 3

  "Musimy pilnie zakończyć erę spalania paliw kopalnych" - i dlatego podnosimy nieziemski kwik przy każdej próbie rozmowy o energii jądrowej, która jest JEDYNĄ realną alternatywą dla źródeł kopalnych, doskonałą zarówno jeżeli chodzi o ilość dostarczanej energii (łatwo można by osiągnąć poziom produkcji przekraczający obecne potrzeby), jak i o czystość (energia jądrowa jest zdecydowanie najczystszą formą energii).

  Tyle, że to przecież nie o to chodzi. Chodzi o to, żeby na problemach zarabiać, a nie je rozwiązać. Dlatego trzeba skupić się na sprzedawaniu rabatek z mchem dwa na dwa metry po dwieście tysi sztuka. Tam jest kasa. A jak ktoś będzie rozmawiał o realnych rozwiązaniach - ograniczeniu przyrostu populacji i energii jądrowej - to oczywiście nazwiemy go faszystą. Nie po to tyle czasu budowaliśmy model biznesowy oparty na ściemie klimatycznej, żeby teraz przyjąć skuteczne rozwiązania i pozbawić się zysków płynących ze strachu, którzy szerzymy. Trzeba mieć priorytety.

 • jas_pik

  Oceniono 7 razy 3

  Ciekawe ile pszczół zginęło poprzez wyświetlenie tego napisu - projektor musiał być naprawdę dużej mocy- nieprawdaż? A komin chłodni kominowej wypuszcza z siebie tylko parę wodną - chyba że GP zmieniło zasady fizyki pod swoje potrzeby

 • paliwoda2

  Oceniono 11 razy 3

  Duża przesada, wyolbrzymianie roli spalnia węgla. Za PRLu dymiło owiele wiecej kominów i pszczoły miały sie dobrze.Obecnie przemysłu ciężkiego nie ma prawie wcale, Polska jest krajem w którym zamiast przemysłu królują montownie i mnóstwo drobnicy wytwórczej oraz handel i usługi i baaardzo dużo urzędników(rzadowych i samorządowych).Od 1989 r. ludności nie przybyło ale ubyło , 2-3 miliony wyjechały na zachód za to przybyło smochodów(szczególnie niemieckich truposzy)- od 1989r mamy kilkanaście razy więcej samochodów. Szeroki dostęp do środków ochrony roślin powoduje dużo większe niż w PRLu zuzycie nawozów sztucznych i pestycydów. Właśnie zasmrodzenie Polski spalinami smochodowymi i zatrucie środowiska srodkami chemicznymi jest główną przyczyna zmniejszania populacji pszczół.To zachodnia cywilizacja zabija nam pszczoły.Diagnoza grinpisu jest błedna lub odwracająca uwagę.

 • andienerven

  Oceniono 9 razy 3

  Ale potwierdzcie, czy pewna firma na M. oraz globalistyczne korporacje odzieżowe zamawiajacy tania bawełnę w krajach trzeciego świata sa przyjazne pszczołom i ogólnie ekosystemom.

 • alberts

  Oceniono 17 razy 3

  I znowu polityczne kłamstwo. Za śmierć pszczół odpowiadają pestycydy i warrioza. Precz z żydowskim kłamstwem.

 • swiata.koniec

  Oceniono 8 razy 2

  Greenpeace jest organizacją terrorystyczną, powinien zostać zdelegalizowany. Poczytajcie sobie, jakie oni robią akcje. Kiedyś jakaś dziunia od nich się wypowiadała, że jest możliwość ustanowienia stałego przelewu miesięcznego na ich konto i mówiła, że to jest najlepsza forma wsparcia, bo wtedy sponsor nie pyta, na co idzie ta kasa, a ta wiedza mogłaby mu się nie do końca spodobać. Ona sama to powiedziała. I te cele miałyby się nie podobać ludziom, którzy z własnej woli wspierają greenpeace - to można sobie tylko wyobrazić, co tam się dzieje.

  PS. A pszczółki się cokolwiek yebły, nieprawdaż? Rzetelność level czerski nie pozwala wam po całym dniu "RELACJI NA ŻYWO" podać wyników, więc zrobię to za was - z rekordu nici, bąbelki. Celem było 150 tys., "adoptowano" zaledwie 116 tys. Jesteście prawie 70 tys. w plecy od założonego celu. Smuteczek. Ale cieszy, że niewielu się nabiera na te brednie. :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX