Komentarze (182)
Klimatolog: Na Podlasiu rolnicy wycofują ziemniaki i wstawiają za nie afrykańskie sorgo
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • ela-007

  Oceniono 4 razy 2

  Sorgo jest promowane już od kilku dobrych lat w Europie, szczególnie południowej. Główny powód to lepsza wartość paszowa niż ziemniaków (sporo białka).
  Jeśli chodzi o zastosowanie spożywcze to nęci w nim brak gluten czyli odpowiada obecnej modzie na takie zboża. Pojedziecie na Pomorze to zobaczycie hektary osiane prosem z tego samego powodu - histeria glutenowa.

 • asperamanka

  Oceniono 6 razy 2

  Najbliższy rok będzie ciekawy, bo Trump wywrócił stolik do gry - dotychczas do mediów głównego nurtu ostro przebijała się narracja o globalnym ociepleniu spowodowanym przez człowieka emitującego w nadmiarze CO2. Biznes miał w tym swój interes, bo zarabia krocie na handlu prawami do emisji, a i politycy mieli w nakręcaniu tego przekazu swój interes, bo wyborcom wierzącym w ten przekaz łatwo było łykać kolejne niebotyczne podatki węglowe, które na walkę z CO2 bynajmniej nie szły.

  Trump wycofując USA z porozumienia paryskiego na rok przed wyborami będzie miał kampanię skoncentrowaną wokół kryzysu klimatycznego. Ruchy ekologiczne w USA są silne, a temat jest wymarzony do kampanii wyborczej. Wobec tego tenże Trump będzie musiał promować w głównych mediach tych dotychczas uciszanych naukowców, którzy w oparciu o swoje badania negują wpływ człowieka na klimat, a jest ich całkiem sporo. Będzie ciekawie.

 • marek.krajewski63

  Oceniono 1 raz 1

  A ja bym osobiscie zalecal duuuuzo bardziej dochodowa i mniej podatna na zmiane klimatu produkcje np. mikroprocesorow, niz te polskie hity eksporotwe na obrazku ponizej. Pare malych paczek mikroprocesorow, to wartosc calego i dlugiego kolejowego skladu.
  Ale Pincetplusy nie pozwola!!!!!!!

 • erwu

  Oceniono 1 raz 1

  Na czem polega wycofywania kartofla i wstawianie sorga? Redakcjo pomocy bo rady nie daje.

 • ax-les-thermes

  Oceniono 3 razy 1

  Ale za to 100% pomiotu chlopa panszczyznianego wierzy w dziadka na chmurce, ktory trzyma caly Wszechswiat w garsci a na dodatek zostal swoim wlasnym synem co "udowodnl" chodzeniem po wodzie.

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 5 razy 1

  Zmiany klimatu można zaobserwować dopiero na przestrzeni co najmniej kilkudziesięciu lat, jeżeli nie stu.
  W żadnym wypadku po 5 latach.
  Ale oszuści obiecują dokonać inżynierii planetarnej, poprawią klimat - daj im tylko pieniądze.
  Cwaniacy dawniej sprzedawali kmiotkom Kolumnę Zygmunta albo tramwaj.
  Jeszcze dawniej Kościół sprzedawawał naiwnym odpusty od grzechów.
  Teraz frajerom sprzedaje się kwoty na CO2.
  Stary sposób na kasę zawsze dobry.

 • sholay

  Oceniono 5 razy 1

  Mitgation to nie to samo co reduction.
  A na mitigation mamy sporo innych polskich słów niż mitygacja.

  &

 • bydlejaki

  Oceniono 13 razy 1

  Zawartość CO2 w atmosferze - 0,03%... Zmieniamy to na poziomie tysięcznych od tych tysięcznych. Czy to do kogoś przemawia.

 • ewropejczyk

  Oceniono 19 razy 1

  UE odpowiada za około 15% światowej emisji CO2. Największym trucicielem na świecie są Chiny, USA, Indie a w Unii Niemcy (per capita również). Ograniczenie w Polsce CO2 bez zmiany u innych ma taki sens, jak ograniczenie zużycia wody i konsumpcji żywności myśląc, że przez to przybędzie wody/żywności w Afryce.

  Obecnie głównymi problemi środowiskowymi w Polsce jest smog, czyli niska emisja, i poziom wód w rzekach (ewentualnie jeszcze kornik drukarz). Ograniczenie CO2 (jedynie) w Polsce wiąże się z nimi baaaaardzo pośrednio.

  Cżerscy, kiedy przestaniecie na swoich stronach reklamować samochody spalinowe, wyroby mięsne, węgiel, ...??? Was walka ze zmianami klimatycznymi nie obchodzi???

 • andrzej.wald

  Oceniono 3 razy 1

  Kurde belek, a ja nawet nie wiem co to jest to sorgo. ciekawe czy ocieplenie klimatu może spowodować to, że na przykład w Polsce południowej masowo będą powstawać winnice?

 • Jacek D

  Oceniono 5 razy 1

  działania z klimatem są jak te opozycji w kwestii bezprawia pisu. krytykują, mają rozwiązania, ale bydło nadal rządzi i powołanie ministerstwa klimatu jako zasłony dymnej niewiele tu da. na zarzut: ale trujecie nad węglem, będą odpowiadać: ale my stworzyliśmy ministerstwo.

 • a.k.traper

  Oceniono 2 razy 0

  W Polsce od bardzo dawna uprawiano proso na tzw. "jagły" i miotełki, moja babcia taką miotełką bieliła chałupę przed świętami. Z jagieł wyrabia się bezglutenową kaszę, a od niedawna można na uprawę pozyskać fundusze z UE. Uprawy dobrze się udają na glebie suchej ale próchnicznej. Sorgo jest raczej w Polsce mało użyteczne, moda nie nie wystąpiła w czasie promowania biopaliw i to dawno , bo w latach 70. Pamiętam, że była koncepcja obsiewania nim hałd przy kopalnianych i uzyskiwanie komponentu dla takiego paliwa.

 • vento_p

  Oceniono 10 razy 0

  proponuję aby w ramach akcji zmniejszającej co2 aktywiści przestali oddychać. Ulga dla planety ogromna.

 • tani_dran

  Oceniono 14 razy 0

  Cała Europa razem wzięta produkuje 3,5% gazów cieplarnianych wydalanych do atmosfery.
  Czy Wy w ogole wiecie o czym tu pieprzycie non stop?
  I do kogo ta mowa?

 • marcin1948

  Oceniono 12 razy 0

  Niech ten klimatolog zajmie się lasem z przed 12tys lat jaki niemcy wycinają by powstała nowa kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego.

 • ual123

  Oceniono 10 razy 0

  Na Podlasiu afrykanskie sorgo? Na Podlasiu gdzie temperatura zima czesto spada ponizej 5-10 stopni pon.zera? Ekoglupki co jeszcze wymyslicie?

 • bohdan.ch

  Oceniono 10 razy 0

  Nadciąga katastrofa a Niemcy ze stoickim spokojem spalają rocznie 170 mln ton węgla brunatnego...Coś mi tu nie pasuje.

 • wiceherszt

  Oceniono 20 razy 0

  Och, straszliwe ocieplenie! Tymczasem w "produkcie"drogiej redakcji, tylko dzisiaj, na głównej stronie: 9 reklam różnych producentów samochodów, jedna reklama opon (zimowych - czyli na okres, w którym emisje są największe), 5 reklam ciuchów, produkowanych i dodatków, produkowanych tak nieekologicznie, że Greta Thurnberg, jakby się dowiedziała, to Hałderju byłoby słychać aż na Czerskiej.

  Na deser jeden artykuł o akrobacji szybowcowej, czyli wynoszeniu czegoś, do czego produkcji leci tyle CO2, że lepiej nie pytać, przez samolot spalający tony paliwa, po to, żeby sobie powywijać w powietrzu jakieś beczki dla własnej przyjemności. Brawo. Tak trzymać i nie popuszczać. Klimat - obronimy!!

 • hamsterx

  Oceniono 8 razy 0

  Na Podlasiu wiedzą co to jest sorgo?
  Nijak nie wierzę

 • bellum-omnium-contra-omnes

  Oceniono 14 razy 0

  Na Podlasiu rolnicy wycofują ziemniaki i wstawiają za nie afrykańskie sorgo.
  Sorgo ma to do siebie, że poprzez zabijanie pszczół powoduje koniec świata... czy jakoś tak.
  A do tego jeszcze Elektrownia Kozienice! Ta elektrownia wymieszana w stosunku 3:8 z sorgo to już nie tyle mieszanka wybuchowa, co ładunek jądrowy.
  Jak żyć, panie premierze? Jak żyć???

  PS.
  Jakimś dziwnym przypadkiem opisywana w Gejzecie jeszcze dwa dni temu "katastrofa klimatyczna", która zastąpiła wcześniejsze globalne ocieplenie, stała się tutaj zaledwie "kryzysem klimatycznym"
  Patyku Szczałkowski, prof. Macieju Sadowski, wy homofobiczni faszyści, nie poniżajcie katastrofy nazywając ja kryzysem.
  Precz z kryzysem! (dla feministek: przecz z kryzyską!)
  Niech żyje katastrofa! (dla feministek: niech żyje katastrofa!!)
  Howgh!

 • super_hetero_dyna

  Oceniono 1 raz -1

  Goebbelsowskiej propagandy odcinek 137534. Ciąg dalszy z pewnością nastąpi.

 • w11mil

  Oceniono 1 raz -1

  Rozwiązanie jest bardzo proste: eutanazja (nie ma starców, nie trzeba klimatyzacji) i skrobanki w krajach rozwiniętych (vide emisja per capita).

 • angelus-silesius

  Oceniono 7 razy -1

  Jest ostateczny dowód na katastrofę globalnego ocieplenia.
  Znaleziono go na wewnętrznym podwórku Agory::
  Https://nczas.com/wp-content/uploads/2018/12/ocipienie.jpg

 • o.666

  Oceniono 9 razy -1

  sorgo jest bardziej uniwersalne jako roslina pastewna i jako wsad do fermentacji alkoholowej..

 • bellum-omnium-contra-omnes

  Oceniono 13 razy -1

  WIKI:
  "Sorgo zyskuje zainteresowanie w Polsce ze względu na zmianę warunków klimatycznych, które coraz bardziej sprzyjają uprawie sorgo niż [amerykańskiej] kukurydzy. Okresowe susze, podatność kukurydzy na stonkę kukurydzianą, choroby grzybowe oraz uprawa na niewłaściwych glebach przekonują rolników do zmiany upraw.

  Tylko co ma kukurydza do ziemniaków [amerykańskich], politruku Strzałkowski?

 • bydlejaki

  Oceniono 17 razy -1

  Ekoszaleńcy pogrążają się w chorobie psychicznej...

 • swiata.koniec

  Oceniono 25 razy -1

  Mam nadzieję, że globalne ocieplenie jest faktem! Uwielbiam ciepłe zimy i ciepłe morze. Oznacza to również zwiększenie pokrywy szaty roślinnej (dzięki rosnącemu stężeniu CO2) i możliwość uprawy winorośli i owoców cytrusowych. Nawiasem mówiąc za czasów rzymskich na terenach obecnej południowej Polski istniały gaje oliwne i jakoś cywilizacja z tego powodu nie wyginęła.

  Oczywiście zdaję sobie sprawę, że Polska leży w klimacie umiarkowanym i to, co dla nas będzie oznaczać miłe ciepełko i pomarańcze z własnego ogródka, w strefach równikowych może oznaczać susze, pustynnienie i zjawiska społeczne typu migracje. Tylko - tak szczerze - co z tego? Brutalnie pytam co mnie to obchodzi? Dzisiaj w Afryce też głodują miliony i czy ktokolwiek się nad tym zastanawia zamawiając kolejną pizzę? Jeszcze rozumiem, gdyby to Polska była w jakimś znaczącym stopniu odpowiedzialna za emisje, można by to podciągnąć pod naszą odpowiedzialność. Ale z naszym 1% emisji jesteśmy jednym z "najczystszych" krajów rozwiniętych na świecie.

  Z całą pewnością nigdy nie zgodzę się na to, żeby Polska pokrywała z własnego budżetu negatywne skutki dla Afryki spowodowane emisjami w USA i Chinach. My przez całą historię zmagamy się z niekorzystnym położeniem geograficznym w sensie politycznym (między Niemcami, a Rosją) i dostaliśmy gratis 1000 lat wojen z tego powodu. Jakoś nie słyszałem, żeby Zimbabwe specjalnie się przejmowało Warszawą zburzoną w nalotach. No a oni muszą się zmagać z niekorzystnym położeniem geograficznym w sensie politycznym. Trudno, bywa. Życie nie jest sprawiedliwe.

 • bombullo

  Oceniono 3 razy -1

  SORGO TO BARDZIEJ AUSTRALIJSKA ROSLINA JEST.TO CHYBA TAKA MNIEJSZA KUKURYDZA JEST.CZY "KSIEZYCOWA"
  Z TEGO BEDZIE AKURATNA?

 • snowbird1

  Oceniono 20 razy -2

  Nie ma zadnej zmiany klimatu. Klimat (ten z prawdziwej definicji, czyli stalej, niezmiennej cyrkulacji charakterystycznej dla interglacjalu) jest taki sam od prawie dwunastu tysiecy lat i ta cyrkulacja sie na razie trzyma. Klimat natomiast okresowo sie ociepla a potem oziebia, potem znowu ociepla i tak dalej. To sie nazywa temperaturowa oscylacja klimatyczna. W naszym interglacjale zwanym Holocenem taka oscylacja jes tysiacletnia. Teraz jest (jeszcze) ocieplenie. Takiez bylo tysiac lat temu w sredniowieczu, dwa tysiace lat temu w czasach imperium rzymskiego, trzy tysiace za epoki brazu, i tak dalej wstecz. Poniewaz jest to oscylacja nasze ocieplenie tez sie skonczy (historia dowodzi, ze ocieplenia klimatu koncza sie szybko - w czasie jednego pokolenia, najwyzej dwoch). Poniewaz juz minelo okolo 20 lat od maksimum naszego ocieplenia pierwsze skutki oziebienia ludzkosc odczuje juz za jakies 20-30 lat. Oziebienie klimatu samo w sobie nie jest problemem, problem jest w tym, ze oziebienie klimatu w strefie umiarkowanej idzie zawsze w parze z jego osuszeniem a to po prostu oznacza katastrofalne susze jak te przed upadkiem imperiow epoki brazu, na przyklad. Nasze ochlodzenie klimatu moze byc bardziej raptowne takze ze wzgledu na obecna, radykalna redukcje aktywnosci slonecznej porownywalna z ta z globalnym ochlodzeniem przed naszym ociepleniem w 17-tym wieku (tzw. minimum Maundera). Jednym slowem: w niedalekiej przyszlosci bedzie zimno i sucho. Teraz wisienka na torcie: Holocen ma juz prawie 12 tysiecy lat a przecietny interglacjal tyle wlasnie trwa. Poprzedni - interglacjal Emski, dosc podobny do Holocenu tez trwal 12 tysiecy lat. To moze oznaczac ze "wkrotce" klimat naprawde (cholernie) sie zmieni. Z interglacjalnego wejdziemy w klimat glacjalny popularnie zwany epoka lodowcowa. To bedzie zupelnie inna bajka opowiadana przez o wiele mniejsza liczbe ludzi o ile w ogole. Do potencjalnych alterglobalnych aktywistow: to o czym pisze to jest NAUKA. Mozna o tym poczytac, postudiowac. Trzeba miec tylko troche otwarta glowe, troche szersze horyzonty myslowe, chec poznania prawdy i wyszukiwarke internetowa. Ideologia (jakakolwiek by nie byla) nie przynosi dobra. Robienie z nauki ideologii historycznie przynosilo ponure rezultaty. Czytajcie historie klimatu (on naprawde ma historie, i to bogata). Idac wstecz (nie 20 -30 lat wstecz, jak kaza wam wasi guru ale 20 -30 tysiecy lat) zobaczycie, ze klimat jest zjawiskiem cyklicznym, czyli powtarzajacym sie z okreslona regularnoscia. Na tej podstawie mozna wysnuc wnioski na przyszlosc. Moje wnioski wskazuja nie na dalsze ocieplenie ale na silne oziebienie klimatu i to juz wkrotce. Zobaczymy na czyje wyjdzie, ha!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX