Śmiertelnie niebezpieczna bakteria Vibrio vulnificus coraz częściej w Bałtyku. Powodem zmiana klimatu

Mięsożerna bakteria Vibrio vulnificus dotychczas występowała głównie w wodach tropikalnych, ale przez zmiany klimatyczne zaczyna rozprzestrzeniać się w Bałtyku. Bakteria jest bardzo groźna dla ludzi.

Jak podaje Onet.pl na podstawie raportu The Lancet Countdown, który informuje o wpływie zmian klimatu na ludzkie zdrowie, przecinkowiec szczepu Vibrio vulnificus coraz częściej pojawia się w Bałtyku. W latach 2014-2018 w porównaniu do lat 1982-1986 obszar potencjalnego występowania bakterii wzrósł z 5,1 do 11,8 proc. wybrzeża. Prognozowane ocieplenie klimatu jeszcze bardziej przyspieszy ten trend. 

Mięsożerna bakteria będzie pojawiać się w Bałtyku coraz częściej

Przecinkowiec szczepu Vibrio vulnificus jest spokrewnionym z przecinkowcem cholery ludzkim patogenem występującym na terenach nadmorskich bądź przy ujściach rzek. Można się nim zarazić poprzez kąpiel w morzu, jeśli dostanie się do ran bądź otarć. Co więcej, występuje także w owocach morza lub rybach. Bakteria jest bardzo groźna dla naszego organizmu, w ekstremalnych przypadkach może spowodować śmierć, przecinkowce odpowiedzialne są również za martwicze zapalenia tkanki łącznej, które kończą się amputacją.

>>> Czytaj także: Finlandia. Ścieki z oczyszczalni trafiły do Bałtyku. Powodem błąd ludzki

Choć bakteria ta występuje w wodach na całym świecie, to najlepiej rozwija się w momencie, gdy temperatura wody jest wyższa niż 18 stopni Celsjusza. Wzrost temperatury wpływa także na rozprzestrzenianie się jej. Szacuje się, że jeden stopień więcej oznacza wzrost zakażeń o 200 proc. Niskie zasolenie Morza Bałtyckiego również jest korzystne dla bakterii. 

Ostrzeżenia dotyczące jej częstszego pojawiania się w wodach Bałtyku nie są gołosłowne. W tym roku w sezonie letnim w Niemczech zarejestrowano pięć przypadków zakażenia bakterią. Jeden z nich okazał się śmiertelny. W sierpniu br. starsza kobieta zmarła po kąpieli w morzu. Do zdarzenia doszło graniczącym z Polską kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze. 

Organizacją, która systematycznie działa na rzecz ograniczenia produkcji toksycznych odpadów i oczyszczania naszych plaż, oceanów i mórz jest Greenpeace. Walkę o plaże Bałtyku możesz wesprzeć TUTAJ >>

Więcej o:
Komentarze (25)
Śmiertelnie niebezpieczna bakteria Vibrio vulnificus coraz częściej w Bałtyku. Powodem zmiana klimatu
Zaloguj się
 • cozano

  Oceniono 12 razy 12

  Przez dziesiątki, jeśli nie setki lat, Bałtyk był traktowany przez państwa nad nim położone jako szambo bez dna. Teraz doszło jeszcze ocieplenie klimatyczne i w ten sposób Bałtyk zamienia się w morze martwe.

 • pan.szklanka

  Oceniono 6 razy 4

  Bardzo dobrze. Ciepłe morze, bez bakterii, ściągnęłoby nam na plaże rzesze pijanych Chorwatów, Greków i Hiszpanów.

 • atmt

  Oceniono 14 razy 4

  Powodem jest zmiana klimatu więc wpłać tu i tu i my się tym już zajmiemy:)

 • lubat

  Oceniono 7 razy 3

  "Choć bakteria ta występuje w wodach na całym świecie, to najlepiej rozwija się w momencie, gdy temperatura wody jest wyższa niż 18 stopni Celsjusza"

  No to cza unikać plaż Izraela czy Florydy, a kąpać się np. na wybrzeżach Alaski czy Kamczatki.

 • cwdj

  Oceniono 4 razy 2

  Pół Polski z Warszawą na czele wali do Bałtyku całą tablicę Mendelejewa i to jest główną przyczyną zatrucia Bałtyku różnymi bakteriami. Obecnie z powodu awarii spalarni w Warszawie, po całej Polsce rozwozi się sekretnie kolejne tony bakterii i w ten sposób również trują bezkarnie

 • tkslazek

  Oceniono 10 razy 2

  WIKI:
  Vibrio vulnificus "Występuje na całym świecie – był izolowany z wód o temperaturze od 9°C do 31°C".
  Ergo: przed zmianą klimatu wody nasze były zimniejsze niż 9 stopni Celsjusza. A kto uważa inaczej, ten jest głupim, anytsemickim faszystą i rasistowskim homofobem

 • Sebastian POLAND

  Oceniono 2 razy 2

  Inna bakteria jak chciwość zżera zasoby finansowe turystów wypoczywających...,??

 • Atanazy Bazakbal

  Oceniono 1 raz 1

  osobiście lubię zimno, ale temp wody w morzu poniżej 18 stopni, to raczej masakra.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX