Wieloryby uratują nas przed katastrofą klimatyczną? "Odkurzają" atmosferę z CO2 lepiej niż tysiące drzew

W ciągu swojego życia wieloryb pochłania średnio 33 tony CO2. Zdanien naukowców te majestatyczne ssaki są jednymi z najpotężniejszych sojuszników w walce o ochronę środowiska.

Naukowcy nie mają wątpliwości, że rosnące emisje dwutlenku węgla są jedną z głównych przyczyn zmian klimatycznych i efektu cieplarnianego. "Jeżeli emisja dwutlenku węgla utrzyma się na dotychczasowym poziomie, urodzone dziś dziecko po ukończeniu 71 lat, będzie żyło w świecie, na którym średnia temperatura będzie o 4 stopnie Celsjusza wyższa od obecnej" - czytamy w raporcie opublikowanym w czasopiśmie medycznym "The Lancet".

Pomysłów na uporanie się z nadmiarem CO2 nie brakuje. Jeden z nich zakłada "wyłapywanie" węgla bezpośrednio z powietrza i zakopywanie go głęboko w ziemi. Sęk w tym, że ta metoda nie tylko nie została jeszcze przetestowana, ale może być również bardzo kosztowna.

Autorzy raportu "Nature’s Solution to Climate Change" twierdzą jednak, że istnieje inny, bardzo skuteczny sposób na walkę z rosnącymi emisjami dwutlenku węgla. Pochodzi on z natury.

Odpowiedzią są wieloryby

Tak, wieloryby. Duże wieloryby są istnymi "odkurzaczami", jeśli chodzi o pochłanianie CO2. W ciągu swojego życia absorbują średnio 33 tony dwutlenku węgla. Dla porównania, jedno drzewo pochłania średnio "zaledwie" 21 kg CO2 rocznie.

Niestety po dziesięcioleciach uprzemysłowienia wielorybnictwa biolodzy szacują, że populacja wielorybów stanowi zaledwie 1/4 swojej dawnej liczebności. Niektóre gatunki, takie jak płetwal błękitny, zostały zredukowane do zaledwie 3 procent ich wcześniejszej liczebności

- czytamy w raporcie opublikowanym przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Wieloryby są nie tylko "odkurzaczami" CO2, ale mają również gigantyczny wpływ na tworzenie się fitoplanktonu, który wnosi co najmniej 50 proc. istniejącego tlenu do atmosfery, a przy tym wychwytuje tyle dwutlenku węgla, co 1,7 biliona drzew bądź cztery lasy amazońskie.

W Polsce na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców aktywnie działa Greenpeace. Organizacja nie przyjmuje datków od rządów ani firm, więc nawet nasze niewielkie wpłaty pomagają w walce o ochronę środowiska. WEJDŹ TUTAJ >>

Jaki dokładnie związek z fitoplanktonem mają wieloryby? Okazuje się, że ich - bogate w żelazo - odchody są swego rodzaju "nawozem", który przyczynia się do tworzenia żyjących w wodzie mikroskopijnych organizmów roślinnych. Zwiększenie produktywności fitoplanktonu o 1 procent miałoby dla środowiska taki sam efekt, co nagłe pojawienie się na ziemi 2 mld dorosłych drzew.

Wzmocnienie ochrony wielorybów przed niebezpieczeństwami stworzonymi przez człowieka przynosiłoby wiele korzyści nam, planecie oraz samym wielorybom. Natura ma miliony lat na udoskonalenie swojej wielorybiej technologii pochłaniania dwutlenku węgla. Wszystko, co musimy zrobić, to pozwolić wielorybom żyć

- apelują autorzy raportu.

Obecnie w oceanach na całym świecie żyje 1,3 miliona dużych wielorybów. Jeśli ich populacja powróciłaby do 4-5 mln, to - zgodnie z szacunkami - mogłyby przyczynić się do pochłonięcia aż 1,7 bln ton dwutlenku węgla rocznie. To więcej niż wynoszą roczne emisje CO2 w Brazylii.

Więcej o:
Komentarze (87)
Wieloryby uratują nas przed katastrofą klimatyczną? "Odkurzają" atmosferę z CO2 lepiej niż tysiące drzew
Zaloguj się
 • arnoldbuzdygan

  Oceniono 22 razy 10

  Szkoda, że nie napisali w jaki mityczny sposób pochłaniają te 33 tony CO2.
  Co do polowań Japończyków i Islandczyków to może czas na bojkot ich towarów i firm dopóki nie zaprzestaną tej rzezi?

 • relikwia.sw.napletka

  Oceniono 17 razy 9

  Jestem Ojciec Rydzyk. Zbieram teraz na hodowlę wielorybów.

 • smiki48

  Oceniono 9 razy 5

  takich głupot dawno nie czytałem. W jednym akapicie autor stwierdza, że jeden wieloryb w ciągu swojego życia "unieszkodliwia" 33 tony CO2, a w innym pisze, że zwiększenie populacji do 4 milionów szt spowoduje usunięcie 1700 miliardów ton CO2 rocznie. Czyli jeden wieloryb usunie ok. 500 tysięcy ton CO2.
  Abstrahuję od tego, że wieloryby są ssakami i do oddychania potrzebują tlenu, wydychając jednocześnie CO2.

 • 123zielona123

  Oceniono 15 razy 5

  Jestem biologiem, i jakoś zupełnie nie mogę zrozumieć jak wieloryby pochłaniają dwutlenek węgla?? Może są roślinkami z super wydajną fotosyntezą?
  Z żelazem też nie rozumiem. Zamieniają cząsteczki wody w żelazo- wow reakcja jądrowa i to skomplikowana. Wydalą tyle żelaza ile zjedzą wiec nic się w oceanie nie zmeini.
  To może nawozić ocean. Tylko raczej mamy nadmiar nawozów w wodzie ...
  Glupi artykuł

 • christomoltisanti

  Oceniono 5 razy 5

  Poprzedni wiek był wiekiem wojen. Obecny będzie wiekiem populizmu i zagłady klimatycznej...

 • rozal1971

  Oceniono 7 razy 3

  Nie dziwię się, że nikt się nie podpisał pod tymi idiotyzmami. Resztki instynktu samozachowawczego u autora.

  Wystarcza prosta kalkulacja: wg autora 4-5 mln wielorybów miałoby pochłaniać 1,7 bln ton CO2.

  W innym miejscu jest informacja, że jeden wieloryb w ciągu życia pochłania 33 tony. Czyli w ciągu życia 5 mln by pochłonęło 150 mln ton czyli 10000 razy mniej niż w poprzednim wyliczeniu.

  Nie piszę już o mitycznym mechanizmie pochłaniania CO2 przez wieloryba bo tego mechanizmu nikt poza autorem chyba nie zna...

 • belferka1950

  Oceniono 11 razy 3

  Japończycy zabijają wieloryby, Islandia też urządza krwawe łowy.

 • cim_cum

  Oceniono 13 razy 3

  Ziemi już nic nie uratuje. Chyba że jakiś wirus wybije ludzi. Co do jednego.

 • paseo

  Oceniono 2 razy 2

  wieloryby pochlanija CO2 ??Naprawde oddychaja dwutlenkiem wegla a wydychaja tlen???KTO tu zwariowal ???A odchody spadaja na don,zas fitoplankton plywa na powierzchni,JAK wiec ma sie tymi odchodami odzywiac ??Caly ten tekst to jedno balwanstwo a dla wzmozenia efektu podali ile wieloryb rzekomo pochlonie przez CALE zycie ale dla drzewa juz tylko za jeden rok.W dodatku NIC nie mowiac,jakie to mialoby byc drzewo.
  I nic nie mowiac,DLACZEGO wielorybow tak ubywa,a ubywa,bo NIE maja co jesc,b!!!! NIE bedzie ich wiec wiecej ,tylko coraz mneij,az wszystkie wygina,jak w jednym z odcinkow znanego serialu S.F.,w ktorym sciagano jednego z przeszlosci,zeby uratowac Ziemei

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX