Kraków. Mężczyzna skazany przez sąd na miesiąc ograniczenia wolności za palenie węglem

Kraków coraz mocniej walczy ze smogiem. Ostatnio tamtejszy sąd surowo ukarał mężczyznę, który ignorował uchwałę antysmogową. Palenie węglem kosztować go będzie miesiąc ograniczenia wolności.

Krucjata przeciwko smogowi w Krakowie trwa. Po zaostrzeniu przepisów, wprowadzeniu częstszych kontroli, a także wykorzystaniu dronów do patrolowania miasta, czas na surowe kary za niestosowanie się do przepisów. 

Kraków. Mężczyzna ukarany za palenie węglem

Mieszkaniec Krakowa został skazany przez sąd na miesiąc ograniczenia wolności. Ponadto, zobowiązano go do wykonywania prac społecznych w wymiarze 20 godzin miesięcznie. Wszystko dlatego, że mężczyzna nie stosował się do przepisów ustawy antysmogowej. 

Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia uznał za winnego mieszkańca, który w październiku br. spalał w piecu centralnego ogrzewania zabronione rodzaje paliw – drewno i węgiel i wymierzył mu karę 1 miesiąca ograniczenia wolności, zobowiązując go do wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin miesięcznie

- czytamy w komunikacie opublikowanym na koniec facebookowym Straży Miejskiej Miasta Krakowa. 

>>> Dowiedz się więcej: Smog. Kraków walczy z zanieczyszczeniem powietrza. Drony patrolują miasto i sprawdzają, czym palą mieszkańcy

Sąd zdecydował się ukarać mężczyznę w związku z Uchwałą Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 15 stycznia 2016 r., która na terenie stolicy Małopolskiej wprowadziła ograniczenie w spalaniu paliw stałych, np. węgla czy drewna.

Ignorowanie przepisów grozi pouczeniem, mandatem karnym od 20 do 500 zł, bądź skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu, co może grozić grzywną w wysokości nawet do 5 tys. zł. Warto zaznaczyć, że nie ma jednego taryfikatora za łamanie przepisów, a każdy przypadek spalania paliw stałych jest rozpatrywany indywidualnie. Tak było właśnie w przypadku ukaranego mężczyzny. 

<script type="application/javascript" src="https://www.greenpeace.pl/recurring/gazeta/iframe/greenpeace.js" id="greenpeace-recurring" data-version="gazkli1" />
Więcej o:
Komentarze (299)
Kraków. Mężczyzna skazany na miesiąc ograniczenia wolności za palenie węglem
Zaloguj się
 • kato-rznik

  Oceniono 32 razy 24

  Czekam na egzekwowanie takiego zakazu od przestępców w Zakopanem. Czas w tamtą siedzibę zła uderzyć. I jeszcze w reklamy, banery oraz złom na Giewoncie zaśmiecający Tatrzański Park Narodowy.

 • hejeczka

  Oceniono 60 razy 22

  Z nimi to jak ze zwierzętami. Prośby, napomnienia, pouczenia nie działają a uprzejmość i kultura osobista odbierane są jako oznaki słabości. Ich trzeba edukować batem finansowym albo właśnie takim jaki wskazał tutaj sąd. Inne metody nie zadziałają, bo ich po prostu nie rozumieją.

 • pan.szklanka

  Oceniono 44 razy 20

  Pewnie liczy na ułaskawienie przez miłośnika stuwatowych żarówek i status politycznego palacza wyklętego.

 • wnusia06

  Oceniono 23 razy 11

  Mam 70 lat i emeryturę 1724 zł. Muszę wziąć kredyt, na wymianę pieca kaflowego na ogrzewanie gazowe.Fakt, że dostanę częściowy zwrot kosztów, ale zostaję z bałaganem i remontem mieszkania - sił niestety coraz mniej. Płacąc rachunki za gaz i raty kredytu będę się zastanawiać : leki czy jedzenie.

 • bosman64

  Oceniono 17 razy 9

  Jasne bo w Polsce sa paliwa ktore zawsze sie pala i sa paliwa ktore spala sie tylko noca!

 • skromne-zero

  Oceniono 22 razy 8

  Drewno i węgiel są najtańszym opałem. Czy miasto KUPI mieszkańcom gaz do ogrzewania?
  Nie wolno zakazać używania opału, jeśli nie zapewnia się w tej samej cenie opału lepszej jakości. W przeciwnym przypadku to jawny bandytyzm ze strony urzędasów.

 • cozano

  Oceniono 16 razy 8

  Wreszcie jakieś sankcje za olewanie prawa i trucie środowiska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX