Młodzież napisała tysiące listów do polityków. "Ogarnijcie się! Chcę pożyć na tej planecie"

Dziewięć tysięcy listów od młodych Polek i Polaków otrzymali premier, minister klimatu i szefowie ugrupowań w parlamencie. Autorzy piszą o swoich obawach związanych z kryzysem klimatycznym i apelują do polityków o działanie.

Ochrona środowiska i katastrofa klimatyczna to sprawy zbyt ważne, aby pisać o nich tylko w Piątki. Na Gazeta.pl będziemy o nich pisać codziennie, wszystkie tematy znajdziecie w specjalnym dziale Środowisko.

Listy od tysięcy młodych ludzi przekazali politykom aktywiści Greenpeace. Są skierowane do członków rządu, m.in. premiera Mateusza Morawieckiego i ministra klimatu Michała Kurtyki, ale też liderów klubów parlamentarnych. 

Młodzież ma takie same postulaty, co aktywiści. - Od kilku lat powtarzamy: potrzebujemy zdecydowanych, skoordynowanych i ambitnych działań, by uniknąć katastrofy klimatycznej. Ale dzisiaj wolę powiedzieć słowami z listu gdańskiego ucznia: 'Panie premierze, ogarnij się!' - powiedział Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska. Apel do polityków pojawia się w kluczowym dla polityki klimatycznej momencie. W Madrycie trwają negocjacje w ramach szczytu klimatycznego COP25, zaś w przyszłym tygodniu Rada Europejska będzie debatować m.in. o kwestii zmian klimatu. Możliwe, że zostanie ogłoszony cel wyzerowania emisji gazów UE cieplarnianych do 2050 roku - o ile nie zablokuje tego m.in. Polska, jak stało się poprzednim razem. Ponadto nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosi zarys swojego Zielonego Ładu dla Europy.

"Proszę, żeby państwo pomyśleli o czymś poza własnym ogródkiem"

Niektóre z listów zawierały prosty, krótki komunikat. "Ogarnijcie się! Chcę jeszcze pożyć na tej planecie" - pisał do polityków Fabian z Gdańska. Inni młodzi ludzie dużo szerzej opisywali swoje niepokoje związane z kryzysem klimatycznym i oczekiwania wobec polityków. 

Katarzyna z Radoszyc: 

"Koniec z bezczynnością, bierzmy się do roboty. (...) Ponieważ mam przed sobą jeszcze większość życia, wzywam państwa do podjęcia pilnych działań politycznych".

Zobacz też: Światowa młodzież walczy o klimat. I zaprasza do współpracy dorosłych

Anna z Zabrza:

"Zostaliście państwo wybrani do pełnienia (...) niezwykle odpowiedzialnego zadania i podejmowania decyzji, od których zależy moja bezpieczna przyszłość. Chciałabym, żeby kwestia kryzysu klimatycznego stała się priorytetem w państwa pracy w rozpoczynającej się kadencji".

Alicja z Gdańska:

"To, że nie płonie państwo 'ogródek' nie znaczy, że innym ludziom w innych częściach świata tego nie robi" Więc dlaczego nic nie robicie? (...) Proszę, żeby państwo pomyśleli o czymś poza własnym ogródkiem i portfelem".

Aleksandra z Warszawy:

"Znajdujemy się w nadzwyczajnej sytuacji, która wymaga natychmiastowego działania. (...) Naukowcy, ale też największe autorytety moralne świata - jak np. papież Franciszek - apelują do decydentów o podjęcie natychmiastowych działań, które zmniejszą nasze uzależnienie od paliw kopalnych".  
Więcej o:
Komentarze (17)
Młodzież napisała tysiące listów do polityków. "Ogarnijcie się! Chcę pożyć na tej planecie"
Zaloguj się
 • nbk59

  Oceniono 2 razy 2

  Jestem już stary i z wielkim prawdopodobieństwem, te najpoważniejsze zmiany klimatyczne mnie nie dosięgną. Tyle tylko, że dosięgną moje dzieci i wnuki. Droga młodzieży, nie piszcie do d..dy, kiedy głowa decyduje o waszym losie (Chiny, Ameryka (USA), Indie, Unia Europejska, i.t.d.) Dziś Ziemia to wielka wiocha. Zjednoczcie się! Wszyscy! Macie internet! (Nie tylko po to, żeby skrolójąc wchodzić pod nadjeżdżające samochody z silnikiem diesla) Te listy należy wysyłać do tych wszystkich starców, którzy teraz siedzą na szczytach władzy, nieomylnych, zadufanych w sobie idiotów, mających poczucie władzy nad światem, bo za sobą mają armie sterowane przez tak samo stetryczałych, wielogwiazdkowych generałów. NIE DAJCIE SIĘ!!!! CHODZI O WSZĄ PRZYSZŁOŚĆ!!! WASZĄ I WASZYCH DZIECI!!! Czy nie ma na tym świecie nikogo, kto stanąłby na czele takiego ruchu? (jeżeli nie, to gińcie)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • nowyemeryt

  Oceniono 2 razy 2

  Droga młodzieży naciskajcie mocno PIS o rozpoczęcie procesu zamykania
  kopalń węgla.

 • malgojb

  Oceniono 4 razy 2

  W zasadzie te zielone kurtki też nie są ekologiczne - barwienie nie jest neutralne dla środowiska, to samo dziurawe gatki. Zapewne akcyjka nagrana za pomocą ekologicznych komórek no i użyty papier, który się wyrzuci, jeszcze powinni w ramach protestu opony palić. I tak świętoszkowanie świadczy o hipokryzji i wymaganiu poświęceń ale od innych.

 • j21p

  Oceniono 1 raz 1

  politykow trzeba po prostu wykopac !

  te stare dziady przyspawane do koryta oplacane przez firmy nafotwe niczego nie zmienia.

  rzadza nami chciwi, przekupni paranoicy. tylko Nowa Zelandia cos dziala [ premier kobieta].

 • ds215

  Oceniono 4 razy 0

  Tez uwazam ze zamiast na Polin, cm zydowski ,idisz pieniadze powinny byc wydane na obwodnice Warszawy

 • saves

  Oceniono 10 razy 0

  Jak mniemam, drogie dzieci, żadne z was nie korzysta z dobrodziejstw cywilizacji. Telefonów, telewizji, internetu, komunikacji itp. Jakbyście przypadkiem nie wiedziały, do działania potrzebują prądu, a ten w Polsce wytwarzany jest głównie z węgla. Zacznijcie więc pracę u podstaw, pozbywając się dóbr, a dopiero potem zacznijcie pouczać innych.
  PS. Już się tak nie wzorujcie na sterowanej przez antifowych rodziców, Grecie.

 • wymagany_login

  Oceniono 1 raz -1

  To dobrze że głupia część młodzieży się organizuje - przynajmniej wiadomo gdzie są i co robią i można mieć ich na oku.

 • jxman

  Oceniono 3 razy -1

  "...wzywam państwa do podjęcia pilnych działań politycznych"."
  Zacznijmy od tego, ze mlodziez wyrzuci do kosza smartfony, jutro odlaczymy internet, a na probe zamykamy wszystkie stacje paliw na jeden dzien. Potem pomyslimy kiedy odlaczyc prad, cieplownie itd...

 • almagus

  Oceniono 5 razy -1

  Dynamiczne są zmiany pogodowe, mogą dopaść i dopadną, ale miną za jakieś 100 000 000 lat.
  Jakoś nikt nie doczeka.
  po co się martwić?

  Przez mniemanologię taką przyszłość sobie robię.

  Dobrem naszym ciekła woda.
  Lecz kiedy ciepła się doda.
  Obieg wody będzie inny.
  Z atmosfery intensywny.
  Będzie wzrastał poziom tlenu.
  Ditlenek węgla z czarnoziemu.
  Podgrzane wody wszechoceanu.
  Zasoby uwolnią metanu.
  Gorąc chmurnego cienia.
  Znacznie nagrzała się Ziemia.
  Glony mają się świetnie.
  I ekosystem krzepnie.
  Ląd przez ulewy spłukany.
  Intensywniejsze wulkany.
  I stwory jednokomórkowe.
  Życie poczęły nowe.
  Altruizmu nie mamy.
  Na Ziemi zaszły zmiany.
  Odwet za dominację.
  Na nowo konglomerację.
  Odnowa z extremofili.
  Do raju grzeszni przybyli.

  2019-12-05 almagus

  next.gazeta.pI/next/7,172392,25483106,naukowcy-vs-klimatosceptycy-badania-potwierdzily-symulacje.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX