Dania daje przykład i bije rekord. Prawie połowę energii pozyskała z farm wiatrowych

W ubiegłym roku w Danii ponad 47 proc. energii elektrycznej wytworzono używając turbin wiatrowych na morzu. Tym samym ustanowiono nowy rekord w dziedzinie energii odnawialnej, znacznie wyprzedzając swojego głównego rywala - Irlandię.

Jak poinformował krajowy operator duńskiej sieci Energinet, blisko połowa wytworzonej przez Danię energii w 2019 r. pochodziła z ekologicznych źródeł - w tym przypadku z farm wiatrowych zlokalizowanych na morzu. "Gratulacje dla Danii! Jesteśmy w połowie ekologicznej transformacji systemu energetycznego: w 2019 r. 50 proc. duńskiego zużycia energii pochodziło z wiatru i słońca! Nieco ponad 47 proc. zużycia pochodziło z wiatru - reszta z energii słonecznej" - podał Energinet.

Wzrost użycia energii odnawialnej w DaniiWzrost użycia energii odnawialnej w Danii Energinet / https://twitter.com/EnerginetDK

>>> Kamil Wyszkowski o źródłach energii w przyszłości: Chińczycy już testują fabrykę solarną. Będzie umieszczona na orbicie okołoziemskiej

Rekord za zeszły rok wyraźnie poprawia wynik z 2018 r., który i tak był imponujący. Wtedy udało się uzyskać 41 proc. krajowej energii ze źródeł odnawialnych. Jednocześnie Dania mocno wyprzedza swojego rywala - Irlandię, która w 2018 r. wytworzyła z wiatru 28 proc. swojej energii.

Dania poczuła wiatr w żaglach

Jak podaje "The Independent", największa farma wiatrowa w Danii i Skandynawii - Horns Rev 3 - ruszyła w sierpniu i obecnie dostarcza energię elektryczną do 425 tys. duńskich gospodarstw domowych. Znajdująca się na Morzu Północnym farma znacznie przyczyniła się do zwiększenia produkcji ekologicznej energii z wiatru w Danii. Co więcej, kraj ten ma planach otwarcie kolejnej, jeszcze większej o nazwie Kriegers Flak, która będzie zlokalizowana na duńskiej części Morza Bałtyckiego. Farma ma zacząć działać w 2021 r. Wszystko, by - zgodnie z zapatrywaniami duńskiego rządu - zmniejszyć emisję CO2 o 70 proc. do 2030 r.

Więcej o:
Komentarze (54)
Dania daje przykład i bije rekord. Prawie połowę energii pozyskała z farm wiatrowych
Zaloguj się
 • C ZA

  Oceniono 10 razy 8

  Zaraz będą komentarze, że Chrystus Narodów to ma zawsze pod górkę bo Duńczycy to szczęściarze że mają więcej wiatru, Szwedzi więcej lasów, Włosi więcej słońca a Rosjanie terenów i w ogóle.
  Tyle, że na mapach pokazujących wydajność obszarów do produkcji energii z wiatru Polska niewiele różni się od Niemiec, Holandii albo Danii, zwłaszcza z bardzo długim wybrzeżem.
  Silniejsze wiatry na zachodzie Danii oznaczają w praktyce też konieczność ODŁĄCZANIA wiatraków, przy zbyt dużej sile wiatru.

 • cozano

  Oceniono 6 razy 6

  U naszych zachodnich sąsiadów, którzy mają zbliżony teren do Polski, produkcja energii elektrycznej z wiatraków przekroczyła 25%, z fotowoltaików 9,5%, z biomasy 8,5%. ogólnej produkcji.

 • pine.tree

  Oceniono 5 razy 5

  @weredyk_pl
  Niemcy wiedzą że to przemysł potrzebuje taniego prądu, aby wytwarzanie było konkurencyjne. Nie dotują energii dla mieszkańców. W Polsce mamy odwrotną politykę. Pporownanie poziomu rozwoju Polski i Niemiec może świadczyć o skuteczności tych polityk.

 • metaxo

  Oceniono 6 razy 4

  ... a tymczasem pazerne i wredne polaczki robią sobie smogiem holokaust przy bierności Jezusa Chrystusa Króla Polski i jego matki, Matki Boskiej z Częstochowy, też Królowej Polski. W tym roku jaki w poprzednim do przedwcześnie piachu pójdzie z tego powodu ok. 50 000 osób.

 • cynik_i_przesmiewca

  Oceniono 8 razy 4

  I jakos są jednym z najzdrowszych i długowiecznych narodów na świecie. A postaw wiatrak w Polsce to wg znawców cała wioska wymiera od infradźwięków a reszta fauny zdycha od efektu strobo. Janusz wie lepiej!

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 5 razy 3

  Ale przeca, panoczku, wiatraki krowom mleko odbierajom!

 • sztucznypolak

  Oceniono 4 razy 2

  Ten artykul to niestety belkot:
  "blisko połowa wytworzonej przez Danię energii w 2019 r."
  "w 2019 r. 50 proc. duńskiego zużycia energii pochodziło z wiatru i słońca"
  Wiec wytworzonej czy zuzytej?
  Bo moze byc to bardzo zasadnicza roznica, jesli Dania importuje energie.

 • tomi44g

  Oceniono 10 razy 2

  Czyli da się na Bałtyku. Zamiast budować nowe bloki na węgiel lub pakować się w mega kosztowną el. jądrową - na pewno będą protesty moglibyśmy też zwiększyć produkcję energii z wiatru. Już nie mówię 47% ale 27% może?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX