W Nowej Zelandii ludzie dzwonią na policję. Alarmują ws. "apokaliptycznego" nieba

W niedzielę niebo nad Auckland przybrało niepokojącą, ciemnopomarańczową barwę. Powodem jest dym z pożarów w Australii, który - mimo dużej odległości - dotarł do Nowej Zelandii. Niektórzy kolor nieba nazywają wręcz "apokaliptycznym". Część Nowozelandczyków o sprawie alarmuje policję, innym, co widać na zdjęciach, zjawisko nie przeszkadza zajmować się codziennymi sprawami.

Niszczycielskie pożary w Australii nie ustają. Ich ofiarami padło już 25 osób, ogień objął ponad 8 milionów hektarów. Żywioł zniszczył tysiące budynków, niektóre miejscowości pozbawił prądu i spowodował utrudnienia w łączności telefonicznej. 

Dym z Australii dotarł do Nowej Zelandii i zmienił niebo na pomarańczowe

Skutki pożarów odczuwane są też w Nowej Zelandii. Kilka dni temu informowaliśmy o tamtejszych lodowcach, które z powodu pyłów przybrały karmelowy odcień. W niedzielę skutki pożarów odczuli mieszkańcy położonego na północnym zachodzie Auckland. Mieszkańcy największego miasta Nowej Zelandii w niedzielę rano spostrzegli, że niebo przybrało żółty lub pomarańczowy, a nawet rdzawy odcień.

>>> Tragiczne pożary w Australii. Strażacy pokazują "przejazd przez piekło"

Widać to choćby na fotografiach reportera China Xinhua News. W mediach społecznościowych ten kolor często nazywany jest "apokaliptycznym". To wrażenie potęguje fakt, że na wielu zdjęciach widzimy Nowozelandczyków w bardzo "zwyczajnych" okolicznościach, jak choćby biegaczka na fotografii chińskiej agencji. 

Na jednej z fotografii AP News widzimy natomiast ćwiczące na tle pomarańczowego nieba tenisistki. Elias Visontay, dziennikarz z Australii opublikował z kolei zdjęcia z wycieczki w Waitakere (należącym do aglomeracji Auckland). "Dym z pożarów lasów w Australii zmienił kolor nieba w pomarańczowy i bardzo ciemny. Zdjęcie zrobione o 3 po południu czasu lokalnego" - napisał reporter.

Inny użytkownik Twittera zamieścił z kolei zdjęcie ludzi, którzy mimo tej apokaliptycznej atmosfery bawią się na plaży.

Rozmiar chmury dymu, który przybył z Australii, najlepiej widać na zdjęciu satelitarnym opublikowanym przez oficjalny portal pogodowy Nowej Zelandii MetService.

Nowa Zelandia. Służby uspokajają mieszkańców ws. pomarańczowego nieba

Pomarańczowy odcień zaniepokoił jednak część mieszkańców Auckland, bo, jak opisuje portal Nzherald.co.nz, policja zanotowała w związku z tym wiele zgłoszeń. Nowozelandzkie służby zaapelowały do mieszkańców, by ci zachowali spokój i nie alarmowali w sprawie "niesamowitych odcieni" nieba. Również minister zdrowia Nowej Zelandii wypowiadał się o zjawisku w uspokajającym tonie. Podkreślił, że poziom zanieczyszczeń w powietrzu obecnie jest "stosunkowo niski" i nie powinien mieć poważniejszych konsekwencji dla zdrowia.

Więcej o:
Komentarze (139)
Dym z Australii zmienił niebo na ciemnopomarańczowe. Zdjęcia z Auckland przywodzą na myśl apokalipsę
Zaloguj się
 • dawidb

  Oceniono 53 razy 43

  Na szczęście nam to nie grozi, mamy węgla na 200 lat, więc nasze niebo będzie siwo-czarne :)

 • feurig59

  Oceniono 50 razy 34

  E tam lewackie wymysły. Takie niebo było zawsze, pożary były zawsze, masowe wymieranie było zawsze, ocieplenie było permanentne, nic nie trzeba robić nad wszystkim czuwa Bóg, brońcie Chrystusa bo go wyśmiewają w serialu to jest prawdziwa katastrofa, a nie tam! no i nie zapominajcie :TYLKO WUNGIEL z robi z nas potengem światowom !

 • krunghtep01

  Oceniono 22 razy 14

  Przydalo by sie takie niebo nad Polska,Moze przestali by sie bac ekologow a zaczeli by sie bac wegla?

 • gokle

  Oceniono 14 razy 10

  Ludzie to jednak tępy gatunek ssaków.

 • kar.as

  Oceniono 15 razy 9

  Dzień dobry! Milicja? Zgłaszam apokaliptyczne niebo. Zróbcie coś z tym. W końcu płacę podatki. Thanks

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX