Netto wprowadziła skrzynie wielokrotnego użytku. Sieć chce zmniejszyć emisję CO2 o 40 proc.

Sieć handlowa Netto wprowadziła do swoich sklepów system skrzynek wielokrotnego użytku na warzywa i owoce. Firma wdraża w ten sposób zasady tzw. gospodarki w obiegu zamkniętym. Sieć zapowiada, że dzięki rezygnacji z jednorazowych skrzynek uda się zmniejszyć emisję CO2 o 40 proc.

W dzisiejszym świecie gospodarka w obiegu zamkniętym jest nie tylko ważnym trendem społecznym, ale koniecznością. W handlu coraz powszechniejsze stają się rozwiązania takie jak: ograniczenie, ponowne użycie, naprawa i recykling - podała sieć w komunikacie. Netto najwyraźniej chce mieć swój udział w ograniczeniu emisji dwutlenku węgla, ograniczeniu odpadów i marnotrawieniu zasobów, co ma bezpośredni wpływ na środowisko naturalne.

(...) Jesteśmy dumni, że wprowadzamy kolejne proste i przyjazne środowisku rozwiązanie, które wpłynie na zmniejszenie liczby odpadów. Dzięki skrzynkom wielokrotnego użytku zyskujemy także konkretne narzędzie w walce z marnowaniem żywności

- skomentował Janusz Stroka, prezes Netto Polska.

Co więcej, sieć szacuje, że dzięki zastosowaniu wielorazowych skrzyni sieci uda się jej zredukować z 4 proc. do 0,1 proc. uszkodzeń towarów na etapie transportu od producentów. Trwałość podlegających recyklingowi skrzyni to ok. 7 lat.

>>> Raport ONZ: Jakość produktów rolnych spadnie, ale ceny wzrosną. Sprawdź, czemu

Sklepy coraz mocniej idą w eko

Firma ma 380 sklepów w Polsce i trzy magazyny dystrybucyjne, zatrudnia ponad 5,5 tys. osób. Wprowadzenie wielorazowych skrzyni nie jest pierwszym ruchem sieci Netto w kierunku działań proekologicznych. Wcześniej sieć uruchomiła aplikację mobilną "Nie marnujemy żywności", przeznaczoną dla klientów i pracowników. Jej celem jest ograniczenie wyrzucania nadających się do zjedzenia produktów spożywczych.

Przyjazne środowisku i konsumentowi rozwiązania wprowadzają także inne sieci marketów i bezpośredni konkurenci Netto. Pod koniec listopada Biedronka otworzyła swój pierwszy sklep w pełni zasilany energią z paneli słonecznych. Również w listopadzie sieć Carrefour otworzyła swój pierwszy bio market, a Kaufland pozwolił klientom na zakupy z własnymi opakowaniami na żywność.

Więcej o:
Komentarze (19)
Netto wprowadziła skrzynie wielokrotnego użytku. Sieć chce zmniejszyć emisję CO2 o 40 proc.
Zaloguj się
 • gonzor

  Oceniono 4 razy 4

  w Aldi już są od pewnego czasu

 • elbertson

  Oceniono 2 razy 2

  W naszym rodzinnym sklepie takie skrzynki stosujemy od 50 lat, a wiemy że były już wczesniej.
  No ale fajnie że je w końcu odkryli.

 • at-at-68

  Oceniono 8 razy 2

  - Jaki ślad węglowy będzie miał proces wyprodukowania tak wielkiej ilości "skrzyni"?
  - Jaki ślad węglowy będzie generował powrotny transport tych "skrzyni" do producentów?
  - Czy i w jaki sposób w kosztach wyprodukowania tych "skrzyni" będą partycypować producenci?
  - Może być, że zmniejszy się liczba dostawców, bo nie będą w stanie przejść na obsługę tych "skrzyni"?
  - Współpracujący z siecią producenci zapewne będą musieli wprowadzić system do "załadunku" tych "skrzyni". Zapewne na swój koszt...
  - Czy planowane jest wprowadzenie standardu tych "skrzyni"? Bo jak nie to za chwilę każda sieć będzie miał swój "standard", co zapewne będzie przyczynkiem do uzależnienia i związania danego producenta z daną siecią i jeszcze silniejszy dyktat cenowy.

 • polakpl

  Oceniono 5 razy 1

  Narkomani używają strzykawek wielokrotnego użytku aby chronić ziemię i zmniejszyć ślad węglowy.

 • roman_

  Oceniono 5 razy 1

  Jednorazowość to higiena!
  Jak się ją zapewni w przypadku wielorazowych opakowań?

 • jami100

  0

  Wypadałoby napisać z czego są zrobione skrzynki jednorazowe a z czego wielorazowe, wtedy można by ocenić na ile jest to na serio a na ile na pokaz.
  A czy skrzynkę uznawaną za jednorazową musi się wyrzucać czy można używać póki się nie zedrze?

 • soap2

  Oceniono 1 raz -1

  Zmniejszą emisje o 400% - A CO!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX