Koniec świata szybciej niż podejrzewali naukowcy? NASA obliczyła nową datę zderzenia z asteroidą

Asteroida Bennu jest zaliczana do groźnych obiektów niebezpiecznych dla Ziemi. Teraz naukowcy z NASA dostarczyli nowe dane dot. potencjalnego zderzenia z naszą planetą. Może nastąpić wcześniej niż się dotąd spodziewaliśmy.

Bennu 101955 to olbrzymia asteroida o średnicy 500 m i wadzie 77 milionów ton. Obiekt jest zaliczany jako zagrażający naszej planecie. Asteroidę odkryto w 1999 roku, krąży ona po orbicie Słońca, które okrąża w ciągu 1 roku i 71 dni. Podczas tego przecina orbitę Ziemi i zbliża się do naszej planety co raz bardziej. To oczywiście doprowadziło do pytań, czy może uderzyć w naszą planetę? Jeśli by się to stało, asteroida tej wielkości mogłaby doprowadzić do śmierci 60 proc. wszystkich ludzi. Włoscy astronomowie z Uniwersytetu w Pizie przeprowadzili obliczenia, według których Bennu do Błękitnej Planety zbliży się na rzeczywiście groźną odległość ośmiokrotnie w latach 2169-2199. Prawdopodobieństwo takiego zdarzenie wyliczono na 0,037 proc. Teraz te badania zostały zweryfikowane przez astronomów z NASA, którzy twierdzą, że asteroida może uderzyć w Ziemię wcześniej, bo 25 września 2135 roku. Szansa na takie zdarzenie wynosi 1:2700.

NASA bada asteroidę Bennu, by uchronić ludzkość od jej uderzenia w Ziemię

Naukowcy badają możliwość uniknięcia katastrofy kosmicznej, nie tylko w przypadku tej asteroidy. Do programu DART, dołączyła ostatnio Europejska Agencja Kosmiczna. W jego ramach zbadane zostaną możliwości zmiany trajektorii lotu asteroid. 

Bennu ma swój program kosmiczny, który jest już w trakcie realizacji. W grudniu 2018 roku w ramach misji OSIRIS-REx sonda weszła w orbitę asteroidy, a pół roku później zbliżyła się do niej na odległość 680 m.

 

W przyszłym roku sonda ma wylądować na powierzchni Bennu, zebrać z niej dane i próbki gruntu, a następnie wrócić na Ziemię, co planowane jest na 2023 rok. Już teraz naukowcy z NASA wiedzą, że na powierzchni asteroidy dochodzi do wybuchów. Jednym z pomysłów zneutralizowania zagrożenia ze strony Bennu, jest... pomalowanie jej specjalną farbą. W ten sposób zajdą na niej zmiany termiczne, które miałyby doprowadzić do zmiany jej trajektorii. 

Więcej o:
Komentarze (193)
Koniec świata szybciej niż podejrzewali naukowcy? NASA obliczyła nową datę zderzenia z asteroidą
Zaloguj się
 • ochujek

  Oceniono 51 razy 43

  Pomalować na tęczowo. Prawdziwi Polacy odepchną toto daleko od Polski.

 • qeton

  Oceniono 47 razy 41

  Drodzy redaktorzy gazeta.pI. Wielokrotnie widzę w Waszych tekstach żenujący błąd. Pisząc o uderzeniu asteroidy w Ziemię, nie piszcie o "szansie", tylko o "ryzyku" lub "prawdopodobieństwie". Pojęcia "szansa" używa się w znaczeniach pozytywnych.

 • mick1972

  Oceniono 37 razy 29

  Co za łosie pisały ten artykuł?
  0,037 proc to właśnie 1/2700 ...
  Jedno i to samo prawdopodobieństwo wcześniej i teraz

 • chemik_8

  Oceniono 25 razy 25

  1:2700=0,037%, czyli tyle samo co wg wcześniejszych obliczeń. Nie prościej napisać, że się tylko data zmieniła? Poza tym, 25 wrzesnia, o której godzinie, bo o 16:00 mam wizytę u ortopedy na NFZ.

 • central2

  Oceniono 25 razy 25

  Gdyby asteroida była kulą o średnicy 500m to miałaby masę ok. 200 mln ton (przy ρ=~3 g/cm3). Gdyby te kulę rozciągnąć na długość przy założeniu, że średnica 500 m jest w najwęższym miejscu to dostalibyśmy max. 2-3 razy tyle, czyli może z 500 mln ton max. To wciąż bardzo daleko od 77 ton miliardów podanych w artykule, prawda?

 • blasphemy

  Oceniono 22 razy 22

  "co raz bardziej.". Coraz bardziej niedouczeni stażyści piszą coraz bardziej niechlujne artykuły.

 • Rodrigo Hernandez

  Oceniono 19 razy 19

  To dobrze, że jutrzejsza niedziela jest handlowa. Można będzie zrobić zapasy.

 • kochamwyborcza2

  Oceniono 26 razy 18

  Wy czerscy macie jakąś korektę w redakcji czy te artykuły dzieci piszą?

 • pedro.666

  Oceniono 22 razy 18

  "Jednym z pomysłów zneutralizowania zagrożenia ze strony Bennu, jest... pomalowanie jej specjalną farbą"

  - Mister President Reagan: Ruscy pomalowali Księżyc na czerwono!
  - Cool, relax! Ładować białą farbę na prom kosmiczny i namalować napis "CocaCola"!

  ...nihil novi sub sole, bracia i siostry :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX