Chiny. Naukowcy połączyli geny świni i małpy. Eksperyment zakończył się tragicznym niepowodzeniem

Chiny nie pierwszy raz nie przejmują się globalnymi standardami etyki badań naukowych. Tym razem skrzyżowali świnię z małpą. Niestety, zwierzęta nie przeżyły eksperymentu.

Modyfikacje genetyczne w Chinach rozwijają się dość dynamicznie, w przeciwieństwie do reszty świata. Globalne standardy etyczne w Chinach nie są przestrzegane. Ich kultura jest znacznie bardziej praktyczna i nakierowana na cel. Podejście utylitarystyczne, sprawia że eksperymentują nie tylko na zwierzętach, ale także na ludziach - w zeszłym roku na świat przyszły bliźniaczki, które dzięki modyfikacjom genetycznym mają być odporne na wirusa HIV. Dzieci przeżyły eksperyment, ale tyle szczęścia nie miały prosięta, które zostały poddane znacznie poważniejszym modyfikacjom.

Chiny dopuściły eksperyment, którego prosięta z genami małpy nie przeżyły

Cel eksperymentu jest oczywiście szczytny, ponieważ jak podaje portal New Scientist, Chińczycy chcą hodować organy dla ludzi właśnie z pomocą zwierząt. Niestety, przeprowadzenie badania nie pokrywało się ze standardami etycznymi Zachodu. New Scientist pisze, że środowisko naukowe ma wątpliwości, co do dopuszczalności tego rodzaju badań. Chińczycy stworzyli prosięta, które posiadały geny makaka jawajskiego, zwanego krabożernym. Z 4000 zmodyfikowanych zarodków urodziło się 10 prosiąt, z czego tylko dwa były chimerami. Niestety, zwierzęta po tygodniu zmarły. Różnicę w podejściu chińskich naukowców a reszty świata do badań genetycznych, najlepiej pokazuje to, że badacze z Państwa Środka uznali to za sukces.

A ten jest wątpliwy, nawet pomijając kwestie etyczne. Organizmy prosiąt były słabe. Miały problem z pracą serca, wątroby, śledziony, płuc oraz problemy skórne. W wyniku modyfikacji genetycznych nie działały najważniejsze organy, a komórek małp było stosunkowo mało - od 1000 do 10 000 mniej niż niż komórek świni. 

Więcej o:
Komentarze (146)
Chiny. Naukowcy połączyli geny świni i małpy. Eksperyment zakończył się tragicznym niepowodzeniem
Zaloguj się
 • chamsolo

  Oceniono 78 razy 56

  Specjalistom wiodącej siły narodu udał sie ten zabieg juz lata temu .Niestety skutki od ponad 4 lat sa tragiczne dla kraju ,swinie przy korytach i małpy u steru .

 • tinley

  Oceniono 55 razy 37

  Jakby zachód był tak etyczny to pozamykałby obozy koncentracyjne dla świń. Hipokryzja zachodu jest okropna. Dbają o tygrysy, ptaszki, uczłowieczają konie i psy a świni odmawiają odrobiny godności jakby to była rzecz a to zwierzę czujące i inteligentniejsze niż pies o kocie nie wspominając

 • gotlama

  Oceniono 42 razy 36

  Ktoś by pomyślał, że w Europie świniaki na szynkę hoduje się w salonach, a uśmierca przez zagłaskanie.

 • nietyp

  Oceniono 47 razy 29

  Prawdziwie tragiczny eksperyment, to fakt połączenie genów świni i człowieka..., który to miał miejsce w Polsce!!! Nie dość, że wyszedł nam zwolennik PIS, to jeszcze na dodatek przeżył... i ma się bardzo dobrze!!! I to jest prawdziwa tragedia, bo to "coś" wygląda jak człowiek, ale zachowuje się jak świnia!!!

 • wiceherszt

  Oceniono 28 razy 24

  Dziwne... Patrząc na polski Sejm myślałem, że w naszym kraju ten eksperyment zakończył się gigantycznym sukcesem a krzyżówki świń z małpami z powodzeniem kandydują w wyborach... Może zaprośmy do nas chińskich towarzyszy, sprzedajmy im jakąś licencję. A dodatkowo dołóżmy kilkaset egzemplarzy poglądowych, niech je sobie zabiorą do badań :)

 • kiesier

  Oceniono 25 razy 19

  Przez chwilę myślałem że to pierwsze zdjęcie prezesa po operacji.

 • siwywaldi

  Oceniono 17 razy 15

  Etyka rzecz względna. np. dla Świadków Jehowy nieetyczna jest transfuzja, nie mówiąc już o przeszczepach. Ale gdyby np. moje, lub moich bliskich życie zależało od przeszczepu, to dawcą mogła by być każda hybryda. A premią byłby brak wyrzutów sumienia, że żyję tylko dlatego, że ktoś umarł....

 • junk92508

  Oceniono 16 razy 14

  A jak połączymy rabarbar i labradora ? Może jakaś halibitacja na ten temat?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX