Niezwykły eksperyment NASA. Naukowcy wysadzili gigantyczny zbiornik z paliwem. Jest nagranie [WIDEO]

NASA przeprowadziła testy wytrzymałościowe największego na świecie zbiornika paliwa, który został zdetonowany. Testy zakończyły się pomyślnie, a naukowcy uchwycili je na nagraniu.

NASA doprowadziła do kontrolowanego wybuchu olbrzymiego zbiornika paliwa w Marshall Space Flight Center w Huntsville w Alabamie. Testy wytrzymałościowe największej na świecie cysterny zostały przeprowadzone 5 grudnia,.

Bak jest elementem Space Launch System i wypełniono go płynnym wodorem. Zbiornik wytrzymał 260 proc. przewidzianego na misję kosmiczną obciążenia. Minęło pięć godzin, zanim naukowcy odnotowali punkt krytyczny, po którym nastąpił wybuch. Cała operacja została nagrana.

Na cysternie umieszczono tysiące czujników, których zadaniem było zmierzenie naprężenia, ciśnienia oraz temperatury. Do dokładnej obserwacji momentu krytycznego lub momentu pęknięcia baku wykorzystano specjalistyczne kamery oraz mikrofony. 

NASA zdetonowała zbiornik paliwa w ramach przygotowań do misji lądowania na księżycu

Dane zebrane podczas testów, zostaną wykorzystanie, podczas planowania misji Artemida. To program ponownego lądowania na Księżycu, które jest przewidziane na 2024 r. Jak twierdzą naukowcy z NASA, przeprowadzanie takich testów jest pomaga im "inteligentnie" budować rakiety. Zdaniem Neila Otte, szefa inżynierów SLS, te rozwiązania będą używanie przez następne kilkadziesiąt lat. Zdetonowanie cysterny ma pozwolić naukowcom rozwijać rakiety SLS w wydajny i bezpieczny sposób. 

To największe kontrolowane testy obciążeniowe przeprowadzone przez NASA. Zbiornik jest również największym takim obiektem, od czasów Saturna V, który zasilał misje Apollo. Tamten bak miał 212 stóp (64 m), ten nowy ma 215 stóp (65 m).

Więcej o:
Komentarze (25)
Niezwykły eksperyment NASA. Naukowcy wysadzili gigantyczny zbiornik z paliwem [WIDEO]
Zaloguj się
 • pygargus

  Oceniono 15 razy 13

  Ze filmu wynika raczej, że przeprowadzono testy ciśnieniowe zbiornika. Wypełnić takiego kolosa płynnym wodorem i pozwolić na pęknięcie to byłoby skrajnie niebezpieczne,
  nawet na środku pustyni.

 • sztucznypolak

  Oceniono 10 razy 8

  Pękł jak parowka.
  (Taki ladny zbiornik zmarnowali. Nasza komisja by to zrobila za koszt zakupu jednej parowki.)

 • dziadybaba

  Oceniono 3 razy 3

  Dobra ten artykulik powinien mniej więcej brzmieć tak:

  Niezwykły eksperyment naukowców z NASA. Doprowadzono do eksplozji największego zbiornika paliwa.
  Naukowcy z NASA przeprowadzili test wytrzymałościowy największego na świecie zbiornika paliwa, który zakończył się jego zniszczeniem. Zbiornik przeszedł test pomyślnie, a naukowcy dokładnie zarejestrowali jego przebieg.
  W Marshall Space Flight Center NASA w Huntsville w Alabamie przeprowadzono test, którego finałem było kontrolowane rozerwanie największego na świecie zbiornika paliwa. Eksperyment odbył się 5 grudnia.
  Badany zbiornik jest elementem ciężkiej rakiety nośnej Space Launch System (SLS), w której będzie przechowywał płynny wodór i tlen. Podczas testu zbiornik, napełniony gazowym azotem, wytrzymał ponad 260 proc. obciążenia, jakie zgodnie z założeniami mogą wystąpić podczas lotu. Dopiero po pięciu godzinach testu naukowcy zauważyli deformację zbiornika, w miejscu której później rozpoczęło się pękanie zbiornika. Przebieg testu został dokładnie zarejestrowany. Na zbiorniku umieszczono tysiące czujników, mierzących naprężenia, ciśnienia i temperatury. Moment pęknięcia zbiornika dokładnie zarejestrowały specjalistyczne kamery i mikrofony.
  Naukowcy z NASA zniszczyli zbiornik paliwa w ramach przygotowań do ponownej wyprawy na Księżyc.
  Dane zebrane podczas testów, zostaną wykorzystane w programie Artemida zakładającym powrót człowieka na Księżyc w 2024 roiku. Według naukowców NASA test pomoże im w dopracowaniu budowy rakiet. Zdaniem Neila Otte, szefa zespołu inżynierów zajmujących się SLS, badanie wytrzymałości zbiornika pomoże w tworzeniu bezpiecznych i wydajnych rozwiązań, które będą wykorzystywane jeszcze przez kolejnych kilkadziesiąt lat.
  To największe kontrolowany test niszczący zbiornika stopnia rakietowego NASA, jaki przeprowadzono do tej pory. Zbiornik będący elementem mierzącego 65 metrów pierwszego stopnia rakiety SLS jest elementem najbardziej złożonego stopnia rakietowego, jaki zbudowano w NASA od czasów rakiety Saturn V, wykorzystywanej w pierwszych lotach na Księżyc.

 • snook70

  Oceniono 2 razy 0

  Tyle kasy zmarnowali. Rydzyka to szlag trafi jak się dowie.

 • fakej

  Oceniono 4 razy 0

  "Zbiornik jest również największym takim obiektem, od czasów Saturna V, który zasilał misje Apollo. Tamten bak miał 212 stóp (64 m), ten nowy ma 215 stóp (65 m)."

  Jeżeli tamten bak z Saturna V był mniejszy to ten nowy nie jest największym od czasów Saturna V tylko największym od jeszcze dłuższego czasu albo największym wogóle.

 • miro600

  Oceniono 3 razy -1

  Zbiornik pękł , naukowcy zachwyceni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX