USA. Po przeszczepie szpiku kostnego DNA mężczyzny zmieniło się w kod genetyczny dawcy

Mieszkaniec Stanów Zjednoczonych Chris Long kilka lat temu przeszedł przeszczep szpiku kostnego. W wyniku zabiegu, jego DNA zostało wyparte z płynów ustrojowych i zastąpione kodem genetycznym dawcy. Odkrycie może mieć olbrzymi wpływ między innymi na kryminologię.

NY Times opisał historię, Chrisa Longa, który cztery lata temu musiał przejść operację przeszczepu szpiku kostnego. Koleżanka z Biura Szeryfa, gdzie pracuje mężczyzna, poprosiła o pobranie próbek jego DNA przed operacją, przewidując, co może się stać.

USA. Zmiana DNA po przeszczepie szpiku kostnego

Zgodnie z jej podejrzeniami, w wyniku przeszczepu kod genetyczny Longa zaczął się zmieniać. Już w trzy miesiące po operacji DNA w jego krwi zostało zastąpione DNA dawcy, który pochodził z Niemiec, a z którym Long wymienił tylko kilka wiadomości.

Badania były kontynuowane. Po czterech latach okazało się, że zmiana nie dotyczy jedynie krwi. Wymaz pobrany z ust i policzków zawierał DNA zarówno Longa jak i dawcy. Bardziej zaskakujące było jednak to, że cała sperma Longa genetycznie przynależała do dawcy.

Pomyślałem wtedy, że to całkiem niesamowite, że mogę zniknąć i w moje miejsce pojawi się ktoś inny

- powiedział dla NY Times'a Long. Pojawiło się oczywiste pytanie, czy w przypadku zapłodnienia narodzone dziecko będzie posiadało DNA dawcy? Na to pytanie odpowiedzi nie uzyskamy, ponieważ Long poddał się wazektomii. Dr. Mehdrad Abedi z University of California właśnie w tym fakcie doszukuje się wyjaśnienia tego zaskakującego zdarzenia. Próbki DNA z włosów i klatki piersiowej się nie zmieniły.

>>>Zobacz też: Globalne ocieplenie. "Pogoda zwariowała nie bez powodu. Mamy kryzys klimatyczny"

Andrew Rezvani, dyrektor oddziału transplantologii krwi i szpiku kostnego na Uniwersytecie Stanforda, zaznacza, że tego rodzaju chimeryzm nie jest groźny, a mózg i osobowość pozostaną takie same. Rezvani dodał także, że pacjenci często pytają go o to, co stanie się, jeśli do krwi kobiety lub mężczyzny trafią chromosomy płci przeciwnej. Lekarz odpowiada zawsze, że nie ma to żadnego znaczenia z medycznego punktu widzenia, nie wpływa istotnie na organizm.

Przypadek z USA może poważnie zmienić kryminalistykę

Jest to jednak istotne odkrycie dla innej dziedziny nauki. Przypadek został przedstawiony we wrześniu na konferencji naukowej w Kalifornii. Zainteresowali się nim specjaliści od kryminalistyki, której jednym z głównych narzędzi są badania DNA. Stanowią one niejednokrotnie kluczowy dowód w sprawie. NY Times podaje trzy przypadki, w których przeszczep szpiku kostnego utrudnił identyfikację prawdziwego sprawcy. W jednym oskarżono mężczyznę, którego DNA pasowało do sprawcy, ale gdy popełniono zbrodnię, odsiadywał karę w więzieniu. Sprawcą okazał się jego brat, od którego miał przeszczep.

Więcej o:
Komentarze (89)
USA. Po przeszczepie szpiku kostnego DNA mężczyzny zmieniło się w kod genetyczny dawcy
Zaloguj się
 • mikroolbrzym

  Oceniono 31 razy 29

  I weź teraz oddaj komuś swój szpik - a za kilka lat cię zamkną za coś... W Polsce wyprostowanie czegoś takiego zajmie, jak uczy doświadczenie, 20 lat. Zła informacja dla transplantologii szpiku...

 • chateau.respawned

  Oceniono 20 razy 18

  "Już w trzy miesiące po operacji DNA w jego krwi zostało zastąpione DNA dawcy, który pochodził z Niemiec, a z którym Long wymienił tylko kilka wiadomości."
  Jak temu zapobiec? Nie wymieniać się wiadomościami, nie dzwonić, nie odbierać połączeń, wyłączyć pocztę głosową (nie udowodniono związku, ale kto wie.)

 • zdzislaw57

  Oceniono 15 razy 15

  Po pierwsze kod genetyczny to sposób w jaki sekwencja zasad w DNA jest przekładana na sekwencję aminokwasów w białku i jest to po prostu tabelka, w którym poszczególnym trójkom nukleotydów przyporządkowane są odpowiednie aminokwasy. Jest on UNIWERSALNY czyli identyczny u nie tylko u każdego człowieka, ale u wszystkich organizmów i wirusów (nieliczne wyjątki dotyczące pojedynczych aminokwasów zdarzają się wśród bakterii i grzybów). Zatem nie kod genetyczny biorcy został zastąpiony kodem dawcy tylko materiał genetyczny (można by ewentualnie użyć terminu informacja genetyczna). Ponadto nie jest to nic niezwykłego ponieważ krwinki produkowane są przez szpik kostny, a zatem informacja genetyczna nowo produkowanych krwinek kopiowana jest z ich komórek macierzystych znajdujących się w szpiku, a zatem komórek dawcy (chodzi tu głównie o leukocyty, ponieważ erytrocyty nie posiadają jądra, a co za tym idzie materiału genetycznego. Tyle tylko, że po pierwsze sensacyjny tytuł sugeruje, że materiał genetyczny biorcy został w jakiś sposób wyparty przez materiał genetyczny dawcy ze wszystkich (lub większości) komórek jego ciała, tymczasem sprawa dotyczy jedynie nowo powstałych krwinek. Po drugie dla każdego kto posiada wiedzę z zakresu biologii na poziomie liceum fakt, że po przeszczepie szpiku produkuje on krwinki z informacją genetyczną dawcy, powinien być OCZYWISTY i nie wiem dlaczego nadaje się temu posmak sensacji.

 • alter95

  Oceniono 12 razy 10

  Ludzie xD to medycyna i nic nowego. Przeszczepienie szpiku kostnego to przeszczepienie, komórek macierzystych wytwarzających erytrocyty i inne elementy morfotyczne krwi. Mają one jądra komórkowe, które będą zawierały DNA dawcy no bo jak inaczej. Te komórki to kopie jego własnych komórek. Biorca nie traci swojego DNA, zostaje chimerą. Przecież przeszczepienie nie zastępuje w żaden sposób komórek własnych np. w obrębie skóry czy naskórka. Też mi nowość.

 • thegreatmongo

  Oceniono 7 razy 7

  Ale nie rozumiem jak ten naukowiec mowi, ze to nie ma znaczenia skoro jego sperma ma inne dna?

 • pierwsze_all

  Oceniono 7 razy 5

  Przecież to było wiadome już od dawna. Nawet w jednej z książek kryminalnych sprzed kilkunastu lat (!) pojawił się ten motyw pomyłki w określeniu sprawcy, bo po przeszczepie szpiku wnuk miał DNA swojego dziadka. Nie mam stuprocentowej pewności, ale to chyba był "Kaznodzieja" Camilli Läckberg, albo inny tom z serii. Skoro sprawa już wtedy była znana w środowisku pozamedycznym, to czym się tu podniecać? Chyba tylko skrótem USA...

 • tekameka

  Oceniono 6 razy 4

  "Już w trzy miesiące po operacji DNA w jego krwi zostało zastąpione DNA dawcy, który pochodził z Niemiec, a z którym Long wymienił tylko kilka wiadomości."
  i weź tu wyślij SMS-a

 • kaczkodan

  Oceniono 4 razy 4

  Wszystkie linie komórek macierzystych wytwarzane przez szpik pochodzą od dawcy. To nie nic nieoczekiwanego. Interesująca może być skala wymiany co pokazuje jakie są perspektywy przed medycyną regeneracyjną.

 • ptr0

  Oceniono 10 razy 4

  Trochę przerażające. I co teraz robić? Oddawać szpik? Ja oddam a biorca potem popełni morderstwo i mnie wydadzą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX