NASA odkryła na Marsie wodę zaledwie 2,5 cm pod powierzchnią. Łatwy dostęp do lodu może przyśpieszyć kolonizację

NASA opublikowała mapę z rozkładem wody na Marsie. Wieloletnie badania wskazały na obecność "wodnego lodu" na tyle blisko powierzchni, że możliwe jest jej wydobycie. Może to przyśpieszyć kolonizację czerwonej planety.

Obecność wody na Marsie to temat, który od lat zaprząta głowy naukowców. Pierwszy dowody na jej obecność pojawiły się już jakiś czas temu. Teraz NASA opublikowała wyniki wieloletnich badań, których celem było odnalezienie życiodajnej cieszy na czerwonej planecie. Woda występuje na Marsie głównie w formie lodu, a powstałą w ten sposób materię astronomowie nazywają "wodnym lodem", ze względy na możliwość zamarznięcia także innych związków. Badania umożliwiły stworzenie mapy wodnej Marsa, a dane pozyskane w ich trakcie, pozwalają optymistycznie patrzeć w przyszłość, jaką wiążemy z Marsem.

embed

Woda na Marsie jest tak blisko powierzchni, że możemy ją wydobywać bez trudu

Badania struktury Marsa przeprowadzone przez NASA pozwoliły ustalić, że "wodny lód" znajduje się tuż pod powierzchnią. Niektóre jego złoża leżą na głębokości zaledwie 2,5 cm, a więc można się do nich dostać po prostu z użyciem łopaty. Oczywiście na tej głębokości nie znajduje się wystarczająca ilość wody, by myśleć o jej wykorzystaniu, ale stosunkowo łatwo dostać się do jej większych zasobów. Te nie są tak głęboko. To oznacza, że misja kolonizacji Marsa, może znacznie przyśpieszyć. 

Woda jest kluczowym elementem, bez którego nie mamy możliwości przetrwania. W celu kolonizacji planowano nawet dostarczanie zasobów cieczy z pomocą rakiet. To jednak mało wydajny i drogi proces, który przynieść wymiernych korzyści. Odnalezienie wody, z której można skorzystać, może wpłynąć na przyśpieszenie planów kolonizacji Marsa. Mając cieczy pod dostatkiem można się skupić na innych zadaniach prowadzących to terraformacji Czerwonej Planety. 

Więcej o:
Komentarze (25)
NASA odkryła na Marsie wodę zaledwie 2,5 cm pod powierzchnią. Łatwy dostęp do lodu może przyśpieszyć kolonizację
Zaloguj się
 • sztucznypolak

  Oceniono 11 razy 5

  A teraz po polsku:
  Na Marsie odkryto wode w postaci lodu.

 • wenge1

  Oceniono 4 razy 2

  Takie kolonizowanie jak z setek powieści SF to gigantyczna mrzonka. Mars o ile w ogóle zostanie skolonizowany, to w naszym imieniu skolonizują go roboty. Człowiek będzie się tam pojawiał co najwyżej na krótkich "delegacjach". Wszystko oczywiście do czasu stworzenia na Marsie znośnych warunków do życia. To jednak potrwać może tysiące, o ile nie dziesiątki tysięcy lat. Ludzkość może w międzyczasie najzwyczajniej zniknąć.
  Jak na razie to osiągnęliśmy etap "egzystencji' w kosmosie i kilkudniowy pobyt na księżycu, wszystko w 100% zależności od "Ziemi".
  To nie jest tak jak było z odkryciem Ameryki przez Kolumba!
  Za dużo Star Wars!

 • brutalnaprawda

  Oceniono 10 razy 2

  No to już, wysłać tam cały KK i PiS wraz z poplecznikami....można dorzucić Orbana i Putina :-)

 • daretz

  Oceniono 3 razy 1

  Szanowny redaktorze/rko KaK coś poszło nie tak w tłumaczeniu? Czy może zabrakło informacji dodatkowych. Astronomowie używają tego pojęcia (wodny lód) zapewne by odróżnić lód z wody od innych zamarzniętych substancji. Na marsie występuje też zamarznięty dwutlenek węgla w j. polskim zwany czasem potocznie "suchym lodem" i być może w kontekście dwutlenku węgla w postaci lodu, pojęcie wodnego lodu ma sens. Bo zwyczajowo lód bez przymiotnika oznacza zamarzniętą wodę. Ale wypada to napisać w artykule bo jak świadczą prześmiewcze wpisy z artykułu wychodzą jakieś bzdury.

 • sselrats

  Oceniono 5 razy 1

  Wodny lod niedlugo w Polsce. Mrozy ida.

 • antykonformista

  Oceniono 5 razy 1

  "Woda występuje na Marsie głównie w formie lodu, a powstałą w ten sposób materię astronomowie nazywają "wodnym lodem", ze względy na możliwość zamarznięcia także innych związków. "

  nie rozumiem zdziwienia autora faktem, że inne związki tworzą lód. Inne związki (a także pierwiastki) tworzą też parę, oraz ciecz. To są tak zwane "stany skupienia". Kiedy o nich w szkole uczą? W piątej, szóstej klasie?

 • padakarodaka

  Oceniono 3 razy 1

  Zdjęcie Marsa z zaznaczoną strefą, przypomina mi gwiazdę śmierci.

 • wujekdolf

  Oceniono 3 razy 1

  a sóweren na to : eee, patrz grażyna - znaleźli jakiś tam lód, nie wodę...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX