Kryzys na rynku diamentów. Kamienie tracą blask, a branża traci miliony

Zamiast naszyjników czy pierścionków z jednym dużym, jasnym diamentem, kupujący coraz częściej wybierają biżuterię z kilkoma mniejszymi kamieniami, często gorszej jakości. W efekcie udział diamentów w biżuterii zmniejszał się od 2011 roku do poziomu sprzed dziesięciu lat. W 2011 roku było to 33 proc., w 2012 już tylko 30 proc., w 2015 - zaledwie 26 proc. To dokładnie tyle, co w 2006 roku.
Diamenty Diamenty mat. prasowe

Złe prognozy dla branży

Zmniejszający się udział diamentów w biżuterii to problem dla kopalni diamentów. Jest o co walczyć, wydatki na biżuterię z diamentami po 2014 roku ustabilizowały się na poziomie około 80 miliardów dolarów rocznie.

Spadająca zawartość diamentów w biżuterii prawdopodobnie się utrzyma - uważa Anish Aggarwal, partner w firmie konsultingowej Gemdax. - Możliwe, że nawet jeśli wzrośnie popyt na biżuterię z diamentami, nie będzie miało to wpływu na zapotrzebowanie na diamenty.

Britain Diamond Sale Britain Diamond Sale Fot. Alastair Grant / AP Photo

Więcej reklamy!

Międzynarodowa firma doradztwa strategicznego Bain&Company alarmowała w grudniu, że jeśli branża nie zwiększy wydatków na reklamy, popyt na diamenty może pozostać na niezmienionym poziomie przez kolejne 10 lat.

Producenci diamentów nie czekają jednak biernie i zwiększają wydatki na promocję. Jeden z największych diamentowych koncernów świata, brytyjski De Beers zwiększył swój budżet marketingowy w 2017 roku do 140 milionów dolarów, to najwięcej od prawie 10 lat. 

. . Fot. Damian Kramski / Agencja Gazeta

Elektronika zamiast diamentów

Ceny diamentów wzrosły w ostatnich miesiącach, jednak nie zbliżyły się nawet do rekordowych poziomów z 2011 roku. Spadki notowań to efekt m.in. kryzysu finansowego po 2007 roku oraz preferencji młodszych konsumentów, którzy w segmencie towarów luksusowych częściej zwracają się w stronę elektroniki.

Katarzyna Drewnowska: Założyłam firmę, żeby wydać książkę Nigelli Lawson [NEXT TIME]

Komentarze (45)
Kryzys na rynku diamentów. Kamienie tracą blask
Zaloguj się
 • michaelus

  Oceniono 21 razy 21

  Powiedzcie jak "łatwo" jest odsprzedać diamenty na rynku wtórnym to ceny polecą jeszcze bardziej.

 • mirafas

  Oceniono 11 razy 11

  Niedawno był płacz że zegarki szwajcarskie się nie sprzedają, wcześniej płakał Harley Davidson, teraz handlarze diamentami. Kto to ma kupować i za co Gates, Bezos czy Musk już pewnie mają dość, innych zwyczajnie nie stać :P

 • 7rybek

  Oceniono 13 razy 11

  Wydawanie fortuny na kamyki, które mogą stracić wiele w przypadku odkrycia wielkich złóż na Ziemi czy w kosmosie, to zwykła głupota.

 • tomasz.rze

  Oceniono 8 razy 8

  Diamenty są wieczne. Spieszmy się je kochać, tak szybko tanieją...

 • darkhorse_cicha_woda

  Oceniono 7 razy 7

  Diamenty to wymysl marketingowy i napomopowana banka .... A na dodatek sa splamione krwia i mordercza praca dzieci ktore w nieludzkich warunkach sa zmuszane do ich wydobycia (sprawdzcie w sieci nazwe "blood diamonds" - to na tym wyrosla potega firmy DeBeers).
  Sa dostepne na rynku diamenty wyprodukowane w laboratorium -- ktore sa absolutnie takie same jak te "prawdziwe" (np firma Brilliant Earth. - poszukajcie terminu: lab created diamonds).
  Sa tez firmy ktore przymierzaja sie do eksploatacji asteroidow (to nie zart - sprawdzcie Deep Space Industries) - jak to sie zacznie to banka cenowa na diamentach prysnie natychmiast ....

 • kartownik

  Oceniono 8 razy 6

  Na potrzeby przemysłu informatycznego i optycznego hoduje się masowo coraz bardziej wyrafinowane kryształy. Diament to tylko krystaliczna postać węgla. Ciekawe, ile wydaje przemysł diamentowy na wykup patentów i powstrzymywanie postępów w hodowli sztucznych kamieni. Kiedyś tama pęknie, rynek zostanie zalany tanimi wyhodowanymi na taśmach przemysłowych diamentami. Nie dadzą się one odróżnić od kamieni naturalnych, bo nawet będą miały robione na zamówienie dowolne niedoskonałości. Może diamenty „są wieczne” ale ten biznes raczej nie.

 • poparzony

  Oceniono 6 razy 6

  Są teraz lepsze sposoby na pranie pieniędzy niż przewożenie diamentów ;)

 • javall

  Oceniono 4 razy 4

  Rozpacz, normalnie rozpacz.

 • dust-on-the-wind

  Oceniono 4 razy 4

  tanieja? Znaczy, kupować.... Już lecę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX