Amazon zwalnia pracowników na całym świecie. A w Polsce? Szuka kolejnych

Po latach zwiększania zatrudnienia, Amazon planuje cięcia setek miejsc pracy w siedzibie głównej w Seattle oraz centrach operacyjnych na całym świecie.
Amazon z największym zyskiem netto w historii Amazon z największym zyskiem netto w historii Fot. ROBERT SCOBLE/FLICKR/Amazon (materiały prasowe)

Amazon tnie i... zatrudnia

O planowanych cięciach po raz pierwszy napisał dziennik "The Seattle Times", wyjaśniając, że działania spółki koncentrują się na usprawnieniu usług handlowych.

Amazon oczekuje niewielkich cięć miejsc pracy w kilku miejscach i znaczącego zwiększania zatrudnienia w wielu innych. Dodaje, że pracuje nad tym, by dotkniętym redukcjami pracownikom zaproponować nowe role.

Amazon na swojej stronie internetowej ma tysiące otwartych rekrutacji. W samej centrali jest ich 3 900, a na świecie około 12 000. 

Centrum Logistyczne Amazon w Kołbaskowie Centrum Logistyczne Amazon w Kołbaskowie Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta

W Polsce tylko rekrutacje

W Polsce Amazon zainwestował już ponad 3 miliardy zł, zatrudnia 9 tysięcy osób w trzech magazynach pod Wrocławiem, Poznaniem i w Szczecinie-Kołbaskowie. 

Wszystko wskazuje na to, że amerykański gigant planuje otwarcie kolejnych magazynów w naszym kraju. Bardzo prawdopodobne są takie lokalizacje jak Chojny pod Legnicą oraz Gliwice, być może także podbiałostockie Krywlany.

Zapytana przez Bankier.pl rzeczniczka polskiego oddziału Amazona Marzena Więckowska o ewentualne zwolnienia w Polsce podkreśla, że w grę wchodzi tylko zwiększanie zatrudnienia.

Amazon Go Amazon Go źródło: Amazon.com

Gigant rozwija się dynamicznie

Amazon w ostatnich latach rozwija się dynamicznie zarówno dzięki wzrostom sprzedaży, jak i przejmowaniu innych firm, takich jak sieć marketów ze zdrową żywnością Whole Foods.

W 2017 roku Amazon zanotował około 3 mld dolarów zysków przy sprzedaży w wysokości blisko 178 mld dolarów. Sprzedaż w czwartym kwartale wzrosła o 38 proc., osiągając kwartalny rekord na poziomie 60,5 mld dolarów.

Zyski w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku wzrosły ponad dwukrotnie do 1,9 mld dol. w porównaniu z 749 mln dol. w ciągu ostatniego kwartału 2016 roku.

Na koniec grudnia spółka zatrudniała ponad 560 tys. pracowników w pełnym i niepełnym wymiarze godzin, co stanowiło wzrost o ponad 65 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Więcej o:
Komentarze (43)
Amazon zwalnia na świecie, w Polsce zatrudnia
Zaloguj się
 • kamuimac

  Oceniono 33 razy 25

  po prostu polak tanszy od robota :) niewolnicy już tak mają że są tani :)

 • rajqu

  Oceniono 25 razy 21

  Nawet Chinczycy sa juz drozsi niz Polscy niewolnicy w Amerykanskim obozie pracy Amazon

 • napletekgandalfa

  Oceniono 18 razy 10

  Koncentrazionlager Amazon a w nim, białe murzyny za miskę ryżu.

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 13 razy 9

  W Wolsce chcą zatrudniać, bo wyśrubowali normy wykonania 4 razy wyższe niż na Zachodzie, a do tego z racji kilometrów do wychodka ludzie muszą gonić w pieluchach bo nie mają szansy na przerwę i wyjście do wc. Psychopatów zatrudniali na line-managerów żeby za 100z premii gonili ludzi jak bydło do szybszego biegania. Norm ludzkich w pracy wprowadzić nie chcą, zatrudniają na początek agencją, kto nie wyrobi kosmicznych norm nie ma przedłużonej umowy. Chomiki w kołowrotku wolniej biegają.

 • dante_waw

  Oceniono 9 razy 7

  Nie dziwne ze w Polsce zatrudnia, skoro mu ludzie w halach umieraja musi zatrudniac nowych... Plantatorzy bawelny tez ciagle musieli szukac nowych niewolnikow, jak zameczyli tych ktorzy juz u nich pracowali.

 • monoekann

  Oceniono 7 razy 7

  machnęli sobie lasek tropikalny w głównej siedzibie, to trzeba zaoszczędzić gdzie indziej. Peszek.

 • sselrats

  Oceniono 2 razy 2

  Dlatego w Amazonie w Polsce nie moga znalezc Polakow do pracy i Amerykanie musza przyjezdzac pracowac. Nalezy wprowadzic wizy dla Amerykanow.

 • walek7003

  Oceniono 2 razy 2

  Chojnów ...nie ma czegoś takiego jak Chojny pod Legnicą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX