W styczniu zarejestrowano tylko 23 nowe ciągniki Ursusa. Polska firma traci rynek?

13.02.2018 21:15
We wtorek akcje Ursusa, znanego polskiego producenta ciągników rolniczych, spadły na giełdzie aż o 4,77 proc. Prawdopodobnie inwestorzy wystraszyli się najnowszymi danymi o rejestracjach nowych ciągników.
1 Akcje Ursusa na GPW Akcje Ursusa na GPW fot. Investing.com

Ursus traci na giełdzie

W styczniu Ursus zarejestrował 23 nowe ciągniki rolnicze, czyli aż o 45,2 proc. mniej niż z początkiem ubiegłego roku - podał Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.

Co gorsza, udział Ursusa w ogólnej liczbie rejestracji nowych ciągników w Polsce wyniósł w styczniu 6,67 proc. wobec 8,19 proc. w styczniu 2017 r. Z tych danych wynika, że producent ciągników, maszyn rolniczych i elektrycznych autobusów traci znaczną część rynku.

Reakcja inwestorów na newsa o rejestracjach traktorów była natychmiastowa. Kurs Ursusa mocno we wtorek stracił na giełdzie w Warszawie. Także w środę notowania rozpoczęły się od wyraźnego, ponad jednoprocentowego spadku. 

2 Ciągniki z lubelskiego Ursusa Ciągniki z lubelskiego Ursusa RAFAŁ MICHAŁOWSKI

Styczeń najgorszy od 13 lat - dla wszystkich

Być może jednak reakcja inwestorów była przesadna. Na polskim rynku ciągników rolniczych dzieją się teraz dziwne rzeczy. Jak podał kilka dni temu specjalistyczny portal AgriTrac w styczniu w Polsce zarejestrowano tylko 340 nowych ciągników. To najgorszy wynik od stycznia 2005 roku.

Najczęściej rejestrowane były maszyny New Holland. Sprzedaż na poziomie 73 ciągników dała włoskiej firmie 21 proc. udziału w rynku. Na drugiej pozycji znalazła się japońska Kubota - 61 sprzedanych sztuk, co dało 18 proc. rynku. Trzeci był czeski Zetor z liczbą 43 rejestracji (13 proc. udziału w rynku).

Ursus nie znalazł się co prawda w tym zestawieniu na podium, ale klienci polskiej firmy zarejestrowali w styczniu, jak podał AgriTrac, 15 ciągników Ursus C-380 - był to więc najczęściej rejestrowany ciągnik w Polsce z początkiem roku.

3 Lublin. Ciągniki Ursus Lublin. Ciągniki Ursus RAFAŁ MICHAŁOWSKI

Grudzień był natomiast. najlepszy w całym roku

Przed fatalnym dla producentów ciągników styczniem był wyśmienity grudzień. Zarejestrowano wtedy 2447 ciągników i był to wynik wyjątkowy. W ubiegłym roku tylko w grudniu sprzedaż nowych ciągników rolniczych przekroczyła ponad 2 tysiące sztuk.

To nie wszystko. W grudniu Ursus radził sobie bardzo dobrze. Najwięcej zarejestrowano ciągników Zetora - 334 sztuk - ale drugi był Ursus - 325 maszyn z jego logo zostało zarejestrowanych.

Na trzecim miejscu był Farmtrac, producent z Mrągowa należący do indyjskiej spółki Escorts, z 264 nowo zarejestrowanymi ciągnikami.

Czytaj więcej: Ursus już od pewnego czasu pracuje nad ciągnikiem rolniczym z napędem elektrycznym

4 Traktor Ursus Traktor Ursus JAKUB ORZECHOWSKI / Agencja Gazeta

Cuda na rynku przez nowe homologacje

Gwałtowne zmiany w liczbie rejestracji ciągników dość łatwo można wytłumaczyć. W 2018 roku weszły w życie nowe homologacje dotyczące ciągników - w większości dotyczą zmian zwiększających bezpieczeństwo kierującego maszyną. Zmiany te podnoszą ceny ciągników.

Sprzedawcy traktorów rejestrowali więc w grudniu je na siebie, po to, by w nowym roku odsprzedać ciągniki rolnikom. Maszyny te nie musiały spełnić nowych wymagań, więc są tańsze.

Z zarejestrowanych 2447 ciągników rolniczych pod koniec roku tylko 1104 sztuki dotyczyły rejestracji na osoby indywidualne. Aż 1343 ciągniku zarejestrowano na firmy.

Być może więc bardzo słaby wynik w styczniu Ursusa jest wyłącznie incydentalny. Chwilowe zamieszanie na rynku mu nie służy.

Tekst pochodzi z blogu "Giełda i gospodarka.pl".

Komentarze (33)
Ursus z mocnym spadkiem rejrestracji maszyn. Polska firma traci rynek? Inwestorzy reagują na GPW
Zaloguj się
 • avatar

  162tony

  Oceniono 20 razy 18

  Skończyło się dofinansowywanie.
  Mój sąsiad kupił dwa ursusy, wziął dofinansowanie, trzymał je trzy lata w garażu pod kocami, teraz sprzedał za granicę i zarobił po 30 tysięcy na sztuce na czysto. każda z nich ma ze 100 godzin pracy (a nawet nie wyjechały z garażu). Tak się robi biznesy na podmiejskich dzielnicach. Kupił za 100K, dostał 50K dofinansowania, sprzedał za 80 i po temacie. Na polu chwasty i brzozy samosiejki, on sam sprzedaje folie stretch w hurcie.

 • avatar

  wlodeek

  Oceniono 16 razy 12

  Dobra zmiana wykończy każdą polską firmę. A tymczasem Morawiecki przekazał ponad 80 milionów wsparcia mercedesowi budującemu swoja fabrykę pod Jaworem.
  A może by tak wesprzeć polską firmę? G..no, mówi Morawiecki. Wstawanie z kolan!

 • avatar

  trex1212

  Oceniono 8 razy 8

  Teraz dystrybucją zajmuje się Ursus Dystrybucja, której prezesem jest sprzedawca gazu LPG (sic!) a dwaj dErektorzy zarządzający sprzedażą to w kolejności żołnierz i agent ubezpieczeniowy! Zerowe kompetencje w spółce sprzedającej ciągniki musi przełożyć się na wyniki. taki lajf!

 • avatar

  cob22

  Oceniono 12 razy 8

  A przeciez Afryka stala w kolejce, czytalem jeszcze pol roku temu.

 • avatar

  maxim38

  Oceniono 16 razy 8

  A co? Afryka nie wypaliła?Taaaki sukces był?

 • avatar

  antepavelic69

  Oceniono 11 razy 5

  Zamiast repolonizacji,należy sprzedać mądrzejszym.Poczekajcie na wyniki finansowe zrepolonizowanych banków:)Zrepolonizowane media bedą piały z zachwytu.
  P.S TVPis zrobiły z polskiego saneczkarza jadącego bez maski bohatera,gdy normalni pukali się w czoło.Grunt,to propaganda i pisbolszewia,to wie.

 • avatar

  japka_putina

  Oceniono 5 razy 5

  W opisanej w artykule sytuacji reakcja "inwestorów" świadczy, że gufno wiedzą o rynku i o spółce. Ursus nie jest taki mocny, jakiego udaje, ale z zupełnie innych przyczyn.

 • avatar

  starszy-65

  Oceniono 7 razy 5

  Brak rejestracji nowych Ursusów wynika z protestu chłopów przeciwko władzy PiS a za tym pójdzie brak poparcia przy urnach i to dopiero będzie wesoło bo kto jest wstanie przejąć władzę????

 • avatar

  entymolog

  Oceniono 7 razy 5

  Tego Wrzodak chciałeś?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX