ZUS ma nowy bat na zadłużonych przedsiębiorców. Nie płaciłeś w terminie? Będziesz chorował za darmo

Pół miliona firm jest zadłużonych w ZUS na 14,5 miliarda złotych. Zakład ma od niedawna nowy sposób, by zmotywować przedsiębiorców do płacenia składek na czas - pisze 'Rzeczpospolita'.
Budynek ZUS Budynek ZUS Fot. Adam Golec / AG

ZUS ma sposób na zalegających ze składkami

Od początku 2018 roku każdy przedsiębiorca ma osobne, indywidualne konto do regulowania zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zmiana ta dla wielu przedsiębiorców jest uproszczeniem procesu opłacania składek. Również ZUS ułatwił sobie w ten sposób życie, a przy okazji zyskał nowy sposób na nierzetelnych płatników. Wpłaty są teraz zaliczane na poczet najstarszych zaległości, niezależnie od tego, jak oznaczy je wpłacający - donosi "Rzeczpospolita".

Przeziębienie Przeziębienie Fot. Agnieszka Sadowska / AG

Nie płaciłeś w terminie, będziesz chorował za darmo

Zaległości polscy przedsiębiorcy mają zaś wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych sporo. ZUS rozpoczął właśnie wysyłkę 581 tysięcy listów do firm zalegających łącznie 14,5 miliarda złotych. Aż 350 tysięcy to przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność zadłużeni na ponad 3 tysiące złotych. A to oni najbardziej odczują zmiany w przepisach, gdyż zaliczanie bieżących wpłat na poczet zadłużenia oznacza dla nich utratę prawa do zasiłku chorobowego, a 100 tysięcy z nich deklaruje opłacanie tej dobrowolnej składki.

Skala zadłużenia polskich przedsiębiorców wobec ZUS jest olbrzymia, 14,5 miliarda długu to niewiele mniej niż styczniowe wpływy ze składek, które wyniosły 18,8 mld złotych. Sam deficyt systemu ubezpieczeń społecznych w 2017 roku wyniósł około 40 mld złotych. Gdyby wszystkie składki płacono w terminie, byłby więc znacząco mniejszy.

Banknoty Banknoty Fot. Jacek Babiel / Agencja Gazeta

Nie płacą, bo nie chcą?

Terminowe regulowanie zobowiązań przez przedsiębiorców to w Polsce duży problem, niezależnie od tego czy dotyczy składek ZUS czy płacenia faktur w terminie. Zatory płatnicze są bardzo duże - z najnowszego badania "Portfel należności polskich przedsiębiorstw" (przygotowuje je Krajowy Rejestr Długów) wynika, że odsetek przeterminowanych należności to 22,3 procenta, co oznacza, że na każde 1000 zł faktury statystycznie 223 złote nie wpłynęło w terminie lub w ogóle. Jeżeli dodamy do tego fakt, że składki na ubezpieczenia społeczne są w Polsce powszechnie uważane za haracz, to nietrudno zrozumieć, dlaczego nie dla wszystkich są one priorytetem.

Akcja wysyłki listów do przedsiębiorców z informacjami o bieżącym stanie rozliczeń z ZUS potrwa do maja. ZUS w pierwszej kolejności kieruje listy do osób, które deklarowały opłacanie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Więcej o:
Komentarze (40)
ZUS ma nowy bat na zadłużonych przedsiębiorców. Nie płaciłeś w terminie? Będziesz chorował za darmo
Zaloguj się
 • buk.horror.dulszczyzna.00

  Oceniono 88 razy 86

  Opłacamw ZUS w terminie.
  Zawsze.
  ale jak idę do lekarza to termin mam na 2019 rok!!!
  To jak to jest??

 • felucjan

  Oceniono 54 razy 50

  "Terminowe regulowanie zobowiązań przez przedsiębiorców to w Polsce duży problem, niezależnie od tego czy dotyczy składek ZUS czy płacenia faktur w terminie."

  Oczywiście!!! Duży hipermarket kupuje towar od małego dostawcy, koszt zakupu wlicza sobie w koszty i pomniejsza podatek, ale małemu dostawcy płaci po 90 dniach. W tym samym czasie mały odbiorca musi zapłacić podatek dochodowy oraz VAT już w następnym miesiącu po sprzedaży. Ten mały dostawca musi również zapłacić VAT.

  Pytanie brzmi: z czego ma zapłacić?

  System podatkowy w Polsce sprzyja przeciąganiu terminu płatności. Tylko 2 proste zmiany, które byłyby korzystne dla budżetu Państwa zmieniłyby ten stan rzeczy:
  - jako koszt do rozliczenia podatku można traktować tylko faktury zapłacone,
  - faktury płacone w terminie dłuższym niż 14 dni są dodatkowym przychodem w wysokości równej bieżącemu oprocentowaniu i podlegają opodatkowaniu, a oprocentowanie jest równe wysokości urzędowo naliczanych odsetek karnych.

  Mali odbiorcy zdecydowanie polepszą swoją płynność, a skarb Państwa zyska. W końcu obracanie cudzymi pieniędzmi za darmo, to jest zysk i powinno płacić się od tego podatek

 • popijajac_piwo

  Oceniono 45 razy 39

  "Nie płaciłeś w terminie? Będziesz chorował za darmo"

  Płaciłeś ZUS-owi w terminie? Będziesz harował za darmo...

 • anty_jar

  Oceniono 28 razy 26

  Dlatego trzeba nadal zwalniać kopalnie z płacenia ZUS-u i podnieść tak, ze 100% emeryturkę

 • senseiek

  Oceniono 17 razy 15

  " z najnowszego badania (...) wynika, że odsetek przeterminowanych należności to 22,3 procenta, co oznacza, że na każde 1000 zł faktury statystycznie 223 złote nie wpłynęło w terminie lub w ogóle. "

  A będzie jeszcze gorzej z powodu różnych nowych przepisów zniechęcających do zakładania własnych firm...

 • smiki48

  Oceniono 15 razy 13

  Gdyby ZUS był normalna firmą to jego prezes i mnóstwo pracowników siedziałoby w więzieniach za różnego rodzaju oszustwa i nadużycia. Parę miesięcy temu urzędniczka ZUS stwierdziła, że od czasu wprowadzenia elektronicznego systemu, czyli od 1998 roku mam przepracowane raptem dwa lata, zamiast 17. 15 lat pracy ZUSowi gdzieś się "zapodziało". Gdybym ja "zapomniał" zapłacić za ten okres składek, to miałbym wielkie problemy.
  A deficyt ZUS byłby znacznie mniejszy, gdyby nie było uprzywilejowanych grup zawodowych. To bandyci z kopalń kilofami i palonymi oponami wywalczyli znacznie niższe składki na ZUS od takich jakie powinni płacić aby otrzymywać tak wysokie świadczenia. ZUS i rząd liczy sie wyłącznie z bandytami którzy szantażem zyskują nienależne im przywileje.

 • wyzbyty

  Oceniono 14 razy 12

  Nie rozumiem tego ubolewania, przed nowym rokiem, każdy przedsiębiorca który wpłacić o 0,01 zł za mało na ubezpieczenie społeczne (51) był automatycznie wyrzucany z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Więc o jakim zadłużeniu tu mówimy? Każdy kto ma zadłużenie w ZUS od dawna nie ma chorobowego.

 • tomala44

  Oceniono 12 razy 10

  Dlaczego mam płacić podatek jak wystawiam fakturę? Przecież faktura to jest wezwanie do zapłaty a przychód mam dopiero jak mi zapłacą

 • epox

  Oceniono 11 razy 9

  od zawsze spóźnienie w płatnościach ... zaznaczam spóźnienie a nie notoryczne uchylanie się od wpłaty skutkowało wywaleniem z systemu. Jako jednoosobowa działalność wziąłem L4 (raz na 100 lat) i co ? Otrzymałem pismo - nie dostanę żadnej kasy bo w ciągu ostatnich 3 miesięcy spóźniłem się z wpłatą.
  Wielki czas WYMAGAĆ TEGO SAMEGO W DWIE STRONY.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX