Zakaz handlu w niedziele w Tesco. Sieć wyjaśnia, jak będą pracować jej sklepy

Tesco przyznaje, że w niektórych sklepach sieci praca w poniedziałki rozpocznie się tuż po północy. Brytyjska firma o zmianach w działaniu swoich punktów handlowych poinformowała swoich pracowników. Podobne rozwiązanie podobno rozważa też Biedronka.
Tesco w Zielonej Górze Tesco w Zielonej Górze Fot. Agnieszka Kosiec / AG

Tesco chce jak najmniejszych zmian dla klientów

"Chcemy zminimalizować zmiany dla klientów, co oznacza, że w miarę możliwości zachowamy godziny otwarcia dla naszych klientów w soboty i poniedziałki. Jedynym wyjątkiem są nasze sklepy całodobowe i sklepy otwarte do północy, które zamkniemy o 23 w soboty i otworzymy o 6 rano w poniedziałki" - informują przedstawiciele Tesco w komunikacie, który ujawnili związkowcy.

Sieć podkreśla też, że bardzo ważne dla niej jest to, by zmiany nie wpłynęły negatywnie na pracowników i ich godziny pracy. I zapewnia, że stara się "maksymalnie utrzymać obecnie obowiązujące harmonogramy pracy".

Sklep Tesco Sklep Tesco Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta

Nocna zmiana w poniedziałki

"Jednakże, w celu zapewnienia dostępności towaru dla naszych klientów, zorganizowania na czas dostawy na dział świeżej żywności czy przygotowania zamówień dla klientów sprzedaży internetowej, dopuszczamy możliwość, iż w niektórych sklepach, ze względu na potrzebę ciągłości operacji, zamiast dotychczasowej zmiany nocnej, pojawi się zmiana w poniedziałki od godziny 0:15" - podaje sieć. Z drugiej jednak strony, w soboty praca będzie kończyć się o 23:45, co oznacza skrócenie zmiany w te dni.

Tesco o tych zmianach poinformowało NSZZ Solidarność Pracowników TESCO, zapraszając ich na rozmowy 6 marca (przy czym związkowcy piszą, że liczyli na dyskusję w innym temacie, a mianowicie podwyżek płac).

Biedronka Biedronka MACIEJ ŚWIERCZYŃSKI

Biedronka też analizuje

To kolejna sieć, która oficjalnie informuje o zmianach w harmonogramie pracy, które pociągnie za sobą zakaz handlu w niedziele. Choć akurat w przypadku Tesco dotyczyć to ma niektórych sklepów, a są w niej takie, które działają jak dotąd całodobowo. Wcześniej o zmianach, choć w ograniczonym zakresie, mówiło Netto.

Podobny pomysł ma rozważać też Biedronka, ale jak na razie to tylko doniesienia prasowe. Jeronimo Martins, właściciel tej sieci, podaje enigmatycznie, że trwają analizy i konsultacje w sprawie potencjalnych zmian w organizacji pracy sklepów. W przesłanej nam informacji pisze też, że będzie starać się "zapewnić jak największą obsadę w sklepach w czasie zwiększonego ruchu klientów, którego spodziewamy się głównie w piątki oraz soboty, a także w poniedziałki następujące po wolnych niedzielach". W rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" przedstawiciel zarządu Jeronimo Martins Polska mówił, że jego firmy "nie interesuje" obchodzenie prawa.

Czytaj też: Związkowcy z Biedronki alarmują: zakaz handlu w niedziele utrudni branie urlopu. Jest reakcja sieci

Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej apeluje ws. zakazu handlu w niedziele Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej apeluje ws. zakazu handlu w niedziele Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Rząd apeluje o przestrzeganie ustawy

Zmiany w harmonogramie pracy, które mogą wprowadzić niektóre sklepy, trudno nazwać obchodzeniem prawa, po prostu sieci chcą przygotować się do działania po dobie przerwy i do zwiększonego ruchu klientów. Z drugiej strony, takie pomysły budzą sporo emocji, nie tylko wśród pracowników handlu.

Ustawa ograniczająca handel w niedziele wchodzi w życie już za kilka dni, 1 marca. Pierwszą niedzielą, którą obejmie realnie zakaz przypadnie na 11 marca. Pojawiają się głosy, że w ustawie są luki, a także przykłady potencjalnych absurdów.

Przedstawiciele rządu apelują jednak o przestrzeganie prawa. W poniedziałek taki oficjalny komunikat opublikowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- Zdaję sobie sprawę, że nowe rozwiązania mogą być, zwłaszcza w pierwszym okresie ich obowiązywania, przedmiotem interpretacji. Jednak niedopuszczalne jest naginanie czy omijanie prawa podyktowane wyłącznie chęcią zysku i w efekcie stanowiące nieuczciwą konkurencję wobec rzetelnie działających placówek handlowych - mówi, cytowana w komunikacie, Elżbieta Rafalska. Minister apeluje jednocześnie do handlowców o przestrzeganie przepisów ustawy.

Więcej o:
Komentarze (265)
Zakaz handlu w niedziele w Tesco. Sieć wyjaśnia, jak będą pracować jej sklepy
Zaloguj się
 • radeberger

  Oceniono 205 razy 181

  Jak się napisało ustawę jak kretyn, to teraz się apeluje o jej przestrzeganie. Powodzenia - "co nie jest zabronione - jest dozwolone".

 • yulek_cezar

  Oceniono 151 razy 135

  „Rząd apeluje o przestrzeganie ustawy” - to mówi wszystko o zdolnościach prawotwórczych tego rządu.

  Z drugiej strony: dobre ziomki sklepy układają grafiki, zmieniają godziny żeby wypełnić etaty i nie musieć nikogo zwalniać a politycy domagają się by przestali to robić.

 • pix_d

  Oceniono 123 razy 105

  pomysł pis na tworzenie prawa:

  Pier..dol...nąć bubla a potem go łatać.
  NIeważne czy to zakaz handlu, reforma edukacji czy IPN.
  No chyba, że nikt nie zauważy. To zostawiamy tak jak jest. Nasi się nachapią...

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 129 razy 103

  Ja bym jeszcze zrobił wolne poniedziałki (odpoczynek po niedzieli z rodziną) i środy (odpoczynek po szoku związanym z pracą we wtorki). Sami przyznajcie, że byłby to miły gest!

 • hunkyyankee

  Oceniono 125 razy 93

  Durne piSSiorstwo zrobi wszystko żeby zwiększyć frekwencję na kościelnych sesjach magii w niedzielę. Bokiem im to wyjdzie.

 • dzikuska_sk

  Oceniono 95 razy 87

  "Jednak niedopuszczalne jest naginanie czy omijanie prawa podyktowane wyłącznie chęcią zysku i w efekcie stanowiące nieuczciwą konkurencję wobec rzetelnie działających placówek handlowych - mówi, cytowana w komunikacie, Elżbieta Rafalska." rozumiem, że pani minister ma na myśli też Orlen i Pocztę Polską...

 • maks1956

  Oceniono 95 razy 87

  18% luda zagłosowało na PiS 50% luda wcale nie poszło na wybory tak lud chciał to tak lud ma trza chodzić na wybory

 • kukunapniu

  Oceniono 92 razy 82

  PISdzielnia myśli że wymyśliła coś co ktoś będzie przestrzegał ...
  nie wiem czy PISdzielce nie pamiętają iż naturalnym odruchem narodu Polskiego
  w okresach wszelkich zaborów, okupacji i komunistycznej dominacji było wpojona
  z mlekiem matki umiejętność obchodzenia bokiem wszelkich nakazów i zakazów?
  Pięknym przykładem jest "kaplica na wodzie" postawiona nad potokiem Prądnika
  aby ominąć carski zakaz stawiania obiektów sakralnych na "ziemi" ojcowskiej.

  To PIS jest dzisiaj okupantem i dyktatorem, wprowadzającym restrykcyjne prawa i zakazy
  i to PIS podzieli los wszystkich poprzednich dyktatorów i okupantów narodu polskiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX