'Bestia ze Wschodu' podbija ceny gazu i prądu. Tak drogo jeszcze nie było

Fala mrozów skutkuje rekordowymi cenami gazu i olbrzymim zapotrzebowaniem na błękitne paliwo. W niektórych zbiornikach gazu widać już dno.
- Własne, krajowe zasoby gazu są najtańszym i najpewniejszym źródłem jego pozyskiwania - mówi 
prezes PGNiG Piotr Woźniak (na zdjęciu: w gazoporcie w Świnoujściu, podczas powitania gazowca Clean Ocean z pierwszą dostawą amerykańskiego gazu dla Polski, 8 czerwca 2017 r.) - Własne, krajowe zasoby gazu są najtańszym i najpewniejszym źródłem jego pozyskiwania - mówi prezes PGNiG Piotr Woźniak (na zdjęciu: w gazoporcie w Świnoujściu, podczas powitania gazowca Clean Ocean z pierwszą dostawą amerykańskiego gazu dla Polski, 8 czerwca 2017 r.) Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta

Gazowe rekordy dzień po dniu

Chociaż mróz jest zjawiskiem w zimie całkowicie normalnym, to jednak jego zasięg (jeśli chodzi o liczbę krajów w Europie) w tym roku jest o wiele większy niż latach ubiegłych. W efekcie rekordy bije sprzedaż gazu (oraz ceny). Polskie Górnictwo Naftowe i Gazowe (PGNiG) podaje, że w ciągu ostatniej doby sprzedało 78 mln metrów sześciennych gazu, czyli równowartość 2/3 pojedynczego transportu gazu z Kataru.

- Dzień po dniu bijemy historyczne rekordy dobowej sprzedaży gazu - stwierdza Maciej Woźniak, wiceprezes  PGNiG ds. handlowych.

Warszawska siedziba spółki PGNiG (Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo) Warszawska siedziba spółki PGNiG (Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo) Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

Coraz mniej zależymy od Rosji

PGNiG chwali się, że jest dobrze przygotowane na rekordowe zapotrzebowanie i wciąż ma duże, sięgające 47 procent pojemności magazynów zapasy paliwa.

Przy okazji podkreśla, że w coraz mniejszym stopniu jest zależne od dostaw z Rosji, zastępując import rosyjskiego gazu dostawami LNG z Kataru i innych źródeł.

Ceny gazu i prądu mocno w górę

Rekordowe zapotrzebowanie znajduje również odzwierciedlenie w cenach. Serwis WysokieNapięcie.pl podaje, że cena gazu na giełdzie sięgnęła 175 zł za MWh (a najwyższe oferty nawet 192 zł), podczas gdy średnia cena z 2017 roku wynosiła 85 zł, a najwyższa tylko nieznacznie przekraczała 100 zł.

Podobnie zachowują się ceny energii elektrycznej, gdzie również odnotowano rekordowe zapotrzebowanie na moc w sezonie zimowym. Ceny prądu sięgnęły 900 zł za MWh (średnia cena w 2017 roku wynosiła 158 zł).

Londyn, w tle Big Ben i parlament Londyn, w tle Big Ben i parlament shutterstock

Ograniczenia w Wielkiej Brytanii?

Polska nie jest odosobnionym przypadkiem, chociaż u nas nie ma problemu z zapasami. Tymczasem w Wielkiej Brytanii Narodowa Sieć alarmuje, że w może nie być w stanie sprostać zapotrzebowaniu i zaapelowała do dostawców o zwiększenie dostaw. Równocześnie ostrzeżono, że duże przedsiębiorstwa i zakłady przemysłowe muszą liczyć się z ograniczeniami. Ograniczenia dla konsumentów mają być ostatecznością.

Terminal gazowy 
Terminal gazowy Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta

British Gas zamknął dwa centra obsługi klienta

Nieco ironicznie wygląda przy tym fakt, że z powodu mrozów British Gas musiało tymczasowo zamknąć dwa telefoniczne centra obsługi klienta, których nie dało się ogrzać do niezbędnego dla pracy poziomu. Firma ma przez to problem z odpowiadaniem na problemy konsumentów związane z korzystaniem z błękitnego paliwa.

Zapotrzebowanie na ciepło z dowolnego źródła (gaz, prąd itp.) spowodowane jest falą mrozów z Syberii. Zachodnioeuropejskie media nazywają ją "Bestią ze Wschodu".

Więcej o:
Komentarze (131)
"Bestia ze Wschodu" podbija ceny gazu i prądu. Tak drogo jeszcze nie było
Zaloguj się
 • pierre_doleto

  Oceniono 101 razy 89

  Parę dni chłodu i już się pie..li o bestii by wyjaśnić nieuniknioną podwyżkę cen spowodowaną podwyższoną niezależnością .
  Ocieplenie klimatu to zatem nasze zbawienie, czyż nie?

 • kruk6666

  Oceniono 102 razy 86

  Jeżeli jeden tankowiec z gazem starcza na 1,5 doby , a w miesiącu przypływa\ jeden to jesteśmy zabezpieczeni.

 • antypopisowiec

  Oceniono 107 razy 83

  PGNIG chwali się , że co raz mniej zależymy od Rosji jeśli chodzi o gaz. Ale nie podaje ile to nas kosztuje o ile droższy jest gaz z Kataru niż rosyjski. Oczywiście dla PGNIG nie ma to znaczenia bo za wszystko i tak zapłaci klient.

 • oszrany

  Oceniono 75 razy 61

  Gowinowi nie starcza do pierwszego a co ma powiedziec suweren z najnizszym wynagrodzeniem ?

 • marcinpies

  Oceniono 56 razy 56

  Fala mrozów jako "bestia"? Raczej ci, którzy podnoszą ceny gazu i prądu są tą pazerną bestią ...

 • waldek55

  Oceniono 61 razy 51

  myszki czy wiecie że średnia cena 1 MWh w Polsce to 165,11 a w Chinach - po podwyżce 9,95 zł..........myszki widzicie teraz dlaczego to w Chinach jest "fabryka świata"....

 • szambolan_prezydenta

  Oceniono 61 razy 47

  Przygotowywanie polskiego klienta do podwyżek za gaz.
  Ten amerykański skroplony kupiony u ruskich jest o wiele droższy od tego kupionego bezpośrednio u ruskich.
  Pośrednik zadowolony ruski zadowolony a, głupi płaci jak za zboże.
  Amen.

 • kali23

  Oceniono 67 razy 45

  Gaz z Kataru albo USA ? Jankesi natomiast sprowadzają gaz z Rosji .
  Polak był, jest i zawsze będzie idiotą.
  Kretyni z PiSu nazywają taką " gospodarkę" dywersyfikacją?

 • naw18

  Oceniono 41 razy 37

  No to zmiany cen gazu na fakturach wkrotce
  Rząd musi blogosławic ten mroźny syberyjski wyz - ten wzrost VAT i akcyzy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX