Pesa zdecydowała. Ma pozostać w polskich rękach. Wiemy, kto przejmie udziały w bydgoskiej spółce

Bydgoski producent pociągów i tramwajów Pesa poinformował w piątek, że dalsze negocjacje w procesie pozyskiwania inwestora będą, na zasadzie wyłączności, prowadzone z Polskim Funduszem Rozwoju.
Fabryka pociagow NEWAG w Nowym Sączu Fabryka pociagow NEWAG w Nowym Sączu Fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta

Zjazd po latach prosperity

Przypomnijmy - bydgoska Pesa, przez długie lata symbol sukcesu polskiego biznesu, wpadła w ostatnich około trzech latach w kłopoty finansowe. Rozpoczęły się wtedy problemy z płynnością i terminową realizacją zamówień czy pozyskiwaniem gwarancji ubezpieczeniowych koniecznych do zawierania nowych umów. Na kondycji spółki odbił się także spadek zamówień na początku nowej perspektywy unijnej (m.in. przez opóźnioną nowelizację prawa zamówień publicznych), rezygnacja przez PKP Intercity z opcji dokupienia 10 pociągów dart od Pesy, czy sankcje wobec Rosji, które doprowadziły do załamania kontraktu na dostawę tramwajów dla Moskwy.

Nowy pociąg Elf II wyprodukowany przez Pesę Nowy pociąg Elf II wyprodukowany przez Pesę Fot. Kamila Kotusz / Agencja Gazeta

Kroplówka przedłużyła życie

Producent pociągów i tramwajów dostał w listopadzie zeszłego roku finansową "kroplówkę" w postaci kredytu na 200 mln zł od konsorcjum 6 banków (PKO BP, Pekao, Banku Gospodarstwa Krajowego, Raiffeisen Polbanku, BZ WBK i mBanku). Przez kolejne miesiące kontynuował restrukturyzację, jednocześnie poszukując inwestora. Zobowiązał się wobec banków, które udzieliły mu kredytu, do znalezienia inwestora do końca marca br. Jak informowaliśmy niedawno, na ostatniej prostej w grze był Polski Fundusz Rozwoju oraz czeska spółka Skoda Transportation.

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju FRANCISZEK MAZUR

PFR jedynym partnerem do rozmów

W piątek Pesa powiadomiła opinię publiczną, że to Polski Fundusz Rozwoju będzie tą jedyną spółką, z którą będą prowadzone dalsze negocjacje. Dalszych informacji spółka udzieli dopiero po zakończeniu rozmów z PFR.

PFR to strategiczna spółka rządowa utworzona w 2016 r., której zadaniem jest szeroko pojęte wsparcie polskiej gospodarki. Z bardziej spektakularnych inwestycji - na spółkę z PZU znacjonalizowała bank Pekao, ostatnio zainwestowała 40 mln zł w polską spółkę biotechnologiczną Selvita.

Prawdopodobnie to właśnie głos banków-kredytodawców (w tym państwowych PKO BP, BGK czy Pekao - którego współwłaścicielem jest wszak PFR) był decydujący przy wyborze Polskiego Funduszu Rozwoju jako jedynego partnera do dalszych rozmów. Spekuluje się, że w zamian za część udziałów w Pesie, PFR wniesie do spółki 300 mln zł, co pozwoli jej spłacić kredyt i kontynuować produkcję bez problemów.

Pociągi Impuls firmy Newag Pociągi Impuls firmy Newag Fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta

Państwo konsoliduje rynek?

Jak przypomina branżowy portal "Rynek Kolejowy", w państwowych rękach jest już H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych, a rozmowy w PFR sygnalizowała w listopadzie ub.r. także nowosądecka spółka Newag. To wszystko oznacza, że prawdopodobnie będziemy mieli do czynienia z integracją polskich producentów taboru kolejowego. 

W Europie konsolidacja rynku już staje się faktem. We wrześniu ub.r. o połączeniu biznesów kolejowych poinformowało dwóch rywali - francuski Alstom i niemiecki Siemens. Wszystko po to, by przeciwstawić się rosnącej konkurencji z Chin.

***

Więcej o:
Komentarze (94)
Pesa zdecydowała. Polski Fundusz Rozwoju jedynym potencjalnym inwestorem
Zaloguj się
 • berek-oberek

  Oceniono 59 razy 31

  Reinkarnacja Polski Resortowej. Jest szansa, że wreszcie opanują trudności obiektywne a produkcja dreblinek do kombajnów zaspokoi żywotne potrzeby klasy robotniczo-chłopskiej.

 • striepo

  Oceniono 38 razy 28

  Polska po Polsku, pozwalamy upaść ZNTK (pozdrawiamy związki zawodowe) by w ich miejscu powstały PESY i NEWAGI itp. następnie wymyślamy Fundusz z państwową KASĄ by je odkupić, następnie obsadzamy mężami, żonami, kuzynami i kuzynami wnuków by ostatecznie firmę zamknąć bo nie rokuje

 • adam1967r

  Oceniono 35 razy 23

  Buhahaha, zdecydowala. Panstwowy bank odcial jej kredytowanie i spowodowal, ze wlasciciele dostali wybor, bankructwo lub oddanie wlasnosci za grosze. W latach 90 nazywano to wymuszeniem, teraz to renacjonalizacja.

 • slabe

  Oceniono 35 razy 21

  No to teraz w zarządzie pojawią się Misiewicze itp. PESA... sorry to już koniec.

 • Pawel Gebski

  Oceniono 25 razy 19

  Zmienia nazwe na Polskie Chrzescijansko-Narodowe Pojazdy Szynowe im. Lecha Kaczynskiego. Nikt lepiej od rzadu nie zna sie na produkcji tramwajow i szynobusow. Tak trzymac!

 • medyan

  Oceniono 37 razy 19

  Kolejne źródełko dla nomenklatury partyjnej.

 • pivonka

  Oceniono 23 razy 17

  "Jak przypomina branżowy portal "Rynek Kolejowy", w państwowych rękach jest już H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych, a rozmowy w PFR sygnalizowała w listopadzie ub.r. także nowosądecka spółka Newag". OK., jeszcze tylko reaktywacja fabryki z Chrzanowa, czyli Fabloku i będzie komplet.

 • Zenek Mokotów

  Oceniono 32 razy 16

  Znajdzie się kilka stanowisk w zarządzie dla partyjnych spadochroniarzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX