Jak był łamany zakaz handlu w niedziele? Państwowa Inspekcja Pracy podała liczby. Znamy skalę i... oryginalne pomysły przedsiębiorców

Pierwsza niedziela bez zakupów była czasem wytężonej pracy dla inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy. Wygląda na to, że skala łamania przepisów była znacznie mniejsza od spodziewanej, choć fantazja przedsiębiorców bywa godna podziwu.
Panstwowa Inspekcja Pracy Panstwowa Inspekcja Pracy &Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta

Niewielka skala łamania przepisów

11 marca inspektorzy PIP sprawdzili około 7 tysięcy placówek handlowych pod kątem przestrzegania zakazu handlu, a w 2,5 tysiącach przeprowadzili czynności kontrolne. Wyniki kontroli mogą być postrzegane przez Państwową Inspekcję Pracy, jako optymistyczne - w większości sklepów przepisy ustawy były przestrzegane. Również zgłoszenia 'z ulicy' - a było ich 341 - dotyczące rzekomego łamania przepisów, potwierdziły się w zaledwie jednej czwartej przypadków.

Na miejscu wystawiono 3 mandaty (każdy po 1 tys. złotych) i zapowiedziano skierowanie dwóch spraw do sądu. Jednak rzeczywista liczba ukaranych przedsiębiorców będzie znana dopiero po zakończeniu wszystkich czynności kontrolnych. Szczególnie, że pomysłowość przedsiębiorców jest spora.

Gotówka. Gotówka. Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta

"Na wypożyczalnię", "na papierosy"

Zakaz handlu próbowano omijać na różne sposoby. W Zakopanem sklepy sportowe zamieniły się w niedzielę w wypożyczalnie, ale inspektorzy PIP nie dali się oszukać i ustalili, że prowadzono tam normalną sprzedaż.

Pomysłowym sposobem okazały się próby przekształcania sklepów (zwykłych i monopolowych) w placówki oficjalnie prowadzące głównie sprzedaż wyrobów tytoniowych. Jednak nie mogły być one skuteczne, w sytuacji gdy inspektorzy wręcz 'na oko' mogli stwierdzić, że tak nie jest. A taką próbę podjął np. właściciel niemal 300-metrowego sklepu w Warszawie, który inspektorów telefoniczne informował, że dominującym rodzajem jego działalności jest sprzedaż wyrobów tytoniowych.

Galeria Metropolia w Gdańsku. Obiekt handlowy, czy... dworzec kolejowy? Galeria Metropolia w Gdańsku. Obiekt handlowy, czy... dworzec kolejowy? Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta

"Na dworzec"

Szerokim echem odbił się pomysł Galerii Metropolia w Gdańsku, której dyrekcja sądzi, że powinna ona być traktowana, jak dworzec. Państwowa Inspekcja Pracy ma nieco inne zdanie, ale kontrola w centrum handlowym chcącym być dworcem wykazała, że w otwartych punktach w większości, zgodnie z prawem, pracowali ich właściciele i rodziny właścicieli. PIP nie kontrolowała przy tym punktów, których działalność jest przewidziana ustawą.

Galeria Alfa. Pierwsza niedziela bez handlu Galeria Alfa. Pierwsza niedziela bez handlu AGNIESZKA SADOWSKA

Niewłaściwe osoby za ladą

Właściciele sklepów, mimo jasnego określenia w dość mętnej ustawie, że za ladą mogą stać tylko oni sami lub członkowie ich rodzin, próbowali nadal korzystać z pracowników zatrudnianych na umowy-zlecenie. Inspektorzy wykrywali również nieco bardziej sprytne sposoby obejścia ustawy - w jednym przypadku stała pracownica pomagała właścicielowi sklepu podając mu. kody niezbędne do rejestrowania transakcji na kasie fiskalnej. Zdaniem PIP były to jednak czynności związane z handlem.

Ogólnie jednak Polacy w pierwszą niedzielę bez zakupów przestrzegali przepisów ustawy. Nie spełniły się też przewidywania o gigantycznych kolejkach na stacjach benzynowych czy w nielicznych otwartych sklepach. Według badań o kilkaset procent zwiększyła się frekwencja w parkach, w czym jednak pomogła przyjazna wiosenna aura. W najbliższą niedzielę ma jednak ścisnąć mróz.

Więcej o:
Komentarze (57)
Jak był łamany zakaz handlu w niedziele? Państwowa Inspekcja Pracy pokazała dane
Zaloguj się
 • naz_niepoprawna

  Oceniono 69 razy 51

  Katabasy liczyły na wzrost liczby baranów w świątyniach, a tu zonk.

 • hefajstos1

  Oceniono 41 razy 39

  Sklep ojca Tadeusza Rydzyka w Toruniu pracował pełną parą. Dewocjonalia stanowią znikomy procent sprzedawanego towaru. On jest nietykalny dla inspektorow z PiP. Pisiaki kłamią mówiąc o przestrzeganiu prawa przez wszystkie podmioty.

 • Oceniono 37 razy 29

  "Również zgłoszenia 'z ulicy' - a było ich 341 - dotyczące rzekomego łamania przepisów, potwierdziły się w zaledwie jednej czwartej przypadków."

  "Zgłoszenia z ulicy", z za ściany, bo sąsiadka mówiła...- czyli ORMO wróciło. Wrócił stary, dobry komunizm, będziemy się podglądać, podsłuchiwać i donosić na siebie.

 • Oceniono 26 razy 22

  A kontrolerzy PIP to nie ludzie - powinni być w niedzielę z rodziną !!!!

 • wnuczek_akowca

  Oceniono 30 razy 22

  Co by tu jeszcze sp...yć

 • glemp1

  Oceniono 27 razy 19

  PiSdowcy wysyłają w teren PIPy, by na siłę robić dobrze okupantowi.

 • spamboy

  Oceniono 24 razy 16

  Paranoja by tak walczyć z obywatelami. Tak jest to walka ponieważ na wszelka logikę jest to wbrew interesom obywateli. To się w głowie nie mieści. Mam nadzieję, że ktoś finalnie słono za to zapłaci głową, odsiadką albo bolesnym ostracyzmem.

 • 41janina

  Oceniono 21 razy 15

  Ta ustawa to raj dla sygnalistow - taki nasz polski sport narodowy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX