"Zamiast kija chcemy dać dwie marchewki". Ecologic wygrywa Startup Fest 2014 [WYWIAD]

StartupFest Agora 2014

StartupFest Agora 2014 (Fot. Krystian Szczesny)

- Nie jest tak, że przez rok siedzieliśmy w czterech ścianach i dłubaliśmy. Mamy doświadczenie i znamy oczekiwania firm. My po prostu wyszliśmy im naprzeciw - mówią Gazecie.pl Emil Żak i Robert Bastrzyk, zwycięzcy StartupFest Agora 2014 za projekt Ecologic. Laureaci podkreślają, że najwyższy czas nauczyć Polaków oszczędnego i bezpiecznego użytkowania auta. - Bo to się po prostu opłaca. Wszystkim - przekonują.
Projekt Ecologic wygrał tegoroczny StartupFest Agora. Konkurs, w którym nagradzane są najciekawsze przedsięwzięcia z branży internetowej. - Ecologic to rozwiązania dla bezpieczeństwa, ekologii i oszczędności - mówił Maciej Wicha, dyrektor ds. rozwoju biznesu Gazeta.pl. podczas wręczania nagrody głównej festiwalu - 50 tys. zł. Na czym polega zwycięski projekt?

Damian Szymański, Gazeta.pl: Na czym polega projekt Ecologic i jak może pomóc nam wszystkim zmniejszyć opłaty za samochód?

Emil Żak i Robert Bastrzyk: Na co dzień nikt nie podlicza, ile dokładnie kosztuje go użytkowanie samochodu. A okazuje się, że rocznie niejednokrotnie przewyższa ono wartość całego auta. Zmiana opon, paliwo, ubezpieczenia, naprawy itd. To wszystko kosztuje. A nasze urządzenie analizuje każde zachowanie kierowcy. Sygnalizuje nam, co zrobiliśmy źle i podpowiada, co możemy zrobić, żeby obniżyć koszty np. paliwa. Co więcej, mamy wgląd w te dane 24 h.

Totalna inwigilacja?

No właśnie nie. Chodzi o to, w jaki sposób kierowca prowadzi swój samochód. Ecologic to aplikacja mobilna, portal online i urządzenie, które podpina się do auta. Dzięki temu możemy mieć najróżniejsze dane np. na temat spalania...

I powie nam, gdzie popełniliśmy błąd podczas jazdy?

Tak. Ale nie tylko. Da nam także wgląd w nasz silnik. Jeżeli coś będzie się działo z naszym samochodem nie tak, dostaniemy bezpośrednio na ekran smartfona alarm o niepokojących zdarzeniach. Nic nas nie zaskoczy.

Dla kogo przeznaczony jest Ecologic?

Dla wszystkich, ale przede wszystkim myślimy tutaj o firmach, które zarządzają swoją flotą samochodów. Nasza aplikacja daje nieustanny wgląd w jakość jazdy naszych pracowników. Dlaczego jeden kierowca spala 7 l na 100 km, a drugi 8 l? Firmy poszukują przecież narzędzi do tego, żeby bardziej precyzyjnie móc ocenić pracownika, a wypadków jest mnóstwo. Każdy chciałby ich uniknąć.

Kiedy widzimy pracownika, który sobie nie radzi, to go nie karzemy, tylko rozmawiamy, pokazujemy błędy, porównujemy z innymi. Organizacji zależy przecież na jak najbardziej efektywnym systemie weryfikacji. Nasz projekt to umożliwia. Wprowadza m.in. ranking kierowców. Kto jeździł najmniej wypadkowo i najbardziej efektywnie. Chodzi o motywację, zaangażowanie i zdrową rywalizację. Trzeba trochę odwrócić kategorie myślenia. Zamiast kija dać komuś dwie marchewki.

Brzmi to bardzo ideowo.

Brakuje świeżego spojrzenia w tej branży. Rynek się scementował. To jest ta idea. Trzeba go rozkruszyć. Zdajemy sobie sprawę, że są o wiele bardziej zaawansowane produkty na rynku. My postawiliśmy jednak na funkcjonalność i prostotę. Wyrzuciliśmy 80 proc. tego, co oferuje się w podobnych aplikacjach na rynku. Zostawiliśmy 20 proc., ale z tych 20 proc. chcemy wyciągnąć 80 proc. funkcjonalności. Nie chodzi o zalew informacji. Chodzi o prostotę i przyjemność użytkowania, dając maksimum zadowolenia z funkcji.

Co powiedzielibyście młodym osobom myślącym o swoim własnym startupie?

Zabrzmi to banalnie, ale nie traćcie zapału. Na co dzień występuje mnóstwo barier, które trzeba pokonać. Nie ma tak, że jest "start", a zaraz później "win". Jest "start", a później "fail", "fail", "fail" i dopiero "win". Małe niepowodzenie to małe zwycięstwo.

Druga rzecz - nie wolno zamykać się ze swoim pomysłem i pracować nad nim przez rok bez jakichkolwiek konsultacji. Bardzo ważna jest ciągła weryfikacja, ciągły feedback z potencjalnymi klientami. Należy szukać i weryfikować. Może się okazać, że jest to bardzo trudne. Koncepcja może się zmieniać całkowicie, ale nie można się zamykać na świat. W końcu ciężka praca popłaca.

Pieniądze.gazeta.pl - polub nas na Facebooku >>>

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Komentarze (44)
"Zamiast kija chcemy dać dwie marchewki". Ecologic wygrywa Startup Fest 2014 [WYWIAD]
Zaloguj się
 • apas13

  Oceniono 108 razy 82

  - Kowalski, przejęliscie trasę Zielinskiego do Gdanska i wyszlo nam na komputerze, że jedziecie dwa razy wolniej od niego, a spalacie o 50 procet więcej paliwa. Jak to wytłumaczycie?!
  - Panie prezesie, ale on ostatnio robił tę trasę latem i autem osobowym, bo miał rozpoznac nowych klientow. Natomiast teraz, gdy zaczęliśmy dostawy to jest zima i ja jeżdżę vanem dostawczym...
  - Wymowki, Kowalski, wymówki! Chcecie powiedzieć, że nasz nowy program, który wygrał konkurs na najlepszy start-up sie myli!? Przeciez w instrukcji jest napisane, że program podpowiada najlepsze rozwiązania i mi sie wyświetliło na moim iPhonie, ze trzeba zwolnić kierowcę!!! Ja wiem, Kowalski, ze macie cięzarną żonę i chorą matkę, więc dam wam jeszcze jedną szansę: jutro jedziecie znowu z towarem do Gdańska i ma mi się wyświetlić, że spaliliście o połowę mniej, niz Zieliński. Jasne?!!! A o premii za ostatni miesiąc zapomnijcie bo co z tego, że zrobiliście plan sprzedaży z nawiązka, jak okradacie firmę z paliwa...

 • popijajac_piwo

  Oceniono 85 razy 61

  "Kiedy widzimy pracownika, który sobie nie radzi, to go nie karzemy, tylko rozmawiamy"

  Kiedy widzimy pracownika, który sobie nie radzi, to go nie karzemy, tylko wywalamy...

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 65 razy 51

  >>Laureaci podkreślają, że najwyższy czas nauczyć Polaków oszczędnego i bezpiecznego użytkowania auta<< - to jeszcze trzeba startapnąć aplikację, która nauczy Polaków, jak żyć o suchym chlebie i wodzie.

 • promemo

  Oceniono 41 razy 33

  " to go nie karamy"... hmm ja bym jednak ukarał tak piszącego "pseudoredaktora", bo daje publiczny pokaz ignorancji.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 30 razy 26

  Wczoraj wywiad z tym od Manty, dzisiaj to. Ekonomiczny Pudelek zastartapował na dobre.

 • szpr

  Oceniono 27 razy 23

  Sam sprzęt znany jest od dawna, a ogranie go przez start-up jest zupełnie niewłaściwe. Zamiast uczyć, pomagać, być czymś użytecznym daje bat do ręki pracodawcom i ubezpieczycielom przy wątpliwych korzyściach dla użytkownika.

 • spoko-spoko

  Oceniono 24 razy 20

  Juz to widze jak kierownik sie przypieprza ze spalilem pol litra benzyny wiecej niz srednia w firmie. Nastepny stress dla pracownikow. Proponowalby jeszcze aplikacje na smartfona ktora monitoruje ilosci dwutlenku wegla wydychanego przez pracownikow biurowych bo to jest proporcjonalne do wysilku wkladanego w prace. A swoja droga za ten wydzielony CO2 powinno sie im odliczas od pensji bo przeciez firma musi byc ekologiczna i na pewno ma limity.

 • jack_flash

  Oceniono 22 razy 18

  Hm, takie i podobne systemy istnieja od 2003 roku.

 • izopropanol

  Oceniono 22 razy 14

  "Zmiana opon, paliwo, ubezpieczenia, naprawy itd. To wszystko kosztuje. A nasze urządzenie analizuje każde zachowanie kierowcy. Sygnalizuje nam, co zrobiliśmy źle i podpowiada, co możemy zrobić, żeby obniżyć koszty np. paliwa. Co więcej, mamy wgląd w te dane 24 h."

  Do tego pewnie bardzo ladnie i gustownie wyswietli odpowiednie reklamy w odpowiednim momencie. I kierowcy potracimy z wyplaty bo na oprogramowanie do jego pilnowania ponieslismy koszty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje