Piwo z Żabki to plagiat? Kolejny browar oskarża sieć o nieuczciwą konkurencję

Butelki AleBrowar i Alter Beer mają podobny wygląd

Butelki AleBrowar i Alter Beer mają podobny wygląd (Fot. AleBrowar)

Rzemieślniczy browar ma pretensje do Żabki o sprzedaż piwa zbyt podobnego wizualnie do jego produktu. Nie wyklucza pozwu do sądu. Żabka już raz procesowała się z innym browarem o podobieństwo etykiet. Czy tym razem skończy się podobnie?
Według AleBrowar - producenta niszowego piwa Rowing Jack, etykiety oferowanego przez Żabkę Alter Beer Polski Chmiel do złudzenia przypominają te, którymi oklejany jest jego produkt obecny na rynku od ponad dwóch lat. Ta sama kolorystyka, podobna czcionka, naszkicowana na etykiecie postać i zbliżona nazwa.

Z kuchni na krajowy rynek

AleBrowar tworzy trzech pasjonatów złocistego napoju. - Byliśmy piwowarami domowymi, prowadziliśmy blogi o piwie. W pewnym momencie postanowiliśmy wkroczyć na rynek - opowiada Bartosz Napieraj z AleBrowar. W ten sposób z kuchennych warzelni przenieśli się do browaru przemysłowego.

Ich piwo, mimo że dość drogie, jak sami przyznają znajduje wielu odbiorów i doceniane jest przez smakoszy. Z narastającym zdenerwowaniem obserwują więc pojawiające się na półkach znanej sieci piwo w butelkach, jak twierdzą, łudząco podobnych do ich flagowego Rowing Jack. Tym bardziej że ich opinia o jakości trunku z Żabki zdecydowanie nie jest pochlebna.

Skończy się w sądzie?

Napieraj mówi, że AleBrowar już skonsultował się ze swoimi prawnikami. W oficjalnym oświadczeniu informuje, że firma zdecydowała się na wystosowanie do Żabki pisma o zaniechanie nieuczciwej konkurencji. Nie wyklucza również wystąpienia na drogę sądową.

Problemu w zaistniałej sytuacji nie widzi jednak Żabka. - Wykorzystanie motywów graficznych jest stosowane przez wiele marek, w Polsce i na świecie - mówi Jacek Spychała, dyrektor ds. PR spółki. - Etykiety i nazwy piw Alter Beer to autorskie propozycje zatrudnionej do tego celu agencji reklamowej. Nie jest nam wiadome aby projektując etykiety piwa Alter Beer agencja wzorowała się na jakiejkolwiek etykiecie funkcjonującego produktu - dodaje.

Alter Beer produkowany jest przez spółkę Sulimar z Piotrkowa Trybunalskiego, zajmującą się między innymi tzw. produkcją kontraktową, czyli wytwarzaniem piwa na zlecenie i pod konkretne wymagania klienta.

Żabka już procesowała się o piwo

To nie pierwszy raz kiedy Żabka wprowadza do swej oferty piwo wizualnie podobne do produktu konkurencji. W 2012 r. firmę pozwał do sądu Browar Czarnków. Chodziło wówczas o produkowane na zlecenie Żabki piwo Wyborne z etykietami podobnymi do stosowanych na Noteckim, produkowanym od lat w Czarnkowie.

W 2013 r. Sąd Apelacyjny w Poznaniu zmienił wyrok sądu okręgowego i oddalił wniosek o zaniechanie sprzedaży Wybornego. Ostatecznie sprawa zakończyła się ugodą między firmami, a Żabka wycofała z półek sporne piwo. W sprawie sprzed roku sąd uznał, że szczegóły, którymi różnią się etykiety obu piw są na tyle istotne, że nie powinny nikogo wprowadzić w błąd. Czy teraz będzie podobnie?

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Pieniądze.gazeta.pl - polub nas na Facebooku >>>

Zdjęcie Krosno Szklanki do piwa PARTY Zdjęcie La Rochere SZKLANKI DO PIWA La Rochere - 6 SZTUK - Versailles Zdjęcie Vialli Design Amo 5901638721228
Krosno Szklanki do piwa PARTY La Rochere SZKLANKI DO PIWA... Vialli Design Amo 590163872...
Sprawdź ceny » Sprawdź ceny » Sprawdź ceny »
źródło: Okazje.info


Komentarze (103)
Piwo z Żabki to plagiat? Kolejny browar oskarża sieć o nieuczciwą konkurencję
Zaloguj się
 • Max Walczak

  Oceniono 334 razy 280

  Własnie piję to piwo i szczerze mówiąc to dałem się własnie nabrać! Myślałem żę kupuję produkt AleBrowaru, a tu jakie rozczarowanie! Trafiłem tu własnie dlatego że wpisałem nazwę tego piwa w wyszukiwarkę bo w smaku coś mi nie pasowało - jest płaski i jakby sztucznie aromatyzowany i proszę - jaka przykra niespodzianka! Mogą mnie wziąć do sądu na świadka że etykieta w błąd wprowadza, za to smaku się nie oszuka!

 • Andrzej Springer

  Oceniono 110 razy 102

  Nie jest prawdą, że "Żabka wygrała proces", a to z dwóch przczyn:
  1) po pierwsze, oddalenie wniosku o zabezpieczenie przez Sąd Apelacyjny w Poznaniu nie oznacza "wygrania procesu"
  - i już tylko z tego wzgledu tytuł artykułu jest nieprawdziwy, a co najmniej nieścisły/wprowadzający w błąd;
  2) po drugie, w innym toczącym się równolegle postępowaniu Sąd Apelacyjny w Katowicach utrzymał w mocy udzielone na rzecz Browaru Gontyniec zabezpieczenie (zmieniając jedynie nieco treść postanowienia Sądu Okręgowego o zabezpieczeniu) - postanowienie z 26.03.2013r., sygn. akt V ACz 176/13
  - co z kolei oznacza, że autor artykułu nie przeprowadził dokładnego researchu, opierając się zapewne wyłacznie na celowo niepełnych wyjaśnieniach udzielonych przez Żabkę.
  Andrzej Springer
  radca prawny
  Kancelaria BWHS

 • tojasam

  Oceniono 77 razy 67

  Jacek Spychała, dyrektor ds. PR spółki:

  "Wykorzystanie motywów graficznych jest stosowane przez wiele marek, w Polsce i na świecie."

  "Wiele" misiu-pysiu? To pokaż mi markę bez motywu graficznego. Przypominam, logotyp też jest formą graficzną. Tylko pytanie do pana dyrektora: co to w tym przypadku ma do rzeczy?

  "Nie jest nam wiadome aby projektując etykiety piwa Alter Beer agencja wzorowała się na jakiejkolwiek etykiecie funkcjonującego produktu."

  Oj, Pinokio. Nosek rośnie...

  Reasumując, idealny dyrektor ds. PR - nie dość, że kompetentny, to jeszcze prawdomówny.

 • marcin1978p

  Oceniono 46 razy 38

  Życzę Żabce aby przegrała i słono za to zapłaciła! Nie cierpie cwanaictwa i oszustwa.

 • semiromek

  Oceniono 29 razy 29

  A gdyby tak założyć sklep "Żabcia", albo "Ropuszka"? Co by na to pan Spychała powiedział?

 • partia_niewidzialnych

  Oceniono 39 razy 29

  Sprawa jest prosta jak cep, a sędzia, który nie przyznałby racji AleBrowarowi, nie miałby honoru. Ale (nomen omen) to się może zdarzyć, sędziowie są tylko ludźmi.

 • tu-teodor

  Oceniono 18 razy 18

  Rowing Jack doskonały jest!!! kolejny czeka już w lodówce :-)
  plagiatu z Żabki nie piłem wiec się nie wypowiem

 • pawel2571

  Oceniono 13 razy 9

  Oj, widzę inwazję lewych kont fejsbukowych. Ujowa ta wasza agencja, ma ludzi za idiotów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje