Tak wygląda najdroższy obraz świata. Sprzedano go za 300 mln dol.

To absolutny rekord świata. Obraz francuskiego postimpresjonisty Paula Gauguina ?Nafea Faa Ipoipo? wczoraj został sprzedany przez szwajcarskich właścicieli za 300 mln dolarów. Przypuszcza się, że anonimowym kupcem może być jedno z katarskich muzeów.
Przedstawiający dwie młode Tahitanki obraz "Nafea Faa Ipoipo" (w języku tahitańskim "Kiedy mnie poślubisz?") powstał w 1892 roku i należał do szwajcarskiej rodziny Staechlinów, a konkretnie do powołanego przez nią Staechlin Family Trust.BBC cytuje anonimowe źródła w branży handlu dziełami sztuki, które podały, że obraz nabyło jedno z katarskich muzeów za rekordową kwotę 300 mln dolarów.

Transakcje owiane tajemnicą

W wywiadzie dla sobotniego wydania dziennika "Basler Zeitung" reprezentant rodzinnego trustu Ruedi Staechlin potwierdził sprzedaż "Nafea Faa Ipoipo", zaznaczając jednocześnie, iż "uzgodniono milczenie co do ceny sprzedaży i osoby nabywcy". Przyznał tylko, że w przypadku tej transakcji "nie chodzi bynajmniej o dwucyfrową kwotę milionów".

Jak się uważa, najdroższym sprzedanym wcześniej dziełem sztuki była jedna z wersji obrazu Paula Cezanne'a "Grający w karty". Również katarscy nabywcy mieli za nią w 2011 roku zapłacić co najmniej 259 mln dolarów.Więcej o:
Komentarze (14)
Tak wygląda najdroższy obraz świata. Sprzedano go za 300 mln dol.
Zaloguj się
 • eldemon

  Oceniono 42 razy 42

  To już teraz głupi jestem, czy prawdziwy jest mój Gauguin, czy ten ich?!

 • dziadwawelski

  Oceniono 16 razy 16

  Pewnie go umieszczą w Muzeum Malarstwa Katarskiego ;-) Spacer po takim muzeum przy dźwiękach katarskich oper to niesamowite doznanie ;-)

 • kikiolsen

  Oceniono 20 razy 14

  Przykre, że nacja. która ma sztukę w pogardzie, wkład do dziedzictwa kulturowego zerowy, tolerancję i poszanowanie odrębności żadne - wykupuje dzieła sztuki Europejczyków.

 • dinowar

  Oceniono 21 razy 13

  To przykre, gdy dzisiaj jedni i ci sami kupują i wartościową sztukę i imprezy sportowe. Ale ropa się kończy, może za 50 lat będzie już normalniej na świecie.
  W Szwajcarii ten obraz można było zobaczyć, ale kto będzie leciał, tam gdzie można się nabawić ...

 • osmanthus

  Oceniono 7 razy 5

  W jakim to jezyku "obraz wykupili" ?
  To obraz Gauguin'a byl w niewoli?

 • burn74

  Oceniono 15 razy 3

  za kasę z ropy wydają tyle szmalu zamiast nakarmić głodne dzieci i dać ludziom pracę tam,gdzie to naprawdę potrzebne - mam nadzieję,że kiedyś będą płacić miliony za butelkę wody...

 • udaaar

  Oceniono 19 razy 3

  na plastyce widziałem ładniejsze, 300 mln wtf, nie lepiej wynająć artyste do zrobienia kopii 1:1 za max 3 tyś a resztę przeznaczyć w naukę albo jakiś biznes.
  §wiat zmierza w kierunku podobnym do filmu IN TIME

 • his_dudeness

  Oceniono 4 razy 2

  Mogli wybrać gorzej.
  Mogli kupić coś namalowanego przez Marka Rothkę.

 • y.woodoo

  Oceniono 29 razy -3

  Kobiety sa zlekka rozneglizowane co jest grzechem w/g koranu. Stawiam u bookmachera ze obraz zostanie spalony. Burza pomniki Buddy, mury zabytkowych miast a takie bezecenstwo mieliby oszczedzic.
  Ciekawe jaki tantiem rodzinka S odpali potomkom malarza G.?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX