PIT 2014. Dziś mija termin złożenia deklaracji. Co grozi za spóźnienie?

pbor, PAP
30.04.2015 10:46
A A A
Rozlicz PIT

Rozlicz PIT ((Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta)

PIT 2014. To już ostatni dzień na złożenie deklaracji podatkowej za ubiegły rok i ewentualną zapłatę podatku. W przypadku deklaracji PIT przesyłanych pocztą decyduje data stempla pocztowego.
Pobierz darmowy program do rozliczenia podatku PIT >>>

Ministerstwo Finansów namawia do rozliczenia PIT 2014 przez internet za pomocą systemu e-Deklaracje. To najprostszy i najszybszy sposób rozliczenia się z fiskusem. Ministerstwo liczy, że w tym roku podatnicy prześlą w ten sposób 7 mln elektronicznych PIT-ów. Do dziś wpłynęło dokładnie 6 857 941 e-PITów. 64 proc. z nich to rozliczenia indywidualne, a 36 proc. to wspólne zeznania małżonków.

Najwięcej e-PITów złożyli podatnicy z województw: mazowieckiego (13,8 proc. wszystkich złożonych), śląskiego (12,6 proc.), wielkopolskiego (9,6 proc.), małopolskiego (9,4 proc.) i dolnośląskiego (7,5 proc.).- Od połowy marca podatnicy rozliczający PIT-37 mogą korzystać z możliwości wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego, które zostało udostępnione w Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów - przypomniała PAP Wiesława Dróżdż, rzeczniczka prasowa MF. - Oczywiście można się też rozliczyć w tradycyjny sposób, wypełniając papierową deklarację podatkową. Można ją przekazać osobiście do urzędu skarbowego, wysłać pocztą lub przesłać za pomocą tzw. PIT-omatu - wyjaśniła.

PIT 2014: dziś mija termin złożenia. Jakie kary za spóźnienie?

Rzecznik poinformowała, że jeśli ktoś na poczcie nada PIT 30 kwietnia, a trafi on do urzędu skarbowego w maju, to będzie to absolutnie zgodne z prawem. - Liczy się bowiem data stempla pocztowego - przypomniała. Dodała, że podatnik, który nie wyśle deklaracji w terminie, powinien zrobić to jak najszybciej i wyjaśnić przyczyny spóźnienia. - Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Wolą urzędów skarbowych nie jest nakładanie kar na podatników, którzy np. z przyczyn losowych spóźnili się z deklaracją - zapewniła, dodając jednak, że karane będą osoby, które notorycznie uchylają się od obowiązków podatnika.

Niezłożenie zeznania w terminie może więc wiązać się z otrzymaniem mandatu, którego wysokość określa Kodeks karny skarbowy. Mieści się ona w przedziale od 1/10 do dwukrotności minimalnego wynagrodzenia, czyli obecnie od 175 do 3,5 tys. zł. To jednak nie wszystkie konsekwencje. Osoby chcące rozliczyć się preferencyjnie wspólnie z małżonkiem tracą taką możliwość w momencie spóźnienia ze złożeniem deklaracji. Spóźnialski rodzic samotnie wychowujący dziecko również traci prawo do wspólnego rozliczenia z nim swoich dochodów.

Czekasz na zwrot podatku? Uważaj, oszuści podają się za ministerstwo i wyłudzają dane. Zobacz fałszywy formularz >>>

PIT 2014: ulgi podatkowe

Podatnicy mogą skorzystać z szeregu ulg podatkowych. Od lat najpopularniejsza jest tzw. ulga rodzinna. W przypadku jednego lub dwójki dzieci od podatku można odliczyć 1112,04 zł (92,67 zł za każdy miesiąc), na trzecie dziecko 2000,04 zł (166,67 zł), a na czwarte i każde kolejne dziecko 2700 zł (225 zł miesięcznie). Ograniczenia dotyczą podatników z jednym dzieckiem. Mogą oni skorzystać z odliczenia pod warunkiem, że ich roczne dochody łącznie z dochodami małżonka nie przekroczyły kwoty 112 tys. zł. Podobny limit dotyczy podatników samotnie wychowujących dzieci. Natomiast osoba z jednym dzieckiem, niepozostająca w związku małżeńskim (przez cały rok podatkowy lub jego część) oraz niebędąca osobą samotnie wychowującą dziecko może skorzystać z odliczenia, jeżeli jej roczne dochody nie przekroczyły 56 tys. zł.

Podatnicy, którzy płacą za niski podatek, by odliczyć pełną ulgę, otrzymają zwrot kwoty stanowiącej różnicę między przysługującym pełnym odliczeniem a kwotą odliczoną w zeznaniu podatkowym. Zwrot ten nie może przekroczyć łącznej kwoty zapłaconych przez podatnika składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Osoby pozostające w związku małżeńskim oraz osoby samotnie wychowujące dzieci mogą skorzystać z preferencyjnej formy opodatkowania - wspólnego rozliczenia (z małżonkiem lub dziećmi). Polega ono na określeniu podatku w podwójnej wysokości, ale liczonego od połowy ich łącznych dochodów. W przypadku osoby samotnie wychowującej dziecko ostateczny podatek to podwójna kwota podatku obliczonego od połowy dochodów podatnika.

Ponadto ustawa o PIT pozwala na skorzystanie - pod pewnymi warunkami - z kilku odliczeń od dochodu. Chodzi m.in. o wpłaty na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), ulgę rehabilitacyjną, internetową, dla honorowych krwiodawców, darowizny przekazywane na cele pożytku publicznego, cele kultu religijnego czy na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą.

PIT 2014 przez internet

Jak wynika z badań KPMG, aż 7,6 mln Polaków deklaruje, że w tym roku złoży roczne zeznanie podatkowe przez internet. Rok wcześniej było to 5,2 mln osób. I choć tylko 17 proc. badanych uważa, że wypełnienie formularza PIT jest trudne lub bardzo trudne, to aż 49 proc. zleca to zadanie w całości komuś innemu. Najczęściej za podatnika wypełnia zeznanie księgowa - 37 proc., ktoś z rodziny - 34 proc. lub znajomy - 29 proc. Z kolei 40 proc. Polaków rozlicza się z fiskusem zupełnie samodzielnie, a 11 proc. - z częściową pomocą.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zobacz także
Komentarze (1)
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najważniejsze informacje