Podano listę 185 znanych toksycznych kosmetyków. Większość z nas używa ich na co dzień

Aż 185, dostępnych także w Polsce, kosmetyków może zawierać toksyczne, potencjalnie szkodliwe dla zdrowia substancje. Na czarnej liście jednej z organizacji konsumenckich znalazły się produkty Adidas, Axe, Colgate, Garnier, Head&Shoulders czy L'Oréal.

Jak informuje Reuters, francuska organizacja konsumencka UFC Que Choisir opublikowała listę 185 kosmetyków, które - jej zdaniem - mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Chodzi m.in. o kremy, szampony, dezodoranty, płyny po goleniu, pasty do zębów i perfumy.

Czytaj też: Johnson & Johnson zapłaci za zgon związany ze stosowaniem talku

UFC Que Choisir zaznacza, że zawarte w nich substancje można stosować legalnie, tak więc producenci kosmetyków nie łamią prawa. Jednak zdaniem organizacji ich użytkownik musi liczyć się z możliwością wystąpienia niepożądanych efektów takich jak na przykład alergie, podrażnienia czy zaburzenia endokrynologiczne.

- W świetle braku odpowiednich przepisów europejskich, chcemy wywierać presję na producentów, poprzez kształtowanie zachowań zakupowych konsumentów - wyjaśnia Olivier Andrault, który prowadził badania dla UFC-Que Choisir.

Na liście kosmetyki znane z półek w polskich sklepach

 

Na czarnej liście UFC-Que Choisir znalazły się m.in. antyperspiranty Adidas i Axe, pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej Carrefour, pasty do zębów Colgate, kremy i antyperspiranty Dove, pasty do zębów Elmex, kremy Garnier, szampony Head&Shoulders, kremy i żele L'Oréal, kremy Nivea, płyny do płukania Oral-B, dezodoranty Playboy czy pasty do zębów Signal.

Dla przykładu, w badaniu wskazano osiem rodzajów nawilżanych chusteczek dla niemowląt i dzieci wytwarzanych przez m.in. L'Oreal, Beiersdorf Nivea czy Procter & Gamble. Zawierają fenoksyetanol, składnik konserwujący, który może być toksyczny i szkodliwy dla zdrowia.

Ponad 100 produktów na liście ma substancje zmieniające gospodarkę hormonalną organizmu. Ponad 50 z nich ma chemiczny filtr Ethylhexyl Methoxycinnamate, który jest dodawany do kremów z filtrem UV, przenika przez skórę i zachowuje się jak hormony.

- Pomimo wielokrotnych ostrzeżeń toksykologów i dermatologów producenci wciąż nie zmienili swoich praktyk - zauważa UFC-Que Choisir.

Producenci kosmetyków uspokajają

 

W odpowiedzi na badania, Francuskie Stowarzyszenie Producentów Kosmetyków (FEBEA) podkreśliło, że sprzedawane we Francji kosmetyki są bezpieczne, gdyż wytwarzane są zgodnie z przepisami europejskimi, które uważa się za najbardziej restrykcyjne na świecie.

L'Oreal z kolei podał w oświadczeniu, że wszystkie produkty i składniki są rygorystycznie oceniane, zanim zostaną wprowadzone na rynek.

Lista, którą opublikowała UFC-Que Choisir jest TUTAJ

Więcej o:
Komentarze (250)
Podano listę 185 znanych toksycznych kosmetyków. Większość z nas używa ich na co dzień
Zaloguj się
 • icekub1

  Oceniono 21 razy 21

  Zapomnieliście o linku:
  www.linternaute.com/actualite/societe/1281954-cosmetiques-dangereux-185-produits-pointes-la-liste-complete-de-l-ufc-que-choisir/

 • derp970

  Oceniono 13 razy 13

  W pseudoartykule zabrakło listy. Proszę bardzo

  www.linternaute.com/actualite/societe/1281954-cosmetiques-dangereux-185-produits-pointes-la-liste-complete-de-l-ufc-que-choisir/

 • aadrianaa8

  Oceniono 12 razy 8

  Dlatego warto przestawić się na kosmetyki proste z takich miejsc jak Biochemia Urody, czy Zrób sobie krem, choć może ich opakowania nie są tak piękne jak te ze sklepu. Jak już musimy sięgnąć po kosmetyki drogeryjne to warto poznać ich skład. Tak, wiem, że trudno spamiętać te nazwy, więc można sobie pomóc blogiem SrokaO, Kosmopedią

 • bzzbzzbzz

  Oceniono 12 razy 6

  Można sprzedawać domowe jedzenie, można sprzedawać domowe alkohole, ... Oczywiście tzw regionalne, bla bla bla....
  Nie ma prawnej możliwości sprzedaży domowych kosmetyków pod żadną postacią. Nawet jak by się składały tylko z oliwy z oliwek (spożywczej) i np łoju wołowego (spożywczego).... Kara chyba 50 000 euro. Lobby kosmetyczne działające w brukselii, na wiejskiej a teraz na żoliborzu daje takie granty że to się nigdy nie zmieni. Po farmacji i tytoniu to największa grupa nacisku(w śród tzw producentów art pierwszej potrzeby)

 • gdy_gdy

  Oceniono 8 razy 4

  O matko...dziennikarstwo..eko-znudzone-oszołomy w natarciu:
  TYTUŁ: Podano listę 185 znanych toksycznych kosmetyków
  Czytamy: "może zawierać" , "jej zdaniem - mogą być niebezpieczne", "substancje można stosować legalnie,"

  To może ja podam listę 1000 środków spożywczych zawierających toksyczne substancje, zaczynamy: żołądkowa gorzka, wyborowa, żywiec,...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX