Katarski szejk zatrudni zwolnionych dyrektorów stadnin. "Nie rozumiem, dlaczego usuwacie wszystkich najlepszych ekspertów"

Szejk Hamad Al Thani Al Rayyan z Kataru chce zatrudnić zwolnionych prezesów stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie. Zapowiada też, że przyszłym roku pobije polskie hodowle.

Marek Trela i Jerzy Białobok byli prezesami stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie. W lutym br. decyzją Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) stracili swoje stanowiska. Zmiana wywołała wielkie poruszenie w środowisku hodowców koni na całym świecie.

Czytaj też: Kto ma złoto wygrał życie? 62 proc. wzrost! Nadchodzi nowa gorączka?

Przedstawiciele hodowców i miłośnicy koni w kraju podkreślają, że działania ANR mogą przynieść szkodę polskiej hodowli koni arabskich. Napisali list otwarty do ministra rolnictwa i prezesa Agencji, a w Warszawie odbyła się pikieta w sprawie powrotu odwołanych dyrektorów - ale nie przyniosło to skutku.

Katarski szejk zatrudni prezesów i pobije polskie stajnie

Jak podaje TVN24, zaskoczony zwolnieniem Treli i Białoboka jest m.in. szejk Hamad Al Thani Al Rayyan, właściciel stajni Al Shaquab w Katarze.

- Nie rozumiem, dlaczego usuwacie wszystkich najlepszych ekspertów, dzięki którym wszyscy przyjeżdżaliśmy do Polski. Przez lata marzyłem, żeby moja stadnina była jak Janów i Michałów. Teraz ich zatrudnię, a w przyszłym roku pobiję nawet polskie hodowle - mówi szejk.

Hodowcy koni podkreślają, że zwolnionych prezesów Janowa i Michałowa zna każdy, kto działa w biznesie koni arabskich. Są znani jako hodowcy, ale i sędziowie.

- Zdobyli nasz szacunek dzięki świetnym planom treningowym i rzetelnej ocenie na zawodach. Myślę, że teraz zatrudni ich każdy, ale wszyscy wiemy, że będzie to strata dla Polski. A oni najbardziej kochają właśnie polskie konie - mówi TVN24 Marion Wichmann, hodowca stajni Al Aryam w Abu Dhabi.

Powodem zwolnień była niewłaściwa opieka

Jak zwolnienia prezesów, które wywołały taki szum tłumaczy Agencja Nieruchomości Rolnych? W uzasadnieniu podała, że w stadninach dochodziło do łamania polskich przepisów hodowlanych oraz zaniedbań w opiece weterynaryjnej, czego efektem była utrata zaufana.

Zdaniem Agencji niewłaściwa opieka nad zwierzętami miała skutkować chorobą, leczeniem i w konsekwencji eutanazją wartej 3 miliony euro klaczy Pianissima.

Jerzy Białobok stadniną w Michałowie zarządzał od 1997 roku, pracował w niej niemal 40 lat. Był ojcem sukcesów hodowli, która mogła pochwalić się m.in. blisko 400 końmi czystej krwi arabskiej, setkami tytułów, nagród i sukcesów. W 2010 roku na Światowym Salonie Konia Arabskiego Czystej Krwi uhonorowano go tytułem najlepszego hodowcy na świecie.

Marek Trela był prezesem stadniny w Janowie Podlaskim od 2000 r., pracował w niej od 1978 r. Odnosząc się do zarzutów ANR tłumaczy, że Pianissimy nie dało się uratować, gdyż z powodu pęknięcia jelita musiała zostać uśpiona.

Więcej o:
Komentarze (173)
Katarski szejk zatrudni zwolnionych dyrektorów stadnin. "Nie rozumiem, dlaczego usuwacie wszystkich najlepszych ekspertów"
Zaloguj się
 • zabobonny.bokononista

  Oceniono 29 razy 27

  Zastanawiałem się, obserwując ostatnie nominacje prezesów, czy nie jest to kolejne posunięcie w ramach wojny hybrydowej Kataru.

 • mikroolbrzym

  Oceniono 23 razy 19

  To taka polska tradycja panie Szejk. Zawsze wcześniej czy później rządzi Polską swołocz, która wycina całą resztę. Mamy tak od 500 lat. Winston Churchil zauważył to juz prawie 100 lat temu - i od tego czasu Polacy są w... głębokim poważaniu GB i innych państw zachodnich. I kolejny raz dowodzimy, że to się nie zmienia. A już niebawem zostaniemy sami, skłóceni ze wszystkimi i będzie grunt pod 4 rozbiór...

 • ttako

  Oceniono 14 razy 12

  Ot- podsumowanie tego, co nas czeka dzięki rządom PiSu i Jarosława Śpiącego.

 • gosc6789

  Oceniono 11 razy 11

  Proszę Pisowców, zwolniliście z pracy 3 hodowców z absolutnie najwyższej światowej ligi. Polska hodowla koni Czystej Krwi Arabskiej to jest jak Ferrari i Lamborghini w świecie samochodów. Śmiem twierdzić, że łatwiej im zmiennikom będzie się nauczyć konstruować dobre samochody niż nauczyć się hodować araby tej klasy które są w Polsce od wielu lat. Na to potrzeba codziennego przebywania na co dzień ze źrebakami. matkami, ogierami przez kilkadziesiąt lat. I mieć jeszcze do tego taką szczyptę geniuszu hodowlanego. Szejk się myli jeśli myśli, że po roku prześcignie polską hodowlę. Musiałby w takim razie kupić od razu stadniny w Janowie i Michałowie i zapewne jeszcze pół Białki. To są lata doświadczeń aby uzyskać takie wyniki jakie były do tej pory. Ale jak widać wolicie TKM, niż podtrzymać to co jest doskonałe od tylu lat!!! Nawet za głębokiego PRL-u takich zmian nie robili. Przynajmniej wiedzieli, że się na czymś nie znają.

 • abtmarketing

  Oceniono 16 razy 10

  Sukces PiSu - mniej Arabow bedzie do Polski przyjezdzac. Po co nam oni i ich pieniadze? Polska tylko dla Polakow.

 • marty25

  Oceniono 12 razy 10

  Teraz wiadomo dlaczego I RP dała się rozebrać przez sąsiadów. Tak jak wtedy, tak i dziś. Skondensowany gen głupoty. Powinniśmy się codziennie modlić o jak największą ilość uchodźców w Polsce.

 • Oceniono 9 razy 9

  Janów był jak Polski nie było, przetrwał zabory, dwie wojny, komunę i absolutnie wszelkie władze od Piłsudskiego po Jaruzelskiego ale ignorantów i zwykłych głupców z PiSu już może nie przetrwać.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX