Ten film miał udowodnić, że wagi w supermarketach oszukują. A jak jest naprawdę?

Czy wagi przemysłowe w sklepach wielkopowierzchniowych prezentują zawyżone wartości? Być może niektóre tak, ale na pewno nie ta zaprezentowana na filmie, który w ostatnich dniach bije rekordy popularności na Facebooku.

Jeden z popularnych supermarketów. Miasto bliżej nieznane. Mężczyzna kładzie na wadze samoobsługowej owoc. Odczyt? 0,554 kg. Chwile później powtarza swój eksperyment. Tym razem jednak wcześniej ściąga z wagi charakterystyczną zieloną tackę. Odczyt? 0,350 kg. Wniosek mężczyzny? Sklep/producent wagi oszukują klientów i zawyżają wagę produktów umieszczanych na wadze. A jak jest naprawdę?

Posted by Dorota Dzionk on 28 luty 2016


Aby rozwiązać tę zagadkę wystarczy przyjrzeć się symbolowi |____|, który przez chwilę prezentuje ekran wagi tuż po zdjęciu z niej zielonej tacki (poniższy screen).

Co oznacza tajemniczy symbol?Facebook.com/Dorota Dzionk

Co oznacza ten symbol? Zajrzyjmy na chwilę do instrukcji obsługi wagi przemysłowej METTLER TOLEDO, na której "eksperymentuje" mężczyzna. Okazuje się, że zaprezentowany na ekranie symbol |____| oznacza, że waga jest niedociążona i może prezentować niewłaściwy odczyt.

Mettler Toledo - instrukcjaMettler Toledo

W instrukcji, obok symbolu |____| znajduje się również krótki dopisek producenta. "Sprawdź czy płytka wagi jest umieszczona w prawidłowy sposób".

Zielona płytka, którą zdjął mężczyzna, została wytarowana razem z wagą. To oczywiste, że jej usunięcie będzie skutkować nieprawidłowym -  zaniżonym - odczytem. Mówiąc krótko, to nie producent wagi czy też sklep, ale autor filmu dopuścił się w tym wypadku manipulacji.

7 dowodów na to, że komputery i smartfony nas oszukują

Pasek postępu to często oszustwoFotomontaż Robert Kędzierski / Fot. http://graphicburger.com/

Więcej o:
Komentarze (63)
Ten film miał udowodnić, że wagi w supermarketach oszukują. A jak jest naprawdę?
Zaloguj się
 • thebigzumzum

  Oceniono 19 razy 19

  A o tarowaniu wagi slyszal?

 • bmiara

  Oceniono 18 razy 18

  Horror.

  "Zielona płytka, którą zdjął z wagi mężczyzna, jest integralnym elementem wagi. ". Nie jest.

  Tym niemniej, ta waga jest wytarowana razem z tą płytką i jej zdjęcie spowoduje zafałszowanie wyniku pomiaru. Można na wagę jeszcze położyć np. kartonowe pudełko, starować i ważyć (prawidłowo) rzeczy w nim umieszczone. Przecież każde dziecko w podstawówce uczy się jak działa waga (przyrząd), czym jest waga (miara) netto, brutto czy tara.

 • titta

  Oceniono 13 razy 13

  Powinien polizyc na wadze mala marchewke. Pewnie odkryl by antygrawitacje.

 • maccard.3

  Oceniono 12 razy 10

  Sklepowy Janusz chyba nigdy nie słyszał co to jest tara.

 • kwantowypajonk

  Oceniono 11 razy 9

  Oszukiwanie w sklepach wielkopowierzchniowych to zdecydowanie mit, na pewno nigdy to nie są oszustwa z premedytacją a jedynie błędy które się zdarzają wszędzie. Autor filmiku pomijając że nie rozumie tarowania to nie rozumie też jak działa duży sklep. Oszukiwanie przez sklep wielkopowierzchniowy w taki sposób nie generowałoby zysku tylko straty.. dziwne ? ale tak jest
  Przykład:
  Dostawa to 1kg pomidorów, ktoś kupuje ten 1kg ale płaci za 2kg system wykazuje że na stanie jest (-1) kg pomidorów, co to oznacza że ktoś zjadł, ukradł idzie to w starte albo idzie korekta do producenta i tzreba mu dopłacić za 1kg pomidorów którego nie było.

  A teraz sobie wyobraźmy 40-50 rodzajów warzyw i owoców + kolejne 50 cukierków i być może tyle samo mięs, i przychodzi tego codziennie po 100-200-300-600kg chyba nie muszę mówić że to byłby taki chaos dla sklepu ze w każdym powinna być 30 osobowa brygada na bieżąco korygująca "oszustwa" po prostu bzdura, nie jest to fizycznie możliwe żeby potem dojść po dziesiątkach tysięcy transakcji co jak i dlaczego.. idzie to w straty, no i skończyłoby się dochodzeniem czy np. dostawca nie podkrada, czy dział przyjęć się nie myli itd.

  Jakby takie wagi byłby to straty byłby rzędu 20-50 tyś. to są poważne sumy nawet dla dużych marketów.

 • banan125

  Oceniono 9 razy 9

  wygląda na to, że bohater filmu ma poważne problemy z myśleniem ...
  a może skończył tylko 2 klasy podstawówki ?

 • konsulhonorowypernambuco

  Oceniono 8 razy 6

  Gość był wyborcą pisu, oni zawsze są poszkodowani i oszukani. Manipulują pokazując swoje urojone krzywdy. Narodowość nie gra roli. Tylko obciążonych taką przypadłością jest w Polsce więcej.

 • Konrad Tuszkowski

  Oceniono 6 razy 6

  Mettler Toledo to jeden z bardziej uznanych producentów sprzętu pomiarowego i to nie tylko do sklepów a przede wszystkim do laboratoriów analitycznych.

 • 2iom

  Oceniono 5 razy 5

  A dlaczego ten pan nie wziął na wagę produkty w opakowaniu z wagą nadrukowaną gdzieś na boku - na przykład masła 500g? Wtedy byłoby wiadome czarno na białym czy waga oszukuje, czy nie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX